Шенгенська інформаційна система (SIS)

Шенгенська інформаційна система (англ. Schengen Information System, SIS) – закрита база даних в рамках Шенгенської угоди, до якої внесені фізичні особи і предмети, які знаходяться в розшуку, особи, небажані на території однієї з держав-учасників або зниклі безвісти, а також інформація про підроблені і загублені документи і пов’язана з безпекою кордонів.

Спочатку учасниками Шенгенської угоди були: Бельгія, Німеччина, Люксембург, Нідерланди та Франція. З моменту заснування договір підписали і приєдналися до системи ще 20 країн: Австрія, Угорщина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Мальта, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Чехія, Швейцарія, Швеція і Естонія.

На даний момент Шенгенська інформаційна система використовується 25 країнами. Слід зауважити, що серед них лише Ісландія, Норвегія та Швейцарія не є членами Європейського союзу.

Ірландія і Великобританія, які не підписали Шенгенську угоду, беруть участь у Шенгенському співробітництві в рамках Амстердамського договору, який інтегрував Шенгенську угоду в право Європейського союзу, дозволяючи цим країнам брати участь у всіх положеннях або частинах Шенгенського права. Ірландія і Великобританія використовують SIS для забезпечення правопорядку. При цьому вони не мають доступу до даних про громадян третіх країн, яким відмовлено у в’їзді (стаття 96 Шенгенського права).

Не секрет те, що багато наших громадян через незнання, або з якихось інших причин досить часто порушують візовий режим багатьох країн, що входять до складу країн Шенгенської угоди

У зв’язку з цим інформацію про багатьох наших громадянах відповідні уповноважені органи країн Шенгенської угоди, вносять в інформаційну базу SIS.

Внесення даних про людину (про вантаж, майно) в систему SIS будь-якою країною Шенгенської угоди – ініціатором запису, тягне за собою досить неприємні наслідки в майбутньому для цієї людини, або власника майна.

Будь-яка країна Шенгенської угоди, отримавши інформацію системи SIS, керуючись міжнародними договорами, може і має на це право обмежити, заборонити в’їзд, транзитний проїзд, і перебування (незалежно в якому статусі) на території своєї країни, незалежно від того яка країна-ініціатор запису ініціювала цей запис (внесла дані в базу SIS) країн Шенгенської угоди.

Деякі наші співвітчизники вважають, що внесення в базу SIS інформації про них, не є яким-небудь серйозним порушенням і тут вони дуже помиляються! Дана інформація (незалежно від її типу і терміну давності) буде знаходитися в системі SIS, до тих пір, поки не буде у цій справі офіційного рішення органу, що ініціював цей запис, або рішення вищої інстанції.

УВАГА! Якщо Ви були депортовані, або з якихось інших причин інформація про Вас була внесена в базу даних SIS Шенгенської Угоди в адміністративному порядку, і після цього не анулювавши запис в системі SIS будь-яким чином Ви в’їдете на територію країн Шенгенської Угоди будь то по шенген візі або без візи … і Вас затримають на території країни, яка ініціювала запис в системі SIS, то Ви будете засуджені як кримінальний злочинець, який порушив адміністративний припис про заборону в’їзду на територію цієї країни.

УВАГА! Заміна паспортів, імені, по батькові і т. д. не допоможе вам у відкритті шенгенської візи, а також у вільному переміщенні по території країн Шенгенської угоди!

Структура бази даних SIS

У базі SIS інформація зберігається відповідно до законодавства кожної країни. У ній знаходяться більше 15 мільйонів записів, що містять наступну інформацію:

  • прізвище;
  • ім’я;
  • можливі об’єктивні і постійні фізичні характеристики;
  • перша літера другого імені;
  • дата народження;
  • місце народження;
  • стать;
  • національність;
  • будь-які, що використовуються, псевдоніми;
  • чи озброєна дана людина;
  • чи людина чинить опір (при затриманні);
  • підстави для тривоги;
  • дії, які необхідно застосувати;
  • втрачена, вкрадена або незаконно присвоєна вогнепальна зброя;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені документи ідентифікації;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені чисті документи ідентифікації;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені автомобілі;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені банкноти.

Друга технічна версія системи (SIS II) знаходиться в розробці для того, щоб включити в себе нові типи даних і об’єднати нові держави – члени Союзу. Система могла б бути відкрита для великої кількості установ, наприклад цивільних властей, Європолу та служби безпеки.

Особисті дані могли б читатися на одному персональному пристрої – помічника по всій Європі, поліцією і митницею під час перевірок ідентичності. Деякі хотіли б отримати вигоду з цих технічних змін, щоб перетворити цю систему в систему розслідування, але велика кількість Держав – членів хоче, щоб ця система залишилася системою поліцейської перевірки, залишаючи Європолу цю роль в розслідуванні.

Історія бази даних SIS

Римський договір від 25 березня 1957 і угода, що визначила економічний Союз країн Бенілюкс 3 лютого 1958, ставили із самого початку метою – вільне переміщення людей і товарів.

Країни Бенілюксу, як меншість, були здатні швидко здійснити цю інтеграцію. Для Європейського Економічного Співтовариства, центром були спочатку економічні аспекти і тільки після того, як були підписані угоди Saarbrücken між Францією і Німеччиною 13 липня 1984, були зроблені істотні скорочення перевірок людей на кордонах між цими двома державами.

Приєднавшись до трьох держав – членам Бенілюксу, ці п’ять країн підписали Шенгенську угоду 14 червня 1985 для поступового переходу до вільного пересування людей і товарів між ними. Хоча все і здавалося простим, але на практиці принесло безліч труднощів. Ціна цієї свободи полягала в тому, що кожна держава повинна було залишити частину своєї автономії і довіряти своїм партнерам, щоб виконати заходи, необхідні для її власної безпеки.

Для скорочення майбутніх внутрішніх перевірок на кордоні, не порушуючи безпеки держави, оскільки Європа вже зіткнулася з реальною терористичною загрозою, повинні були бути виконані компенсуючі заходи.

Складання тексту угоди зайняло п’ять років. Тільки 19 червня 1990 року, до п’яти попередніх держав, які раніше підписали Шенгенську Угоду 14 червня 1985 (SAAC), почали поступово приєднуватись Іспанія, Португалія, Італія, Греція, Австрія і п’ять країн Скандинавської Угоди Паспортів: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія і Швеція.

Шенгенська Інформаційна система сьогодні

Юридичні аспекти і технічні характеристики

Починаючи з 25 березня 2001 п’ятнадцять держав прийняли шенгенську угоду і зняли поліцейський контроль на їх внутрішніх кордонах. Компенсаційні заходи формують основну частину угоди, але принципова частина, основа Шенгену, це створення загальної інформаційної системи в державах, що підписалися: Шенгенської інформаційної системи (SIS). Що стосується поліцейського співробітництва, ця система – новатор, як технічно так і юридично:

  • перш за все юридично, розпізнавання юридичної сили записів, переданих Шенгенськими партнерами, із зобов’язанням кожної Держави поважати дію, яка буде порушена відповідно з описом, так само як і впровадження пристрою, здатного гарантувати повагу особистих свобод і захисту персональних даних;
  • технічно – повним створенням системи обробки інформації, постійно пов’язаної з екстремально різними, різноманітними національними додатками, і маючи необхідність в оновленні національних баз даних в режимі реального часу. Поділ особистих даних з делегацією повноважень, що стосується застосування дій, може бути зроблено тільки на основі взаємної конфіденційності, яка грунтується на прозорості.

Для того, щоб це здійснити, держави підписали угоду, що гарантує правильність, законність і своєчасне оновлення інтегрувальних даних, а також використання цих даних тільки для остаточних заходів, представлених доречними в рамках статей підписаної угоди.

Дані, що зберігаються в базі SIS

Заносяться в SIS дані, що стосуються: осіб, що перебувають у розшуку, з метою їх передачі правоохоронним органам або екстрадиції до країни, звідки вони прибули; іноземців, для яких встановлено заборону на в’їзд до країн Шенгенської зони; зниклих без вісті або оголошених у розшук людей; свідків , які ухиляються від контактів з правоохоронними органами; обвинувачених; засуджених; осіб, щодо яких здійснюється прихований або особливий контроль.

У SIS можуть бути занесені наступні дані людини: прізвище та ім’я; його особливі постійні фізичні характеристики; перша літера другого імені; дата і місце народження; громадянство; інформація про те, озброєний він і чи може чинити опір при затриманні; джерело інформації про дані людини; метод, який буде застосований при її затриманні.

У SIS не можуть міститися такі дані людини: расова приналежність; політичні погляди; віросповідання чи інші особисті дані, що описують переконання; інформація про стан здоров’я та сексуальну орієнтацію.

Людина може отримати інформацію, що міститься в SIS і що стосується її особисто, якщо це не суперечить чинному законодавству.

Дані про людину можуть бути занесені в систему іншої країни, на яку поширюється Шенгенська Інфосистема. У цьому випадку відповідальний співробітник Центральної кримінальної поліції Естонії повинен до видачі цих даних дізнатися точку зору центральної установи, яка відповідає за внутрішньодержавну частину SIS відповідної держави.

У будь-якому випадку відмову у видачі даних, запитуваних людиною, необхідно обгрунтувати письмово.

Залишається додати, що SIS не є публічним регістром. До даних SIS мають доступ тільки уповноважені службовці. Дані регістра можна використати тільки в цілях, що випливають із Шенгенської конвенції.

Максимальний термін, протягом якого дані можуть зберігатися в SIS, – десять років. Будь-яка людина має право зажадати виправити або ж виключити з SIS дані, що стосуються її, якщо, на його думку, вони є неправильними або ж внесені в регістр незаконно.

Зразок запиту в базу SIS

Дякуємо Анні за відповідь – https://ostarbeiter.vn.ua/schengen-information-system.html/comment-page-17#comment-10382

Формуляри запитів до SIS

Дякуємо Роману за відповідь (тут):
Доброго вечора, у поляків є такий сайт http://udsc.gov.pl/ru/cudzoziemcy/obywatele-panstw-trzecich/wykaz-cudzoziemcow-ktorych-pobyt-na-terytorium-polski-jest-niepozadany/
де є всі формуляри для запитів.

Коментарі до статті

  1. іван :

    Добрий вечір.підкажіть люди.2рази був у Чехіі по польській (360/180) робочій національній візі,іхав третій раз на тій самій візі,зняли поляки перевірили виклик- не підтвердився,і нібито фальшивий.Взяли пальці,фото,сказали максимум до року тільки до польщі заборонено,решту шенгену можна.В паспорті тільки анулювали візу більше нічого.Підкажіть Має прийти по моєму адресу якийсь штраф ??І як взнати на скільки депорт?Пробував на Венгрію,сказала людина що я в СІС,має знайомих десь в консульстві.Підкажіть будь-ласка реальне щось,прошу.Дуже треба в Чехію!

    • Анна :

      Вам за штраф щось казали при затриманні чи в бумагах які дали е написано?
      Якщо в сіс то нікуда візу не відкриєте і заборона може бути до 3 років.Щоб взнати на скільки пишіть в Варшаву.А якщо треба срочно в Чехію то тільки йти на ризик.

  2. Олена :

    Добрий день! В мене таке питання.В мене була робоча польська віза по ній я використала 150 днів, але термін дії її закінчився і мені сказали, що я можу добрати 30 днів яких я не використала. Мені відкрили візу C 05 на 30 днів.Я використала 28.В травні вийшов новий закон про репатріацію .Я подала документи і отримала візу на три роки 90/180,минулу візу мені цофнули в посольстві.В червні я поїхала по тій візі на 2 дні до Польщі,а потім на 87 до Словаччини.Коли поверталася до дому, мене зняли з автобуса і депортували словаки.Сказали що я порушила візовий режим.Вони порахували тих 28 днів з робочої анульованої візи що була перед тим.Хоча консул в польському посольстві мені сказала(та віза буде цофнута (робоча)).На кордоні мене довели до істерики, я не могла зрозуміти чому мені рахують дні з анульованої робочої візи (тих 28 днів).По новій візі я нічого не порушила.В мене взяли відбиткі пальців фотографували,потім мені сказали, що данних в поліції на мене не має.Але поставили депортацію на рік(візу не аналювали)поставили маленький штамп заборона в’їзду до 3.09.15)в документах що вони мені дали написано,заборона в’їзду до Словаччини на один рік.Я була три тижні тому на прийомі в консула Польщі,він не розуміє чому мене депортували(віза попередня анульована).Сказав мені щоб я пробувала поїхати до Польщі,але я боюсь бо в мене брали відбитки пальців , чи не внесли до системи SIS.Може в когось була така ситуація?Буду вдячна за відповідь.5грудня я знову можу їхати на 90днів але дуже боюсь що поляки мене не пустять і ще щось поставлять із за тої депортації(хоча законів я ніколи не порушувала).

  3. Анна :

    Как подруга может помочь например?

  4. Ярослав :

    Поляки занесли мене в СІС,я маю брати шлюб з полячкою на Україні.Підкажіть,чи мене після шлюбу знімуть з СІС.

    • Анна :

      Дивлячись який срок і за що депортували.Взагалі після шлюбу з гр.Ес можуть зняти
      якщо до кінця сроку лишилось не більше 6 місяців.

  5. Ярослав :

    Підкажіть,а Великобританія має доступ до СІС?

  6. василь :

    Будь ласка, пiдкажiть. У мене та сама ситуація із СІС ,тому теж хотів би взнати куди писати і що саме.
    Якщо у Вас є зразки документів перешліть будь-ласка
    vas-lavryk@ukr.net

    • Анна :

      Зразки і самі бумаги можна скачати з сайту відомства у справах іноземців в Варшаві і там все написано як і куди писати .На укр.мові теж е розяснення.

  7. Марина :

    Извините, Анна, это Вы про подругу, мне написали? Я просто долго не заходила сюда.Вернее потеряла этот сайт.

  8. Юрій :

    Допоможіть написати прохання командиру кордону про скорочення заборони в’їзду до Польщі, на польській мові!

  9. роман :

    дорого дня! виїхав на 90-ий день…повернувся на 92-ий…депорт на 6 місяців…пограничник польський порадив після їхніх свят написати прохання про відкликання заборони вїзду…скажіть будь-ласка як воно пишеться, в якому порядку і чи допоможе воно мені?

  10. Натка :

    Добрий день,8 раз я їздила до Німеччини по відкритій польській шенген візі (під номером 04) ,коли у 8-й раз їхала назад до України по тій самій візі, мене зупинила митна служба Польщі, перевірили виклик- не підтвердився,і нібито фальшивий, оскільки підприємства, яке надавало виклик не існує , зателефонувати туди митники відмовились ( хоть підприємство Польщі, яке надавало мені виклик діюче) .Взяли пальці,фото,сказали 6 місяців депортація до Польщі,решту шенгену можна.
    Питання, 1) якщо 6 місяців депортація до Польщі, то в решту країн шенген зони я можу їздити чи ні?
    2) куди можна оскаржувати депортацію?
    3) Після закінчення 6 місячного терміну депортації, я зможу відкрити нову візу, чи мені буде відмовлено, оскільки була депортація?
    4) Після закінчення 6 місячного терміну депортації, мої дані з бази SIS буде автоматично видалено, чи мені потрібно кудиь звертатись для видалення моїх даних з цієї бази?

    • Анна :

      Депортацію оскаржувати в відомстві про справах іноземців в Варшаві,але нічого там ви не добєтесь.
      В інші країни шенгену теж не зможете відкрити візу і поїхати тому що дані в Сіс.Іх в базу вносять з того моменту коли прокурор прийме рішення по вашій справі.
      Коли мине термін депорту(а це далеко не 6 місяців буде) дані знімаються з системи але не відразу,приблизно на протязі місяця двох.

  11. Юлія :

    Допоможіть будь-ласка написати прохання коменданту кордону про скорочення заборони в’їзду до Польщі, на польській мові!

  12. Юлія :

    Добрий день підскажіть будь-ласка Я отримала депортацію та заборону в’їзду до Польщі на 6 місяців в мене було порушення терміну перебування в шенген зоні на одинадцять днів була відкрита грецька віза типу С (90/180) візу не анулювали сказали що заборонено в’їзд тільки до Польщі та на решту тереторії шенгену без проблем. Я оплатила штраф 50 злотих. Працівник кордону порадив мені написати клопотання коменданту кордону про скорочення заборони в’їзду до Польщі, на польській мові! Чи допоможе мені це клопотання і де я маю взяти зразок як його написати без помилок на польській мові. І коли я зможу пробувати відкивати нову візу.

    • Анна :

      Можете даремно не напрягатись бо комендант немає таких повноваженнь як скорочення заборони вїзду.Якщо охота пересвідчитись то напишіть просто йому на мейл(його можна знайти в інеті )і побачите,що він вам відповість.
      На нову візу зможете податись коли срок заборон мине,це буде далеко не 6 місяців.якщо у вас була грецька віза ще й просрочка 11 днів то будьте готовими до заборони на 3 а то й на 5 років.щоб взнати на скільки пишіть в Варшаву.на сайті відомства є все розписано і зразки і бланки можна скачати.
      Те що радив працівник кордону це не порада,а ваше законне право яке є прописаним в відповідних пунктах.Але по перше там звертатись можна по моєму тільки на протязі 14 днів після депорту і через уповноважене лице тобто адвоката,а по друге нічого це не дасть.

  13. Олександр :

    Доброго дня! Маю відкриту до березня 2016р. польську шенгенську бізнес-візу. Місяць тому повертався з Польщі з чергової поїздки, погано порахував дні перебування і поляк поставив заборону в’їзду на 6 місяців, заплатив на місці штраф в 50євро, віза не анульована. Знімали фото, брали відбитки пальців. Збираюсь подавати в Чеське посольство документи на відкриття трудової карти (маю абсолютно офіційний правдивий пакет документів). Як повпливає вищесказане на відкриття робочої візи до Чехії. Які в мене шанси? Звертався в Чеське посольство – кажуть, що документи можу спробувати подати, але за результат не знають. Якщо все-таки відкрили б візу до Чехії, то летів би літаком. Порадьте, будь-ласка як діяти в цій ситуації?! Наперед вдячний!

    • Анна :

      Як давно ви отримали депорт?
      Якщо недавно то швидше подавайтесь в чеське консульство і є всі шанси отримати візу і виїхати.І не треба було ім казати про свій депорт!!
      Якщо вас фотографували і відбитки брали то в базу внесуть і візу вашу анулюють при наступній спробі вїзду після внесення даних в базу.
      Дані вносять не зразу а через приблизно два три місяці.якщо до цього часу встигнете в чеське податись то е шанс а як ні то отримаете або відмову або чехи скажуть:ми даемо добро але тільки після того як ви вирішите своі проблеми с поляками і принесе нам підтвердження.
      В знайомих була точно така ж ситуація з поляками і вони встигли отримати чеську візу і виїхати на роботу.

  14. Ceргій :

    добрий вечір я пробув в англії по польській візі прострочив. Приїхав літаком в паспорті нічого не поставили як дізнатися чи занесли в сіс

    • Анна :

      Кудою летіли?пересадки чи прямий рейс?питання якісь по цьому поводу задавали на контролі?

  15. Ігор :

    Маю Польську Шенгенську візу до березня 2015 р. В посольстві проконсультували і сказали, що можу перебувати довше, бо то є мультивіза.. Вчора повертався з Польщі і виявилося, що я перебув 16 днів. Поставили депортацію на 6 міс. В Польщі офіційно працевлаштований. З січня мали відкрити карту побиту. Що тепер робити? Чи може якось карта побиту вплинути?

    • Анна :

      Напишіть консулу емейл тільки грамотно складіть і розкажіть ситуацію.можете згадати в листі і тих хто вас неправильно проконсультував про терміни перебування.
      Я думаю саме точно вам зможуть відповісти звідти.Там е окремі пункти для власників карт може й ви під ту категорію підходите.
      Якщо ні напишіть мейл в міграційну службу в польщі теж з тим самим питанням.
      Але консул мае відповісти або сказати до кого вам потрібно звернутись.
      Писати на польській мові!!!

  16. Ceргій :

    летів з лондона до київа прямий рейс нічого не питались

    • Анна :

      Британія в Сіс ніби доступу немае відповідно і внести вас туди не зможе а наші в Києві тим більше.
      Такщо думаю у вас все ок.тим більше якщо вас нічого не питали при посадці на рейс.
      Едине що може бути ,якщо ви довго там посиділи без візи діючої то може десь в свій реєстр порушників вас внесли,але для цього ваші дані треба було ну і трохи б вас потримали.
      Недавно тут на форумі був такий же випадок і все ок пройшло .можете бути спокійні я думаю.

  17. Ceргій :

    а депортацію вони можуть поставити кроми паспорта

    • Анна :

      Зазвичай ставлять штамп на візі і два штампа на сторінках плюс з собою бумаги дають на руки або пррисилають пізніш поштою.Можуть і нічого не прислати.Як в Британії не знаю але точно якісь відмітки мають бути в паспорті.
      Рідко бувае що людина подаеться на візу а ій приходить відповідь що іі дані в сіс хоча в паспорті ніяких відміток нема .це бувае тоді коли пару разів подавався на візу мав відмови і на (наприклад) третій раз подаешся і тоді приходить відповідь що ваші дані в сіс.
      Якщо вам нічого не казали не затримували в паспорті ніяких відміток не ставили то більше всього нікуди не внесли.
      Скільки ви просрочили часу?і знов збираєтесь в Англію?

  18. Ceргій :

    віза була польска робоча на рік я пробув в лондоні 2.5р вїзд був в польщу а виїзду немає треба міняти паспорт в англію більше не буду їхати . Хочу в польщу на роботу.

  19. Ceргій :

    вїзд є виїзду нема

  20. Анна :

    То пробуйте робити новий паспорт і подавайтесь на польську робочу.Якщо всі документи будуть в порядку то дадуть і поїдете.
    Всеодно ніякого іншого шляху у вас немае навіть якщо просто взнати чи ви десь в системах порушників фігуруєте то треба попробувати податись на візу.Якщо е то вам лист дадуть де буде вказано що ви є і ким внесені.
    Так що не гадайте а подавайтесь.

  21. Ceргій :

    я вже подав на новий паспорт

  22. Володимир :

    У 2012р. я отримав відмову у отриманні візи до Польщі,як взнати скільки часу діє заборона.

    • Анна :

      Якщо просто відмову то подавати скрізь крім Вінницького консульства можна хоч на другий день)
      Вам відмовили чи в сіс занесли?

  23. ростислав :

    добрий день.цікавить таке:заїхав в Польщу по картці mrg і порушив кордони дії цієї картки на 10 км(водій помилився дорогою). зупинила автомобіль погранична служба,анулювали цю картку на 6 місяців та заборона вїзду в шенген на 6 місяців. в протоколі зазначено що можна апелювати це рішення . чи варто писати апеляцію,або чи є інший вихід ? можливо писати прохання замінити це рішення на штраф ?

  24. ростислав :

    Анна напишіть будьласка відповідь ! ви компетентна

    • Анна :

      А скільки часу пройшло з того моменту?там є сроки в які можна подавати апеляцію і тільки через адвоката по моему.Якщо написано в вашому протоколі що можна без адвоката попробуйте ,але не знаю чи що вийде.Вонт потім зазвичай спихають все на уряд по справах іноземців типу вирішуйте з ними..
      Якщо апелювати не вийде пишіть скоріш в Варшаву роздрукуйте бумаги з сайту і напишіть що порушили по незнанню дороги и тд.і що раніше не порушували закони про перебування.можете написати також чи е можливоюю заміна покарання з заборони на штраф.що ви не мали наміру порушувати закон и т.д.ну ви зрозуміли я думаю.
      Порушення в вас не сильно тяжке мож повезе щось і допоможе.І зробіть це якнайшвидше пока в базу не внесли бо потім вже не знімуть.
      Не забудьте щоб написати в уряд треба оплатити внесок і поручителем мае бути людина з польською пропискою.щоб листа вам потім назад прислали бо за кордон вони не шлють.
      В вас пальці брали?

  25. Віта :

    Доброго дня! підкажіть будь ласка, якщо ще у 2011 році дали депортацію при перетені україно-польського кордону, але там не вказано на який термін, то через скільки часу можна знову поїхати в Польщу?

    • Анна :

      Термін там вказаний але не цифрою а пунктами з законів по перебування і т.д
      Щоб взнати конкретно дати з …по… пишіть в Варшаву .
      Кожна ситуація індивідуальна .за незначне порушення може бути роки два заброни без штрафу може бути і з,а якщо щось серйозніше то і всі 5.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *