Закопане
Закопане (пол. Zakopane) – невелике місто на півдні Польщі з населенням близько 28 000 жителів. Розташовується в долині в Татрах. Завдяки своєму зручному положенню (Закопане – відправна точка для численних маршрутів) є самим популярним гірським курортом в Польщі.
Місто Закопане розташоване біля північного підніжжя Татр. Це дуже популярний курорт. Щорічно Закопане відвідує кілька мільйонів туристів зі всієї Європи.
Гори Татри часто називають Польськими Альпами. Пейзажі Татр дуже різноманітні. За кілька годин туристи можуть побачити альпійські зелені луки і відвідати скелясті вершини. Однак Татри мають і історичне минуле.
Під час Потопу (коли територія Польщі була окупована шведами) саме з Татр почалося звільнення країни. А коли Польща втратила незалежність, польські патріоти збиралися в затишних місцях у Татрах, для того щоб набратися сил перед визвольною боротьбою.
Першим цінність курорту Закопане відкрив варшавський лікар, професор Тітус Халубінський, який в цих місцях в 1873 році боровся з епідемією холери. Тітус настільки був зачарований цими місцями, що вирішив залишитися в Закопане на все життя. Тітус багато зробив для популяризації курорту. Він доклав максимум зусиль, для того щоб поляки дізналися і полюбили ці місця.
Незабаром невелике село Закопане стало відомою оздоровницею і модним курортом. Сюди приїжджала відпочивати еліта польського суспільства – знамениті вчені, артисти і музиканти. Багато залишалися довше, адже гарна природа Закопане для багатьох була джерелом натхнення. Наприклад, в Закопане жив відомий польський художник Станіслав Віткевич, який навіть створив особливий стиль на основі місцевих мотивів.
Головною вулицею в Закопане є вулиця Крупувки. Колись цю вулицю називали дорогою грішників. Сьогодні на цій вулиці розташовані сувенірні лавки, а також численні польські ресторанчики, в яких гостей окрім частування, як правило, чекає справжня гуцульська музика.
На початку вересня в Закопане проходить найпопулярніший фестиваль горців у світі – Міжнародний фестиваль фольклору гірських земель. Фестиваль триває тиждень, протягом якого горяни з усього світу демонструють свої танці і старовинні обряди.
Одним із символів Закопане є гора Буторви верх, висота якої становить 1120 метрів. З Закопане на гору можна піднятися на канатній дорозі. З вершини гори відкривається дивовижний вид – на півдні Татри, а на півночі Підгалля. Саме ця гора визначає клімат Закопане.
Ще один символ Закопане – гора Гевонт. На початку 19 століття на її вершині з ініціативи ксьондза Закопане було встановлено залізний хрест, який символізував зміну століть. Трохи пізніше цей хрест з’явився і на гербі міста.
Поруч із Закопане розташований і Татранський Національний парк. Туризм в ньому обмежений. Ходити туристам дозволяється тільки за строго визначеним маршрутом.