Коротка історія Польщі
Найдавніші поселення, знайдені на території сучасної Польщі, відносяться до бронзового віку. Одна одну змінювали Тщинецька, Лужицька, Зарубинецька, Вельбарська культури.
У кінці I тисячоліття н. е.. на її території відомі такі племена, як поляни (від них назва країни), ленчіцани (від них назва поляків у сусідів-слов’ян: «ляхи»), куявяни, поморяни, мазовшани, вісляни, слензяни (у Сілезії) і т.д.
Поступово на основі крупних племінних князівств виникають протодержавні об’єднання; з цих князівств основним було князівство віслян в нинішній Малій Польщі (район Кракова) і полян у Великій Польщі (район Познані).
Першим відомим правителем Польщі був Великопольський князь Мешко I з роду Пястів (960-992 р.р.); у 966 р. він приймає християнство за західним обрядом. При його синові – Болеславі Хороброму – Польське князівство досягло вершини могутності.
На початку 14 століття за князя Владислава Локетека (1305-1333) Краків стає столицею Польщі. В кінці цього ж століття на польський престол вступив князь Литовський Ягайло, який одружився на Ядвізі. На Сході Європи виникає Польсько-Литовська держава.
У 1569 році за Сигізмунда Августа створюється Люблінська унія, згідно з якою Польща створила з Великим князівством Литовським об’єднану федеративну державу «Річ Посполиту» – буквально «Республіку».
До кінця XVI століття в Польсько-Литовській державі панувала показна віротерпимість; вже при Городельській унії 1413 року цілий ряд вищих посад був відкритий тільки для католиків. Православні утискались, створювалися православні братства у Львові та Вільні.
Зростання напруженості, що пов’язане з утисками українсько-білоруського православного селянства, привело до повстання Богдана Хмельницького, що почалось у 1648 році. Польське коронне військо зазнало нищівних поразок від повсталих українських козаків і селян. Надалі до Польщі вторгаються російські та шведські війська.
Польща виявляється позбавленою внутрішніх ресурсів, податкової служби, митниці, регулярної армії, дієздатного центрального уряду і перетворюється на іграшку для сильних сусідів.
Було декілька поділів Польщі. У 1772 р. відбувся перший поділ Речі Посполитої між Пруссією, Австрією та Росією, за яким до Австрії відійшла Галичина, до Прусії – Західна Пруссія, до Росії – частина Білорусі (Гомель, Могильов, Вітебськ, Двінськ).
3 травня 1791 з’явилася Конституція – одна з перших в Європі. Її прийняття вилилося в загальнонаціональне торжество.
Але в 1793 р. стався другий поділ Речі Посполитої, тільки між Пруссією і Росією. А в 1795 р. за договором, укладеним між Росією, Прусією та Австрією, стався третій розділ, і Польща як держава була ліквідована.
27 листопада 1815 року Польща у складі Росії отримала свою конституцію, що зв’язала Польщу і Росію особистою унією, але надавала Польщі право вибирати сейм, свій уряд і мати власну армію.
У 1861 році піднімається визвольний рух. У 1863 р. починається саме масове і демократичне за своїм складом повстання. У 1864 році був прийнятий Указ про устрій селян Царства Польського, ліквідував залишки кріпацтва і широко наділив селян землею. Повстання 1863-1864 р.р. і реформи 1864 р. стали в історії Польщі основним кордоном, що визначив зміну феодального ладу капіталістичним.
Республіка Польща (1918-1939)
У 1918 р. незалежність Польщі відновлено. Радянсько-польська війна 1919-21 років закінчується поразкою Радянської Росії, і за Ризьким мирним договором 1921 року західна частина українських та білоруських земель відходить до Польщі. 15 червня 1931 року СРСР і Польща укладають Договір про дружбу і торговельне співробітництво. 25 січня 1932 року СРСР і Польща підписують Договір про ненапад.
26 січня 1934 року Польща і Німеччина підписують Пакт про ненапад строком на 10 років. 4 листопада 1935 Польща і Німеччина підписують Угоду про економічне співробітництво. 28 березня 1939 Гітлер розриває Пакт про ненапад з Польщею. 23 серпня 1939 Пакт Молотова-Ріббентропа, в якому ряди Радянського Союзу і Німеччини домовилися у справі розділу території Східної Європи, при чому за планом (згодом трохи зміненому) Польща повинна була бути поділена по лінії Вісли.
1 вересня 1939 війська Третього Рейху вторгаються на територію Польщі. 17 січня Варшава була звільнена Червоною Армією, а до початку лютого була звільнена від німців майже вся Польща. Радянська Армія залишається в Польщі до 18 вересня 1945 року. Берлінська конференція 1945 встановлює західний кордон Польщі по річках Одра (Одер) і Ниса-Лужицька (Нейсе).
Політика Перестройки, що проводилась М. Горбачовим, і ослабивша вплив СРСР, в тому числі і на Польщу, призвела до значних змін у країні. 1990-1995 р.р. – епоха Валенси. Польські комуністи беруть ім’я соціал-демократів.
1995-2005 роки – епоха Кваснєвського. У 1997 р. Польща вступила в НАТО і підтримала військові інтервенції альянсу до Сербії (1999), Афганістану (2001) та Іраку (2003). У 2004 році – вступила до Європейського Союзу.
З 21 грудня 2007 року Республіка Польща офіційно приєдналася до Шенгенської зони.
Це цiкаво!
Admin, скажіть, будь ласка, ця дата – “А в 1975 р. за договором, укладеним між Росією, Прусією та Австрією, стався третій розділ, і Польща як держава була ліквідована.” – помилка? Хіба в 1975!!! році Польща як держава не існувала???
Дякую за доречне зауваження, Елена. Там була помилка – не 1975 а 1795 🙂 рік. У статті вже виправив!
Так з якого числа і року, Польща офіційно стає незалежною державою?
11 листопада 1918 року Польща стала повноцінно самостійною державою, яку очолив Юзеф Пілсудський. Саме під його керівництвом і було сформовано демократичний уряд Польщі. І хоча День незалежності Польщі до сих пір святкується 11 листопада, формально свою незалежність країна втрачала і після подій 1918 року.
ПРИ МАРШАЛЕКУ ПІЛСУДСЬКОМУ НЕ БУЛО ДЕМОКРАТІЇ. ВІН БУВ ДИКТАТОРОМ.
17 січня Варшава була звільнена Червоною Армією, а до початку лютого була звільнена від німців майже вся Польща. Радянська Армія залишається в Польщі до 18 вересня 1993 року.
1993 ????
Коротко і змістовно! А ще прошу виправити: “17 січня ???? Варшава була звільнена Червоною Армією…” – очевидно, 1945 року
а можна польською подати інформацію?
Якщо знайдеться якийсь перекладач, я радо опублікую його переклад 🙂
мені радили книгу польською “Geografia Polski. W kraju ojców”
Harasimiuk Krystyna, Rodzoś Jolanta, яку хочу придбати, а маю тих самих авторів дуже гарну книгу англійською – “Poland Nature and Man”
Петро, ти придбав книгу польською “Geografia Polski. W kraju ojców”? Підкажи, як придбати з Польщі в Київ з перед- чи після- оплатою.Відпиши
Дяку..