Свята і вихідні дні у Польщі
Свят у Польщі не просто багато, а дуже багато! За їх кількістю країна займає третє місце після Португалії та Словаччини (там по 12 свят на рік), відзначаючи за рік 11 святкових дат. Поляки – завзяті католики, і головні свята пов’язані з релігійними подіями.
Безумовно, найбільш шанований день у році – Різдво Христове. Згідно з традиційними засадам, за столом збирається вся родина, а для святкової трапези готується 12 страв. Урочисто і побожно відбувається обмін облатками, що передує початку різдвяної вечері.
На Великдень поляки, як і ми, обмінюються освяченими яйцями, в «Проливний Понеділок» обливаються водою на удачу, а в Огрядний Четвер (останній четвер перед Великим Постом) наїдаються так, що б пережити Піст солодкими спогадами про те, як було смачно напередодні.
Трохи менш урочисто проходять інші релігійні свята. У День Трьох Королів на дверях всіх благочестивих католиків з’являється напис K + M + B, що зроблена освяченою крейдою. У день Успіння Пресвятої Діви Марії, виключно шанованої в Польщі, тисячі відправляються до Ясної Гори в Ченстохові, де приймають участь в урочистому молебні. На Зелені Святки в костел приносять аїр, а на Боже Тіло проходять хресним ходом.
Більше за все державних свят (а, значить, законних вихідних по всій Польщі) припадає на травень: 1-ше, 2-ге і 3-тє число – три дні поспіль поляки гуляють і святкують відповідно День Праці, День Державного прапора та День Конституції. Традиційно саме в ці дні зростає наплив туристів: крім іноземців до пам’яток відправляються отримали триденний відпочинок поляки з сім’ями.
Якщо свято не є офіційним вихідним – нічого страшного, поляки відзначать його з не меншим задоволенням! До таких всенародно улюблених дат відносяться Новий рік, Міжнародний Жіночий День (8 березня), День Дитини, День Бабусі (21 січня), День Дідуся (22 січня), День Матері (26 травня), День Шахтаря, Валентинів День (14 лютого), Анджейкі (ніч з 29 на 30 листопада), Свято Незалежності (11 листопада).
Як видно із списку, у Польщі відзначають і східні, і західноєвропейські свята – справді, яка, врешті-решт, різниця, куди вони йдуть своїм корінням, якщо є хороший привід привітати друзів і близьких?!
Офіційні свята в Польщі визначаються Законом про вихідні дні від 18 січня 1951 року (пол. Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy), наступними поправками до нього, а також постановами Сейму Республіки Польща. Нище представлені основні свята Республіки Польща по місяцях.
Січень
- 1 січня – Новий рік
- 6 січня – Католицьке Богоявлення
- 21 січня – День бабусі в Польщі
- 22 січня – День дідуся в Польщі
- 27 січня – День пам’яті жертв Голокосту
Лютий
- 14 лютого – День Святого Валентина (День всіх закоханих)
Березень
- 8 березня – Міжнародний жіночий день
Квітень
- 1 квітня – День сатири і гумору; День сміху
- 24 квітня – Католицький Великдень (Easter)
- 25 квітня – Великодній понеділок
Травень
- 1 травня – Свято весни і праці (День праці)
- 3 травня – Національне свято Третього травня
- 26 травня – День матері в Польщі
Червень
- 23 червня – Свято Тіла і Крові Христових
Серпень
- 15 серпня – Свято Війська Польського
- 15 серпня – Католицьке Успіня Пресвятої Богородиці
Жовтень
- 14 жовтня День вчителя в Польщі
Листопад
- 1 листопада – День всіх святих
- 2 листопада – День поминання покійних
- 11 листопада – День незалежності Польщі
- 30 листопада – Анджейкі
Грудень
- 6 грудня – Миколайки
- 24 грудня – Католицький святвечір
- 25 грудня – Католицьке Різдво (Christmas)
скажіть будьласка, 16.08.14 у поляків вихідний чи ні. магазини працюють?