Польський герб
Легенда свідчить, що білого орла, який став потім гербом польської держави, побачив легендарний Лех разом зі своїми братами Чехом і Русявому – родоначальниками слов’янських народів. У тому місці, де це трапилося, Лех заснував місто і назвав його Гнєзно (Gniezno), тому що орел кружляв над своїм гніздом.
Однак польські історики не згодні з цією версією, адже для того, щоб простому орлу опинитися на державному гербі, мало потрапити на очі прародителеві. До того ж герб з’явився тільки в XIII столітті, через кілька століть після легендарного події.
Спочатку орел був особистим знаком Пшемисла II, коронованого у 1295 році.
Майже через століття він стає загальнодержавним символом. До того часу німецькі феодали підпорядкували собі польське Західне Помор’я, а в Східній Пруссії зміцнилися хрестоносці. Становище ставало небезпечним і в Польщі зріли ідеї об’єднання для боротьби з німецькою загрозою.
Символом німецької імперії був двоголовий чорний орел. Але польський орел ніколи не підкорився німецькому і вступив з ним у суперечку: білий колір вище чорного, колір чистоти і благородства протиставлявся символу мороку і смерті. А червоне поле говорило не тільки про священне право на незалежність, але і кликало до боротьби.
На прапорах польських повстанців кінця XVIII і XIX ст. корона над орлом часто зникала, тому що вважалася емблемою прихильників царського уряду. Офіційно ж корона була прибрана з герба польської держави в 1943 р., коли керівництво Гвардії Людової переглянуло колишню державну символіку. Тим більше, що, згідно геральдичним правилам, республіки не мають права на корону, це привілей монархій. Орел з короною залишився лише на гербі польського уряду у вигнанні.
Останній герб був затверджений у 1990 році, на ньому корона знову повернулася на орлиних голову, як символ повної зміни політичного та соціального ладу Польщі, як символ нової демократичної Польщі.