Татри

Татри (пол. Tatry) – найвища частина Карпат, що знаходиться в Словаччині (3/4 площі) і Польщі (1/4 площі). Їх поверхня займає 785 км2, з яких на польську частину припадає 175 км2.

Західні Татри

Західні Татри

Найвища точка на території Словаччини – гора Герлаховський штит (Герлах) (2655 м). Найвища точка на польській території — гора Риси (2503 м), що розташована на кордоні зі Словаччиною. Татри налічують 25 піків вище 2500 м. Найвищим гірським піком, що повністю знаходиться на території Польщі, є Козі-Верх (2291 м)

Герлаховський штит. Татри

Герлаховський штит. Татри

Татри поділяються на:

  • Західні Татри (пол. Tatry Zachodnie)
  • Східні Татри (пол. Tatry Wschodnie), які, в свою чергу, поділяються на:
    • Високі Татри (пол. Tatry Wysokie)
    • Белянські Татри (пол. Tatry Bielskie).
Гора Риси. Татри

Гора Риси. Татри

Клімат

Клімат Татр подібний альпійському. Він відрізняється частими змінами погодних умов, значними коливаннями температур, значною хмарністю та кількістю опадів переважно у вигляді снігу (на високогір’ї навіть влітку). Сніговий покрив зберігається до травня-червня (подекуди може триматися цілий рік), часті сильні вітри західного і південно-західного напрямку. Більшість погодних явищ пов’язано з проходженням атмосферних фронтів.

Абсолютний мінімум температури на вершині Каспрів верх (1987 м н.р.м.) становить -39,5 C (лютий, 1929), а максимум – 30,2 C (серпень, 1943). Висота снігового покриву в березні сягає 3 метрів, часті сходи снігових лавин. Взимку спостерігаються інверсії температур.

Татри - Панорама

Татри – Панорама

Туризм і охорона природи

Це найвищий гірський масив у всіх Карпатах, який жителі рівнин вважають єдиними “справжніми” горами в Польщі. Влітку учасники колективних турпоходів і туристи-одинаки пішки добираються в Татрах практично до кожного куточка, а взимку приїздять гірськолижники, яких манить гучна слава Закопане, зимової столиці Польщі.

Татри дійсно дарують незабутні враження. Це єдині польські гори, схожі на Альпи. За ним прокладені мальовничі стежки з чудовими гірськими краєвидами. Щоб гідно оцінити чарівність Татр, зовсім не потрібно підкорювати їх вершини. Досить прогулянки по одній із прекрасних долин – Хохоловської, Косьцеліської, Стронжіської, або Долині риб’ячого Потоку.

Козі-Верх. Татри

Козі-Верх. Татри

Взимку багато схилів перетворюються на лижні траси. Що лежить біля підніжжя Татр курорт Закопане не можна назвати звичайним містом. Особливий характер йому додає фольклор польських горян: звичаї, танці та пісні, наряди, діалект і оригінальна архітектура.

Польські Татри поділяються на Високі Татри і Західні Татри. У Високих Татрах безліч водойм (результат танення льодовика), а в Західних – найкрасивіші печери. Високі Татри – для сміливців: круті маршрути, різкі виступи, гострі камені і прірви бувають дуже підступними. Але нагородою відважним мандрівникам будуть зачаровуючі своєю красою гірські пейзажі, які надовго залишаються в пам’яті. Похід в Західні Татри буде менш ризикованим. Широкі хребти з плавними лініями рельєфу безпечні для мандрівників, а зелені і простору в цих горах більше, ніж у Високих Татрах.

Рельєфна різноманітність Татр стала однією з причин великої кількості водоспадів. До найбільш відомих і ефектних водоспадів в польській частині Татр належать Водоспад Міцкевича та Велька-Сіклава, красу якого повністю можна оцінити у весняні дні, на сході сонця.

Не меншою популярністю користуються 43 озера льодовикового походження (за звичаєм, вони називаються в Татрах “стави” – ставки), з смарагдово-блакитною гладдю, загальною поверхнею майже 160 га.

Морське Око. Татри

Морське Око. Татри

Найбільшим і красивим, а разом з тим найбільш доступним для туристів вважається Морське Око, яке лежить на висоті 1393 м над рівнем моря.

І польська і словацька сторона гір знаходяться під охороною словацьких та польських Татранських національних заповідників (Tatranský národný park; TANAP і Tatrzański Park Narodowy відповідно), які співпрацюють з 1954 року. У 1993 році Татри були занесені до списку біосферних заповідників ЮНЕСКО.

Зараз Татри відкриті для туристичних подорожей, а також для гірськолижного спорту. Туристичним центром з польської сторони є місто Закопане, зі словацької – Попрад.

Татри - Панорама з назвою вершин

Татри – Панорама з назвою вершин

Рослинний світ Татр

Багатство рослинності ставить Татри на особливе місце у всьому карпатському ланцюгові. Тільки в польській частині масиву підтверджено наявність понад тисячі видів судинних рослин, з яких 250 – це гірські або високогірні рослини. Характерним для Татр є багатоярусне розташування рослинного покриву. Над ярусом узгір’я знаходяться дві лісові яруси.

Внизу на лісистих пагорбах зустрічається в основному бук і ялиця, а нагорі – ялина, кедр і карпатська береза. Ліси закінчуються на висоті близько 1500 м над рівнем моря. Над ними розташована смуга карликових сосен, низькі зарості яких захищають гірські схили від ерозії.

Вище 1800 м над рівнем моря починаються субальпійські луки, гірські пасовища, на яких ще кілька десятків років тому паслися вівці. На висоті більше 2300 м над рівнем моря гори практично позбавлені рослинного покриву. На скелях ростуть тільки рідкісні, пристосовані до суворих умов високогір’я, рослини.

Є кілька рослин, нерозривно пов’язаних з природою Татр: невеликий едельвейс і безстебельник оман (популярний в Підгаллі візерунок для прикрас), фіолетові крокуси, “поля” яких з’являються під час танення снігів. Варто відзначити і кедри. Ці прекрасні дерева найчастіше зустрічаються над Морським Оком та поблизу Долини Розтоки.

Тваринний світ Татр

У Татрах водяться тварини, зустріти яких мріє кожен натураліст. Фауна Татр відрізняється своїми особливостями, зумовленими поділом на зони проживання. Лісові яруси займають в основному поширені види: олені (близько 300 екземплярів), сарни, кабани, вовки та лисиці. Збереглися також рисі і дикі кішки.

Бурий ведмідь у Татрах

Бурий ведмідь у Татрах

Найбільш представницьким з усіх видів тварин, що мешкають на лісових пагорбах, вважається бурий ведмідь, що добирається в своїх “прогулянках” навіть до високих гірських перевалів. В даний час на польській стороні Татр перебуває близько 12-ти бурих ведмедів, в той час як у всьому масиві їх популяція налічує близько 60-ти екземплярів.

Рідкісним, на жаль, видом пернатих став гірський орел, по всіх Татрах мешкає їх всього лише кілька пар. Зменшується також популяція воронів. Головна визначна пам’ятка місцевої фауни – це дикі гірські кози (з обліку від 2000 р. на польській стороні знаходиться близько 80 осіб) і бабаки.

Саме гірські кози зустрічаються найчастіше, тому зображення цієї тварини стало емблемою Татранського Національного парку. А от щоб побачити бабака, треба мати багато терпіння й удачі. Найчастіше його можна почути, ніж побачити, оскільки цей полохливий звір, ледь зачувши небезпеку, попереджає своїх побратимів пронизливим свистом, що розноситься далеко по гірських луках. Природа Татр перебуває під охороною в межах створеного в 1955 р. Татранського Національного парку, загальна площа якого становить 21 400 га.

Цікаві факти про Татри

  • Найвищий гірський пік, повністю розташований на території Польщі – Козі-Верх (пол. Kozi Wierch) – 2291 м.
  • Найбільше озеро у всіх Татрах – Морське Око (34,9 га).
  • Найглибше озеро в Татрах – Вельки-Ставши в Долині п’яти озер (79,3 м).
  • Найглибша печера – Велька-Сніжна в масиві Червоні Верхи (814 м денівеляції).
  • Найбільша за довжиною долина польських Татр – Суха Вода-Гонсеніцова (13 км)
  • Найвищий водоспад в польських Татрах (і у всій Польщі – рекорди Польщі) – Велька-Сіклава, спадаючий з порога Долини п’яти озер (70 м).
  • Рекордна товщина сніжного покриву 3,55 м відзначена на вершині Каспрів верх в квітні 1996 р.

Антропогенний вплив

У 18 і 19 століттях Татри були використані для випасу овець і багато дерев тоді були вирубані, щоб звільнити місце для освоєння земель. Хоча ці види діяльності були припинені, наслідки все ще добре видно. Крім того, є нові проблеми. Наприклад, забруднення від промислово розвинених регіонів – Кракова, Острава і Орава і через неконтрольований туризм.

Словацький Національний парк Татр був заснований в 1949 році. Національний парк сусідніх польських Татр був заснований в 1954 році. Обидві області були включені ЮНЕСКО до списку біосферних заповідників у 1993 році.

19 листопада 2004, більша частина лісів в південній частині Високих Татр були пошкоджені в результаті сильного штормового вітру. Три мільйони кубометрів лісу було знищено, дві людини загинули і кілька сіл були повністю відрізані від цивілізації. Подальше пошкодження було зроблено лісовими пожежами, і, як стверджують екологи, відновлення лісу займе багато років.

Коментарі до статті

  1. Мисс Рарити Моденс :

    Очень хорошая работа, авторам огромное спасибо! Всем советую!!

    #Rarti

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *