Королівський замок в Познані

Королівський замок в Познані або Замок Пшемисла (пол. Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Przemysla) – найстаріша королівська резиденція в Польщі, заснована польським королем Пшемислом II. Будівництво фортеці тривало з кінця XIII до середини XV століття. Замок був частково зруйнований під час Північної війни та перебудований в кінці XVIII століття. Знову був зруйнований під час Другої світової війни і остаточно відновлений на початку XXI століття.

Королівський замок в Познані

Королівський замок в Познані

Познань займає одне з найпотаємніших місць в серці кожного поляка. З цим містом дійсно пов’язано багато в долі польського народу. Тут, в Познані, знаходиться Королівський замок Пшемисла, який можна вважати одним із сакральних місць Польщі. Велична будівля на Пшемисловій горі привертає увагу, як жителів Познані, так і численних гостей міста на Варті.

Історія

Колись на узвишші, яке сьогодні називається Пшемисловою горою, знаходилося капище язичницьких племен – предків сучасних поляків. Мабуть у цього місця дійсно особлива енергетика. Тому, що саме воно було обрано королем Пшемислом для побудови фортеці, яка спочатку була досить непоказною. Однак, після смерті самого Пшемисла і загибелі його сина Пшемисла Другого, фортеця постійно добудовувалася.

В результаті, до часу правління Казимира Третього Великого, в 1337 році на горі Пшемисла вже височів вельми солідний замок, в якому і влаштував свою резиденцію Казимир ІІІ. Саме тут, в 1493 році, Великий магістр Тевтонського ордену Йоханн фон Тіфен приніс присягу васалітету польській короні.

Слід зауважити, що замок в Познані був резиденцією великопольських князів, а пізніше старост. У будь-якому випадку, до 16 століття, замок перестав служити офіційною резиденцією польських королів. Зусиллями Великопольського старости Лукаша Гурки, на самому початку 16 століття, було розпочато реконструкцію замку. Однак, в 1536 році будова практично повністю згоріла в грандіозній пожежі.

Новий Великопольский староста Анджей Гурка, при відновленні замку практично з нічого, вніс значні зміни в його архітектуру. Зокрема, в будові стало набагато менше готики, і набагато більше ренесансу. Тепер на Пшемисловій горі височів комплекс, що включає в себе триповерховий головний будинок і запам’ятовується оригінальною арочною лоджією внутрішнього двору.

Королівський замок в Познані у 1617 році

Королівський замок в Познані у 1617 році

Після, досить суперечливого для Польщі, 17 століття, настало століття 18-те. Під час Північної війни місто зазнало розграбування шведською армією. При цьому, замок в значній мірі постраждав. Відновленням його займатися просто не було часу. Польщу лихоманило. Після, шведських полків, тут пройшли російські та саксонські війська. Вони захищали владу польського короля Августа Сильного, німця за походженням, від зазіхань патріотично налаштованої частини шляхти, що об’єдналася в Тарногородську конфедерацію. У 18 столітті була зроблена спроба відновлення замку старостою Казимиром Рачинським. Однак, після того, як Познань опинилася в складі Прусського королівства, вона знову була частково зруйнована, а разом з нею постраждав і замок.

В кінці 18 століття оборонне значення замків і фортець значно знизилося. Тому, прусська влада Позена (так тоді називалася Познань), розташувала в будівлях замку різноманітні адміністративні установи.

Така ситуація зберігалася аж до Другої світової війни. У лютому 1945 року, під час оборони німецькою армією розташованого неподалік Форту Віняр, на Пшемисловій горі розташовувалася радянська артилерійська точка. В результаті фортеця була зруйнована остаточно.

Відновлення замку, як історичної пам’ятки, почалося вже за часів Польської Народної Республіки. У 1959 році, була відновлена вежа і частина фортечних стін. Однак, остаточне приведення в порядок Королівського замку в Познані, відноситься вже до 21 століття. У 2002 році, замок був відновлений саме в такому вигляді, в якому він був до початку 16 століття. Це стало можливим завдяки геніальному проектові архітектора Вітольда Мілевського. Сьогодні замок є невід’ємною частиною архітектурного вигляду сучасної Познані та гармонійно підкреслює унікальність міста.

Легенди Королівського замку в Познані

За переказами на Пшемисловій горі до заснування замку знаходилося язичницьке капище. Після хрещення Мешко I і відмови поляків від язичництва, сатана в гніві вирвав частину пагорба, щоб кинути його в річку і затопити місто. Але диявол був зупинений співом птахів, а частина пагорба перетворилася на величезний валун, який з тих пір лежить на лівому березі Варти.

Легенда про князя Перемишля, дружину Людгарду і замок

Легенда про князя Перемишля, дружину Людгарду і замок

Інша історія пов’язана з вбивством княгині Людгарди, дружини Пшемисла II, яка була задушена в замку 14 грудня 1283 року. За переказами, вона була вбита за наказом чоловіка, який не дочекався від неї спадкоємців. В покаяння за скоєний злочин, в тому ж році князь заснував в Познані монастир домініканців. З тих пір привид бідної княгині бродить навколо замку, біля стін якого також з’являється Чорний лицар. Цей загадковий лицар плакав на похоронах княгині в кафедральному соборі в Гнєзно 15 грудня 1283 року.

Замок Пшемисла сьогодні

У замку влаштовуються різноманітні виставки та експозиції. Тут же є невеликий музей. А починаючи з червня 2016 року, на вежі замку відкрито оглядовий майданчик, з якого можна оглянути місто зверху. Звідси відкривається один з найкращих видів міста і точно кращий на ринкову площу і знамениту познанську Ратушу з козликами, хоча з тильного боку.

Королівський замок в Познані є однією з перлин архітектурного вигляду міста. До того ж, це один із символів польської державності. З цієї причини, у замку ніколи не бракує туристів і відвідувачів з числа місцевих жителів, які не байдужі до історії своєї країни і свого міста.

Фото Королівського замоку в Познані:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *