Визначні місця Малопольщі
Тому, хто хоче зрозуміти польську історію і традиції, пізнати красу польської природи, просто необхідно побувати в Малопольщі. Краків – колишня столиця Польщі – розташована всього в ста кілометрах від гористих хребтів Татр, мальовничих Бескидів і Горців. Де ж, як не в Малопольщі, можна знайти таку кількість прекрасних садиб, костьолів, руїн замків і чарівних міст, містечок і сіл. До цього слід додати первозданні ліси, стрімкі гірські річки, дивовижні скельні форми – пам’ятки всесвітнього масштабу.
Нинішнє Малопольське Воєводство поділене на 19 земських і 3 гродських повіти і 182 гміни, його територія займає понад 15 тисяч км2, що складає 5% від загальної території Польщі.
Малопольща – це район з найбільшою кількістю пам’яток старовини в Польщі, район багатої культурної спадщини, традицій, різноманітних природних багатств.
Столиця Малопольщі – Краків, колишня столиця Польщі, резиденція королівських династій, а сьогодні – артистичний та інтелектуальний центр країни. Це місто, про яке папа Іван Павло II сказав, що є він “синтезом усього, що польське”. У 1978 році Краків внесений ЮНЕСКО в список світової культурної спадщини.
Краківську міську площу (Ринок) можна вважати одним з найпривабливіших туристичних об’єктів Європи. Вона більше площі Св. Петра у Ватикані, площі Св. Марка у Венеції. Викликає захоплення як приїжджих, так і самих жителів Кракова, для яких вона – виняткове місце. Чудова архітектура, безліч культурних установ, кафе і ресторани надають цьому місцю особливий характер – це серце міста, з неповторною атмосферою.
У межах старого міста знаходяться костели практично у всіх архітектурних стилях. Краківські музеї захоплять своїми колекціями різних епох і країн. Кожен, хто відвідує Краків без сумніву потрапить на Вавель, який протягом століть був резиденцією польських королів. Досить сказати, що тільки в межах середньовічних укріплень знаходиться більше 300 старовинних будинків, 58 костьолів і палаців.
Пам’яткою Малопольщі є не тільки Краків. На північ від міста, серед юрських скель розташована, виняткової краси, долина, на території якої знаходиться Ойцовський національний парк. Туристи знайдуть тут вапняні пагорби, ущелини і більше 900 печер. Різноманітність в скелястий пейзаж вносить ренесансний замок в Пєсковій Скалі, званий “малим Вавелем” і руїни замку в Ойцові. Відомо, що околиці Ойцова і краківських приміських долин – це улюблені місця відпочинку жителів Кракова, що пропонують різноманітні форми відпочинку – від пішохідного та велосипедного спорту до скелелазіння і навіть гри в гольф.
На схід від Кракова знаходиться Неполоміце, де можна оглянути королівський замок. Звідси близько до Неполоміцької пущі, колись там були місця королівського полювання. Пущу варто відвідати хоча б для того, щоб побачити одне з останніх, що живуть на волі, стадо зубрів. На південь від Кракова розташована Величка зі старовинними соляними копальнями, які занесені до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Копальні, а також музей Краківських соляних копалень доступні для відвідувачів. Екскурсія по багато прикрашених соляних каплицях і камерах справить абсолютно незабутнє враження.
У список ЮНЕСКО зараховані також: гітлерівський концтабір “Освенцім-Бжезинка” і монастирський комплекс в Кальварії Зебжидовській з храмом Богоматері, куди протягом року прибуває понад мільйон прочан і туристів. Варто приїхати сюди перед Великоднем, щоб взяти участь у найбільшому в Польщі поданні самопожертви Христа. Недалеко від Кальварії знаходиться Вадовіце – місце народження Папи Івана Павла II.
На південь від Велички починається Погужа і Бескидські височини, а трохи далі – Татри, єдині в Польщі гори альпійського типу. Саме в Татрах знаходяться найпривабливіші місця для гірськолижного спорту. На вершині Каспровий верх (1984 м. над рівнем моря) можна піднятися найстарішою в Польщі канатною дорогою, яку в найближчому майбутньому збираються модернізувати.
Татранський національний парк – безумовно найбільш відвідуваний парк Польщі. А Закопане називають “зимовою столицею Польщі”. Це місто притягує не лише лижників, любителів підкорення скель і відпочиваючих, але і артистів.
Динамічно розвиваються також околиці Нового Сонча і Нового Тарга. Для туристів особливо цікава долина Попрада (Старий Сонч, Ритро, Північна). Пеніни – це теж одне з привабливих місць Малопольщі, вапнякові гори зі знаменитою Долиною Дунайця.
Численні джерела мінеральних вод – натуральне багатство півдня області. Завдяки ним з’явилися тут відомі курорти: Криниця, Мушина, Північна, Щавніца і Рабки. Є в Малопольщі також штучні озера (в Рожнові, Добчице, Клімкувці і Недзіце), – чудові місця для парусного спорту.
Про Низького Бескида теж не можна забути. Це чудове місце відпочинку для людей, які мріють втекти не тільки від міського пилу і шуму, але і від звичайних, стандартних місць відпочинку. Протягом багатьох років практикується тут пішохідний туризм, а на сьогоднішній день і агротуризм, що відкриває можливість безпосереднього контакту з живою природою.
Як бачимо, географічні та кліматичні умови півдня області дозволяють створювати цікаві пропозиції по туризму та відпочинку протягом усього року. У малопольських горах знаходяться більше 3000 км. позначених туристичних маршрутів. Більшу частину року можна відпочивати біля води, займатися байдарковим або вітрильним спортом, взимку – лижним спортом.
Майже в кожному місці Малопольщі є старовинний костел, монастир, а на південному сході воєводства – стародавні дерев’яні церкви. Добре розвинена мережа доріг і залізничних колій полегшить знайомство з цією місцевістю. Тут також добре налагоджена туристична інфраструктура. На території воєводства є мережа різноманітних готельних об’єктів, як найвищого стандарту, так і недорогих місць на кемпінгах, в агротуристичних господарствах, гірських і молодіжних готелях.
Також, гостей Малопольщі очікують множинні культурні заходи, велике число яких носить міжнародний характер. Час, проведений в Малопольському регіоні, стане для вас незабутнім задоволенням.
Цікава інформація,хороша стаття.