Список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО Республіки Польща

У 1927 році на конференції ЮНЕСКО в Парижі була прийнята конвенція про охорону культурної та природничонаукової світової спадщини. Відповідно до конвенції створений Перелік світової спадщини ЮНЕСКО, в який входить понад півтисячі об’єктів різних країн: найцінніші пам’ятки старовини і міські комплекси, льодовики і печери, національні парки і святині.

Катра розположення об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО Республіки Польща

Катра розположення об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО Республіки Польща

В списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Польщі налічується 13 найменувань (станом на 2011 рік).

З 13 об’єктів Світової спадщини в Польщі 12 культурних об’єктів і один природний об’єкт. 2 культурні об’єкти визнані шедеврами людського генія (критерій i) і 1 об’єкт визнаний природним феноменом виключної краси та естетичної важливості (критерій vii).

В даному списку об’єкти розташовані в порядку їх додавання до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

  1. Історичний центр міста Кракова(пол. Stare Miasto w Krakowie).
    Краків

    Краків

    Це найбільший в країні пам’ятник історії і культури. Якщо Вавель уособлює душу Кракова і всієї Польщі, то серцем Кракова називають Старе місто. Крім того, до переліку ЮНЕСКО включені стародавнє поселення ремісників Страдом і Казімеж, що було колись містом польських євреїв.

  2. Соляні шахти в місті Величка(пол. Kopalnia soli Wieliczka).
    Соляні шахти в місті Величка

    Соляні шахти в місті Величка

    Це семиповерхове підземне місто. Туристський маршрут проходить на трьох рівнях через прикрашені соляними скульптурами зали з галереями та озерами. А на стометровій глибині тут влаштовують банкети і бали.

  3. Концентраційний табір в Освенцімі(нім. Konzentrationslager Auschwitz).
    Освенцім - arbeit macht frei

    Освенцім – arbeit macht frei

    Найбільший гітлерівський концтабір вирішено зберегти в недоторканності, як нагадування про скоєний тут злочин проти людства.

  4. Біловезький національний парк (пол. Białowieski Park Narodowy).
    Біловезька пуща

    Біловезька пуща

    Розташований на території двох держав – Польщі та Білорусі. Цей найбільший у Центральній Європі лісовий масив зберігся в первозданному вигляді. Символ Біловезької пущі – зубр, найбільша тварина в Європі.

  5. Історичний центр міста Варшава(пол. Stare Miasto w Warszawie).
    Історичний центр міста Варшава

    Історичний центр міста Варшава

    Було відновлене з руїн після другої світової війни. Реконструкція велася на основі старих планів, малюнків та описів. В результаті на місці зруйнованого кварталу піднявся архітектурний комплекс, більш схожий на середньовічний оригінал, ніж довоєнний.

  6. Стара частина міста Замосць(пол. Osiedle Stare Miasto w Zamościu).
    Ратуша та головна площа міста Замосць

    Ратуша та головна площа міста Замосць

    Його унікальність у тому, що він будувався в чистому полі як міський архітектурний комплекс: Ян Замойський, права рука короля Стефана Баторія, захотів влаштувати тут свою резиденцію. Талановитий проект міста належить італійцю Морандо.

  7. Замок Тевтонського ордену в місті Мальборк(пол. Zamek w Malborku).
    Замок Тевтонського ордену в місті Мальборк

    Замок Тевтонського ордену в місті Мальборк

    Колись тут була столиця держави Тевтонського чернечого ордену. Тепер 700-річний замок відновлений і перетворений на музей.

  8. Середньовічне місто Торунь(пол. Toruń).
    Торунь

    Торунь

    Серед кількох сотень готичних будівель – будинок, де народився знаменитий астроном Микола Коперник.

  9. Кальварія-Зебжидовська: монастирський архітектурно-парковий комплекс(пол. Kalwaria Zebrzydowska).
    Монастир Кальварія-Зебжидовська

    Монастир Кальварія-Зебжидовська

    Серед мальовничих пагорбів, в 40 км на захід від Кракова, знаходиться місцева святиня паломництва, за кількістю паломників, які роблять мандрівки для поклоніння Христу, ця святиня поступається лише Ченстохові.

  10. Церкви Миру в містах Явор і Свідниця(пол. Kościół Pokoju).
    Церква миру у Свідніці

    Церква миру у Свідніці

    Євангелічні дерев’яні храми Миру в Свідниця і Яворі із каркасною конструкцією – це єдині такого типу храми в світі, побудовані сілезьким протестантами в половині 17-го століття. У храмі в Свідниця може одночасно поміститися 7500 осіб. Багате барокове оздоблення – в інтер’єрі живопис 18-го століття. Храм в Яворі поміщає 6 000 осіб. На критих галереях представлені 143 сцени старого і нового завіту. Дерев’яне Кесон перекриття.

  11. Дерев’яні церкви на півдні Малої Польщі (пол. Drewniane kościoły południowej Małopolski). У список ЮНЕСКО занесено шість костелів. Найстарший з них – костел в місцевості Гачув, побудований в 15 столітті з ялицевих балок.
  12. Парк Мужаковський в місті Ленкниця (пол. Park Mużakowski). Це один з найбільших європейських ландшафтних парків площею більше 700 гектарів. Парк розташований по обох берегах річки Ниса Лужицька, що протікає вздовж польсько-німецького кордону.
  13. Зала Століття в місті Вроцлав(пол. Hala Stulecia).
    Зала Століття в місті Вроцлав

    Зала Століття в місті Вроцлав

    Чудовий зразок гармонії функціональності і символізму архітектурних форм – Зал Століття у Вроцлаві визнаний одним з найбільш значних досягнень у світовій архітектурі початку 20 сторіччя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *