Кальварія-Зебжидовська: монастирський архітектурно-парковий комплекс

Кальварія-Зебжидовська: монастирський архітектурно-парковий комплекс (пол. Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej) – релігійний комплекс в місті Кальварія-Зебжидовська, Польща, включає будови в дусі маньєризму, сади і парк.

Монастир Кальварія-Зебжидовська

Монастир Кальварія-Зебжидовська

Комплекс зведений у XVII столітті, коли контрреформація призвела до будови численних релігійних споруд по всій католицькій Європі, званих в пам’ять про єрусалимську Голгофу (по-польськи «Голгофа» – «Kalwaria»).

Комплекс в Кальварії-Зебжидовській, найбільш відомий у Польщі, після Ченстоховської Ясної Гори. Ансамбль був включений в список об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО на 23-й сесії ЮНЕСКО в 1999 році.

Історія

Будівництво комплексу почалося в 1600 році Миколою Зебжидовським, воєводою краківським, який поставив у цьому місці «Каплицю розп’яття», і невеликий костел Розп’яття Ісуса Христа, у відповідності з моделлю, яку привіз в 1599 році з Єрусалиму Ієронім Стржале.

Два цістерціанські ченці умовили Зебжидовського розширити ансамбль і звести ще каплиці та інші споруди, які своїми присвятами зв’яжуть даний комплекс з християнськими святинями в Єрусалимі, і які будуть призначені для паломництва.

Зведення комплексу базувалося на уявленні про зовнішній вигляд Єрусалиму, в часи Ісуса. 24 каплиці являють собою пристрасті Христові і 14 станцій хресної дороги, з’єднані дорогою через ліс і були відзначені хрестами. Ці хрести в 1605-1632 роках замінилися каплицями. Бельгійський архітектор, який відповідав за їх зведення, будував їх у стилі маньєризму, притаманного Нижнім землям того часу. У 1632 році комплекс був оточений стіною, що відзначала кордон освяченого місця, та прокладена мережа доріжок, що з’єднують 10 каплиць, пов’язаних з темою Діви Марії.

Надалі було додано ще 9 каплиць, а «Міст ангелів» замінений будівлею.

Базиліка Діви Марії від ангелів і цісторіанський монастир були закінчені до 1609 року. У 1654-1656 роках монастир був значно розширений і отримав вид замку в стилі бароко. Впритул до нього була зведена каплиця розп’яття, також в стилі бароко. Остаточний вигляд монастир отримав в 1692-1720 роках. У 1887 році в базиліку була поміщена чудотворна ікона Діви Марії, яка зветься «Кальварійська Богоматір».

На початку XVIII століття сімейство Чарторижських побудувало замок на землях прилеглих до базиліки, який був сильно зруйнований в XIX столітті. Після Другої світової війни землі замку перейшли у власність польського уряду, який створив тут теологічну школу.

У 1947 році відновилися релігійні обряди, які раніше припинилися після австрійського завоювання в результаті поділів Польщі, в 1772 році. Найважливіші обряди проходять на Великдень і Вознесіння Богоматері.

Папи римські Іоанн Павло II і Бенедикт XVI відвідували комплекс. Статуя Іоанна Павла II встановлена біля входу в базиліку.

Фото монастиря у Кальварії Зебжидовській

Архітектура

Комплекс розташований між горами Жар і Ланцкоронська, значно покриті лісом. На схилах обох гір знаходяться залишки укріплених середньовічних замків. Будівлі комплексу побудовані з використанням природних умов місця і являють собою класичну маньєристську схему, що сполучає французький парк і споруди в стилі італійського ренесансу. Парк має еліптичну форму і займає площу в 4 км ². З різних місць в парку відкриваються гарні краєвиди на Татри і Краків.

Архітектура усіх споруджень різна й прив’язана до подій, яким вони присвячені. Наприклад, каплиця серця Богоматері побудована у формі серця. Ряд споруд мають просту архітектуру, як, наприклад, еліптичний будинок Каяфи, а ряд будівель є більш складної архітектури. Наприклад будинок Богоматері побудований у формі трикутника з напівкруглими прибудовами, а будинок Понтія Пілата має форму грецького хреста.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *