Татри
Татри (пол. Tatry) – найвища частина Карпат, що знаходиться в Словаччині (3/4 площі) і Польщі (1/4 площі). Їх поверхня займає 785 км2, з яких на польську частину припадає 175 км2.
Найвища точка на території Словаччини – гора Герлаховський штит (Герлах) (2655 м). Найвища точка на польській території — гора Риси (2503 м), що розташована на кордоні зі Словаччиною. Татри налічують 25 піків вище 2500 м. Найвищим гірським піком, що повністю знаходиться на території Польщі, є Козі-Верх (2291 м)
Татри поділяються на:
- Західні Татри (пол. Tatry Zachodnie)
- Східні Татри (пол. Tatry Wschodnie), які, в свою чергу, поділяються на:
- Високі Татри (пол. Tatry Wysokie)
- Белянські Татри (пол. Tatry Bielskie).
Клімат
Клімат Татр подібний альпійському. Він відрізняється частими змінами погодних умов, значними коливаннями температур, значною хмарністю та кількістю опадів переважно у вигляді снігу (на високогір’ї навіть влітку). Сніговий покрив зберігається до травня-червня (подекуди може триматися цілий рік), часті сильні вітри західного і південно-західного напрямку. Більшість погодних явищ пов’язано з проходженням атмосферних фронтів.
Абсолютний мінімум температури на вершині Каспрів верх (1987 м н.р.м.) становить -39,5 C (лютий, 1929), а максимум – 30,2 C (серпень, 1943). Висота снігового покриву в березні сягає 3 метрів, часті сходи снігових лавин. Взимку спостерігаються інверсії температур.
Туризм і охорона природи
Це найвищий гірський масив у всіх Карпатах, який жителі рівнин вважають єдиними “справжніми” горами в Польщі. Влітку учасники колективних турпоходів і туристи-одинаки пішки добираються в Татрах практично до кожного куточка, а взимку приїздять гірськолижники, яких манить гучна слава Закопане, зимової столиці Польщі.
Татри дійсно дарують незабутні враження. Це єдині польські гори, схожі на Альпи. За ним прокладені мальовничі стежки з чудовими гірськими краєвидами. Щоб гідно оцінити чарівність Татр, зовсім не потрібно підкорювати їх вершини. Досить прогулянки по одній із прекрасних долин – Хохоловської, Косьцеліської, Стронжіської, або Долині риб’ячого Потоку.
Взимку багато схилів перетворюються на лижні траси. Що лежить біля підніжжя Татр курорт Закопане не можна назвати звичайним містом. Особливий характер йому додає фольклор польських горян: звичаї, танці та пісні, наряди, діалект і оригінальна архітектура.
Польські Татри поділяються на Високі Татри і Західні Татри. У Високих Татрах безліч водойм (результат танення льодовика), а в Західних – найкрасивіші печери. Високі Татри – для сміливців: круті маршрути, різкі виступи, гострі камені і прірви бувають дуже підступними. Але нагородою відважним мандрівникам будуть зачаровуючі своєю красою гірські пейзажі, які надовго залишаються в пам’яті. Похід в Західні Татри буде менш ризикованим. Широкі хребти з плавними лініями рельєфу безпечні для мандрівників, а зелені і простору в цих горах більше, ніж у Високих Татрах.
Рельєфна різноманітність Татр стала однією з причин великої кількості водоспадів. До найбільш відомих і ефектних водоспадів в польській частині Татр належать Водоспад Міцкевича та Велька-Сіклава, красу якого повністю можна оцінити у весняні дні, на сході сонця.
Не меншою популярністю користуються 43 озера льодовикового походження (за звичаєм, вони називаються в Татрах “стави” – ставки), з смарагдово-блакитною гладдю, загальною поверхнею майже 160 га.
Найбільшим і красивим, а разом з тим найбільш доступним для туристів вважається Морське Око, яке лежить на висоті 1393 м над рівнем моря.
І польська і словацька сторона гір знаходяться під охороною словацьких та польських Татранських національних заповідників (Tatranský národný park; TANAP і Tatrzański Park Narodowy відповідно), які співпрацюють з 1954 року. У 1993 році Татри були занесені до списку біосферних заповідників ЮНЕСКО.
Зараз Татри відкриті для туристичних подорожей, а також для гірськолижного спорту. Туристичним центром з польської сторони є місто Закопане, зі словацької – Попрад.
Рослинний світ Татр
Багатство рослинності ставить Татри на особливе місце у всьому карпатському ланцюгові. Тільки в польській частині масиву підтверджено наявність понад тисячі видів судинних рослин, з яких 250 – це гірські або високогірні рослини. Характерним для Татр є багатоярусне розташування рослинного покриву. Над ярусом узгір’я знаходяться дві лісові яруси.
Внизу на лісистих пагорбах зустрічається в основному бук і ялиця, а нагорі – ялина, кедр і карпатська береза. Ліси закінчуються на висоті близько 1500 м над рівнем моря. Над ними розташована смуга карликових сосен, низькі зарості яких захищають гірські схили від ерозії.
Вище 1800 м над рівнем моря починаються субальпійські луки, гірські пасовища, на яких ще кілька десятків років тому паслися вівці. На висоті більше 2300 м над рівнем моря гори практично позбавлені рослинного покриву. На скелях ростуть тільки рідкісні, пристосовані до суворих умов високогір’я, рослини.
Є кілька рослин, нерозривно пов’язаних з природою Татр: невеликий едельвейс і безстебельник оман (популярний в Підгаллі візерунок для прикрас), фіолетові крокуси, “поля” яких з’являються під час танення снігів. Варто відзначити і кедри. Ці прекрасні дерева найчастіше зустрічаються над Морським Оком та поблизу Долини Розтоки.
Тваринний світ Татр
У Татрах водяться тварини, зустріти яких мріє кожен натураліст. Фауна Татр відрізняється своїми особливостями, зумовленими поділом на зони проживання. Лісові яруси займають в основному поширені види: олені (близько 300 екземплярів), сарни, кабани, вовки та лисиці. Збереглися також рисі і дикі кішки.
Найбільш представницьким з усіх видів тварин, що мешкають на лісових пагорбах, вважається бурий ведмідь, що добирається в своїх “прогулянках” навіть до високих гірських перевалів. В даний час на польській стороні Татр перебуває близько 12-ти бурих ведмедів, в той час як у всьому масиві їх популяція налічує близько 60-ти екземплярів.
Рідкісним, на жаль, видом пернатих став гірський орел, по всіх Татрах мешкає їх всього лише кілька пар. Зменшується також популяція воронів. Головна визначна пам’ятка місцевої фауни – це дикі гірські кози (з обліку від 2000 р. на польській стороні знаходиться близько 80 осіб) і бабаки.
Саме гірські кози зустрічаються найчастіше, тому зображення цієї тварини стало емблемою Татранського Національного парку. А от щоб побачити бабака, треба мати багато терпіння й удачі. Найчастіше його можна почути, ніж побачити, оскільки цей полохливий звір, ледь зачувши небезпеку, попереджає своїх побратимів пронизливим свистом, що розноситься далеко по гірських луках. Природа Татр перебуває під охороною в межах створеного в 1955 р. Татранського Національного парку, загальна площа якого становить 21 400 га.
Цікаві факти про Татри
- Найвищий гірський пік, повністю розташований на території Польщі – Козі-Верх (пол. Kozi Wierch) – 2291 м.
- Найбільше озеро у всіх Татрах – Морське Око (34,9 га).
- Найглибше озеро в Татрах – Вельки-Ставши в Долині п’яти озер (79,3 м).
- Найглибша печера – Велька-Сніжна в масиві Червоні Верхи (814 м денівеляції).
- Найбільша за довжиною долина польських Татр – Суха Вода-Гонсеніцова (13 км)
- Найвищий водоспад в польських Татрах (і у всій Польщі – рекорди Польщі) – Велька-Сіклава, спадаючий з порога Долини п’яти озер (70 м).
- Рекордна товщина сніжного покриву 3,55 м відзначена на вершині Каспрів верх в квітні 1996 р.
Антропогенний вплив
У 18 і 19 століттях Татри були використані для випасу овець і багато дерев тоді були вирубані, щоб звільнити місце для освоєння земель. Хоча ці види діяльності були припинені, наслідки все ще добре видно. Крім того, є нові проблеми. Наприклад, забруднення від промислово розвинених регіонів – Кракова, Острава і Орава і через неконтрольований туризм.
Словацький Національний парк Татр був заснований в 1949 році. Національний парк сусідніх польських Татр був заснований в 1954 році. Обидві області були включені ЮНЕСКО до списку біосферних заповідників у 1993 році.
19 листопада 2004, більша частина лісів в південній частині Високих Татр були пошкоджені в результаті сильного штормового вітру. Три мільйони кубометрів лісу було знищено, дві людини загинули і кілька сіл були повністю відрізані від цивілізації. Подальше пошкодження було зроблено лісовими пожежами, і, як стверджують екологи, відновлення лісу займе багато років.
Очень хорошая работа, авторам огромное спасибо! Всем советую!!
#Rarti