Шенгенська інформаційна система (SIS)
Шенгенська інформаційна система (англ. Schengen Information System, SIS) – закрита база даних в рамках Шенгенської угоди, до якої внесені фізичні особи і предмети, які знаходяться в розшуку, особи, небажані на території однієї з держав-учасників або зниклі безвісти, а також інформація про підроблені і загублені документи і пов’язана з безпекою кордонів.
Спочатку учасниками Шенгенської угоди були: Бельгія, Німеччина, Люксембург, Нідерланди та Франція. З моменту заснування договір підписали і приєдналися до системи ще 20 країн: Австрія, Угорщина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Мальта, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Чехія, Швейцарія, Швеція і Естонія.
На даний момент Шенгенська інформаційна система використовується 25 країнами. Слід зауважити, що серед них лише Ісландія, Норвегія та Швейцарія не є членами Європейського союзу.
Ірландія і Великобританія, які не підписали Шенгенську угоду, беруть участь у Шенгенському співробітництві в рамках Амстердамського договору, який інтегрував Шенгенську угоду в право Європейського союзу, дозволяючи цим країнам брати участь у всіх положеннях або частинах Шенгенського права. Ірландія і Великобританія використовують SIS для забезпечення правопорядку. При цьому вони не мають доступу до даних про громадян третіх країн, яким відмовлено у в’їзді (стаття 96 Шенгенського права).
Не секрет те, що багато наших громадян через незнання, або з якихось інших причин досить часто порушують візовий режим багатьох країн, що входять до складу країн Шенгенської угоди
У зв’язку з цим інформацію про багатьох наших громадянах відповідні уповноважені органи країн Шенгенської угоди, вносять в інформаційну базу SIS.
Внесення даних про людину (про вантаж, майно) в систему SIS будь-якою країною Шенгенської угоди – ініціатором запису, тягне за собою досить неприємні наслідки в майбутньому для цієї людини, або власника майна.
Будь-яка країна Шенгенської угоди, отримавши інформацію системи SIS, керуючись міжнародними договорами, може і має на це право обмежити, заборонити в’їзд, транзитний проїзд, і перебування (незалежно в якому статусі) на території своєї країни, незалежно від того яка країна-ініціатор запису ініціювала цей запис (внесла дані в базу SIS) країн Шенгенської угоди.
Деякі наші співвітчизники вважають, що внесення в базу SIS інформації про них, не є яким-небудь серйозним порушенням і тут вони дуже помиляються! Дана інформація (незалежно від її типу і терміну давності) буде знаходитися в системі SIS, до тих пір, поки не буде у цій справі офіційного рішення органу, що ініціював цей запис, або рішення вищої інстанції.
УВАГА! Якщо Ви були депортовані, або з якихось інших причин інформація про Вас була внесена в базу даних SIS Шенгенської Угоди в адміністративному порядку, і після цього не анулювавши запис в системі SIS будь-яким чином Ви в’їдете на територію країн Шенгенської Угоди будь то по шенген візі або без візи … і Вас затримають на території країни, яка ініціювала запис в системі SIS, то Ви будете засуджені як кримінальний злочинець, який порушив адміністративний припис про заборону в’їзду на територію цієї країни.
УВАГА! Заміна паспортів, імені, по батькові і т. д. не допоможе вам у відкритті шенгенської візи, а також у вільному переміщенні по території країн Шенгенської угоди!
Структура бази даних SIS
У базі SIS інформація зберігається відповідно до законодавства кожної країни. У ній знаходяться більше 15 мільйонів записів, що містять наступну інформацію:
- прізвище;
- ім’я;
- можливі об’єктивні і постійні фізичні характеристики;
- перша літера другого імені;
- дата народження;
- місце народження;
- стать;
- національність;
- будь-які, що використовуються, псевдоніми;
- чи озброєна дана людина;
- чи людина чинить опір (при затриманні);
- підстави для тривоги;
- дії, які необхідно застосувати;
- втрачена, вкрадена або незаконно присвоєна вогнепальна зброя;
- втрачені, викрадені або незаконно привласнені документи ідентифікації;
- втрачені, викрадені або незаконно привласнені чисті документи ідентифікації;
- втрачені, викрадені або незаконно привласнені автомобілі;
- втрачені, викрадені або незаконно привласнені банкноти.
Друга технічна версія системи (SIS II) знаходиться в розробці для того, щоб включити в себе нові типи даних і об’єднати нові держави – члени Союзу. Система могла б бути відкрита для великої кількості установ, наприклад цивільних властей, Європолу та служби безпеки.
Особисті дані могли б читатися на одному персональному пристрої – помічника по всій Європі, поліцією і митницею під час перевірок ідентичності. Деякі хотіли б отримати вигоду з цих технічних змін, щоб перетворити цю систему в систему розслідування, але велика кількість Держав – членів хоче, щоб ця система залишилася системою поліцейської перевірки, залишаючи Європолу цю роль в розслідуванні.
Історія бази даних SIS
Римський договір від 25 березня 1957 і угода, що визначила економічний Союз країн Бенілюкс 3 лютого 1958, ставили із самого початку метою – вільне переміщення людей і товарів.
Країни Бенілюксу, як меншість, були здатні швидко здійснити цю інтеграцію. Для Європейського Економічного Співтовариства, центром були спочатку економічні аспекти і тільки після того, як були підписані угоди Saarbrücken між Францією і Німеччиною 13 липня 1984, були зроблені істотні скорочення перевірок людей на кордонах між цими двома державами.
Приєднавшись до трьох держав – членам Бенілюксу, ці п’ять країн підписали Шенгенську угоду 14 червня 1985 для поступового переходу до вільного пересування людей і товарів між ними. Хоча все і здавалося простим, але на практиці принесло безліч труднощів. Ціна цієї свободи полягала в тому, що кожна держава повинна було залишити частину своєї автономії і довіряти своїм партнерам, щоб виконати заходи, необхідні для її власної безпеки.
Для скорочення майбутніх внутрішніх перевірок на кордоні, не порушуючи безпеки держави, оскільки Європа вже зіткнулася з реальною терористичною загрозою, повинні були бути виконані компенсуючі заходи.
Складання тексту угоди зайняло п’ять років. Тільки 19 червня 1990 року, до п’яти попередніх держав, які раніше підписали Шенгенську Угоду 14 червня 1985 (SAAC), почали поступово приєднуватись Іспанія, Португалія, Італія, Греція, Австрія і п’ять країн Скандинавської Угоди Паспортів: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія і Швеція.
Шенгенська Інформаційна система сьогодні
Юридичні аспекти і технічні характеристики
Починаючи з 25 березня 2001 п’ятнадцять держав прийняли шенгенську угоду і зняли поліцейський контроль на їх внутрішніх кордонах. Компенсаційні заходи формують основну частину угоди, але принципова частина, основа Шенгену, це створення загальної інформаційної системи в державах, що підписалися: Шенгенської інформаційної системи (SIS). Що стосується поліцейського співробітництва, ця система – новатор, як технічно так і юридично:
- перш за все юридично, розпізнавання юридичної сили записів, переданих Шенгенськими партнерами, із зобов’язанням кожної Держави поважати дію, яка буде порушена відповідно з описом, так само як і впровадження пристрою, здатного гарантувати повагу особистих свобод і захисту персональних даних;
- технічно – повним створенням системи обробки інформації, постійно пов’язаної з екстремально різними, різноманітними національними додатками, і маючи необхідність в оновленні національних баз даних в режимі реального часу. Поділ особистих даних з делегацією повноважень, що стосується застосування дій, може бути зроблено тільки на основі взаємної конфіденційності, яка грунтується на прозорості.
Для того, щоб це здійснити, держави підписали угоду, що гарантує правильність, законність і своєчасне оновлення інтегрувальних даних, а також використання цих даних тільки для остаточних заходів, представлених доречними в рамках статей підписаної угоди.
Дані, що зберігаються в базі SIS
Заносяться в SIS дані, що стосуються: осіб, що перебувають у розшуку, з метою їх передачі правоохоронним органам або екстрадиції до країни, звідки вони прибули; іноземців, для яких встановлено заборону на в’їзд до країн Шенгенської зони; зниклих без вісті або оголошених у розшук людей; свідків , які ухиляються від контактів з правоохоронними органами; обвинувачених; засуджених; осіб, щодо яких здійснюється прихований або особливий контроль.
У SIS можуть бути занесені наступні дані людини: прізвище та ім’я; його особливі постійні фізичні характеристики; перша літера другого імені; дата і місце народження; громадянство; інформація про те, озброєний він і чи може чинити опір при затриманні; джерело інформації про дані людини; метод, який буде застосований при її затриманні.
У SIS не можуть міститися такі дані людини: расова приналежність; політичні погляди; віросповідання чи інші особисті дані, що описують переконання; інформація про стан здоров’я та сексуальну орієнтацію.
Людина може отримати інформацію, що міститься в SIS і що стосується її особисто, якщо це не суперечить чинному законодавству.
Дані про людину можуть бути занесені в систему іншої країни, на яку поширюється Шенгенська Інфосистема. У цьому випадку відповідальний співробітник Центральної кримінальної поліції Естонії повинен до видачі цих даних дізнатися точку зору центральної установи, яка відповідає за внутрішньодержавну частину SIS відповідної держави.
У будь-якому випадку відмову у видачі даних, запитуваних людиною, необхідно обгрунтувати письмово.
Залишається додати, що SIS не є публічним регістром. До даних SIS мають доступ тільки уповноважені службовці. Дані регістра можна використати тільки в цілях, що випливають із Шенгенської конвенції.
Максимальний термін, протягом якого дані можуть зберігатися в SIS, – десять років. Будь-яка людина має право зажадати виправити або ж виключити з SIS дані, що стосуються її, якщо, на його думку, вони є неправильними або ж внесені в регістр незаконно.
Зразок запиту в базу SIS
Дякуємо Анні за відповідь – https://ostarbeiter.vn.ua/schengen-information-system.html/comment-page-17#comment-10382
Формуляри запитів до SIS
Дякуємо Роману за відповідь (тут):
Доброго вечора, у поляків є такий сайт http://udsc.gov.pl/ru/cudzoziemcy/obywatele-panstw-trzecich/wykaz-cudzoziemcow-ktorych-pobyt-na-terytorium-polski-jest-niepozadany/
де є всі формуляри для запитів.
Чи можливо таке, щоб писати лист-прохання в країну яка занесла в сіс, що вони швидше розглянули рішення про вилучення з бази.
Вам, Наталю краще проконсультуватися з адвокатом по даному питанню. По ідеі, писати листа потрібно у краіну, що дала заборону і просити видалити з бази по закінченню терміну депорту. Щодо візи у Чехію, знаю випадки, що були відмови через попередній депорт.Можете спробувати просто перетнути кордон по біопаспорту після 5 березня, тоді точно дізнаєтеся, чи зняли вас із бази. Але то на Ваш розсуд.
Франція. А куди потрібно писати? Депортація минає 5 березня. Чи можу я відкривати візи, наприклад маю можливість відкрити у Чехію на 2 роки.
Вам, Наталю краще проконсультуватися з адвокатом по даному питанню. По ідеі, писати листа потрібно у краіну, що дала заборону і просити видалити з бази по закінченню терміну депорту. Щодо візи у Чехію, знаю випадки, що були відмови через попередній депорт.Можете спробувати просто перетнути кордон по біопаспорту після 5 березня, тоді точно дізнаєтеся, чи зняли вас із бази. Але то на Ваш розсуд.
До якого адвоката потрібно звертатися, до міжнародного?
Є адвокати, які займаються саме депортаціями, скороченням, анулюванням, подають запити у СІС і т.д.
Скільки часу тримають на границі,якщо ставлять депортацію
Адвокат візьме 1000 євро і нічого не допоможе,мав вже досвід.
Адвокат візьме 1000 євро і нічого не допоможе.
Здравствуйте, подскажите как можна узнать есть ли запрет на вьезд в шенген зону
Треба робити запит у краіну, що дала заборону. Прочитайте коментарі вище, все розписано.
Доброго дня! Чоловіка депортували з Чехії з занесенням в базу SIS.
Підскажіть ці записи автоматично анулюються, чи потрібно якось звертатись з заявами в поліцію даної країни? Депортований на рік за перетермінування трьохмісячного терміну.
Нема однозначноі відповіді. Мали б автоматично видалятися після закінчення терміну. Але знаю випадки, коли людину вертали із кордону, бо запис ще не був видалений.Тому для перестрахівки краще робити запит.
Як правило, автоматично, із закінченням терміну депортації, знімають із системи SIS, але не завжди.
Я вже так і зрозуміла. Можливо хтось може підсказати адвоката який займається саме такою категорією, бо з Чехією ніхто не хоче братися.
Людмило, напишіть свій емайл, напишу.
[email protected]
Добрий вечір! Скільки часу треба чекати після закінчення депортації з Польщі 10.08.18 на 6 місяців, термін закінчення 10.02.19 щоб точно бути впевненим що знов можу вїхати в Польщу без повернення назад. І чи може бути продовжений термін як нічого не порушував 6 місяців нікуди не їхав по країнах Шенген, хоч був занесений в систему SIS
Термін не може бути продовжений.Вже більше місяця пройшло по закінченню терміну, можете іхати.
Перепрошую, помилилася у датах, тільки 10.03.19 буде місяць по терміну.
Добрий вечір. Руслан, маю депортацію 6 місяців, скажіть будь ласка ви пробували вже заїжати в Польшу, по білметрії. Дякую.
Що робити якщо поляки ударили депорт і занесли в систему sis но я ніколи там небув і вопще перебував в україні що робити
Був затриманий в Німеччині в 2001р. за перебування по візі, яка закінчилася. закрили в тюрму, тримаи два місяці. Після суду відправили літаком у Київ. Піся цього в зоні Шенген не був. з Вашово досвіду, видалаяють запис в SIS в такому випадку? Вже пройшло 17,5 років?
Якщо у Вас було кримінальне порушення, то з досвіду скажу, що не завжди.Перевірити можна двома способами – або подати офіційний запит, або спробувати перетнути кордон по безвізу.
Доброго вечора!
Хто може порадити хорошого адвоката, який би міг займатися питаннями депортації, скорочення терміну перебувати у системі сіс.
Я представник польської компанії, яка займається зняттям депортацій . Yапишіть на мою електронку [email protected]
Здраствуйте Анна!Підскажіть будь ласка, тиждень назад получила депорт від Поляків на 6 місяців, дуже потрібно бути в Польщі через місяць, чи можете підсказати вихід з цієї ситуації на сьогоднішній день.
Максимально, що можна зробити – після половини терміну депорту, через 3 місяці просити про скорочення терміну.Це реально і дієво.
Здраствуйте Оля!як це можна зробити???
Пишеться відповідний лист-прохання у Варшаву.У коментарях вище багато разів піднімалося дане питання.Знайдіть адвоката, що цим займається.
Оля може підскажете якогось адвоката який займаеться такими справами буду дуже вдячна.
Напишіть свій емейл.
[email protected]
Доброго дня!
Оля! Можете також підказати адвоката який займається міжнародними справами у питаннях депортації?
Мій емейл
[email protected]
Дякую!!!
Доброго дня Оля! Звертаюся до Вас, чи могли б Ви також мені повідомити адвоката, який займається питаннями депортації.
Дякую!!!
Мій емейл – [email protected]
Доброго дня! Може хтось підкаже хорошого адвоката по питанню депортації, та занесення у систему сіс, щоб допомогти у формуванні документів на зменшення терміну.
Яка краіна дала депорт і причина?
Я представник польської компанії, яка займається також зняттям депортацій. Мій контакт є на цьому сайті у верхній закладці “Навчання в Польщі”. Телефонуйте!
Франція.Причина – перетинання кордону по інших документах, не своїх. Занесли у базу сіс – на три роки 5 березня 2018 р.
Тут хіба після половини терміну можна починати щось робити, мається на увазі – писати прохання про скорочення терміну.
Ніхто не допоможе знятись із Сім, хиба вас помилково туди занесли.А так то тільки гроші витягуть з вас.
Чи можливо після закінчення депортації роботи 2 річну національну візу до Чехії. Чи буде відмова?
Спілкувалася з двома чоловіками, які отримали відмову по робочій карті. На той момент офіційного листа про відмову ще не отримали, але в обох за плечима депортація з Чехіі, термін якоі минув, звісно. Тому велика ймовірність причини відмови і є депортація. Бо ж інформація про дані у СІС зберігається десять років, на жаль.
Тобто, якщо навіть термін депортації минає, то дані всеодно зберігаються в сіс, вони не забирають все із бази і не дозволяють робити будь-які візи, що їхати на роботу, шенген, робочі. Тоді нащо подавати запити на скорочення терміну та ліквідації із бази сіс, якщо дані лишаються.
Короткострокові візи, які подаються і які розглядає консульство в Украіні, звісно, що відкривають. А от що стосується робочоі карти, розглядає яку Міністерство внітра Чехіі, то тут можуть бути проблеми.Як кажуть, кому як повезе.Скорочують же термін для того, щоб швидше поіхати працювати хоча б по короткостроковим візам, і щоб просто мати змогу по біометричному паспорту виіхати за кордон.
В місяці серпні можна подавати запит на скорочення терміну. Чи могли б ви допомогти мені щодо адвоката, який міг би зайнятися цієї справою.
Не будьте таким категоричним, Мирославе.Можна скоротити термін депортаціі після половини терміну. Особливо це стосується депортацій, які даєть поляки при простроченні днів. Пишеться відповідне прохання і термін скорочують. Людина може іхати в ЄС. Правда дані у СІС зберігаються десять років.Знаю випадки, що скорочували термін і по чеським депортаціям. Так, це займає час і гроші, але воно того стоіть.
Це ще залежить по яким причинам депортували і яка країна.А то що адвокат візьме багато грошей,це правда.
Доброго дня! По переписці прочитала, що ви також мали проблеми із депортацією. Напишіть будь-ласка, якщо термін депортації закінчився ви робили будь-які візи, і вам відкривали. І чому ви вважаєте, що не потрібно звертатися до адвокатів?
Наталія, напишіть свій емейл.
[email protected]
Всем добрый день! У меня такой вопрос уважаемые читатели и специалисты: В начале 2017 года я был депортирован из Чехии за совершение угол. правонарушения (подделка паспорта граж-на ЕС) с последующим запретом на въезд на терр-ю ЕС сроком на 2-а года. Штраф оплатил. Территорию покинул молниеносно). Вот уже подошел срок окончания ограничения и я решил попытать судьбу и отменить это решение + удалить себя из базы SIS. Вроде удалось найти форму заявления и реквизиты куда слать его, а вот сумму обязательного платежа за эту услугу нигде не могу найти?!!?!? В Польше если не ошибаюсь данная услуга стоит 17 злотых, а вот с Чехией все для меня не понятно. Подскажите пожалуйста кто платил и на какие реквизиты??! И платна ли эта услуга на самом то деле или же мб бесплатная?!?! Всем спасибо за советы;)
Доброго дня!Хочу взнати яку суд рішив постанову в суді Томашову Любельскому;.Що рішили на скільке я получила депортацію ,і чи занесина в сестему sis .Буду дуже вдячна за інформацію.Дулецька Таня .
А конкретніше і ясніше можете написати ?
Так, можна дізнатися рішення суду. Потрібно знати номер рішення та Ваші контактні дані. Напишіть, будь-ласка, свій мейл.
Так, можна дізнатися рішення суду. Потрібно знати номер рішення та Ваші контактні дані. Напишіть, будь-ласка, свій мейл.
Поїхала до Польши по2 паспорту. Тим просрочила біометрію на 50 днів. Дали депортацію на 1 рік. Чи можна анолювати її раніше чим за 6 місяців?
Доброго дня!28.04.2011 прибл. о 15.00 год поліцією с. Людвігсдорф було тимчасово затримано мене з угорською шенген – візою, виданою для туристичних поїздок в Угорщину. Це вже була 3 така віза, по якій я їздив по Європі і жодного разу не виникало в мене проблем. Через 2 тижні я був депортований в Україну. Скажіть, будь – ласка, чи можу я пробувати пересікти кордон Польщі? І як взнати чи я внесений у систему SIS? Дякую