Познань
Познань (пол. Poznań, нім. Posen) – місто в центральній частині західної Польщі, на річці Варта, адміністративний центр Великопольського воєводства. Населення 607,5 тис. жителів (2005 р.).
Познань – один з найстаріших польських міст, найдавніше місто Великої Країни Польща. Деякі історики вважають Познань столицею Польщі в середині X століття, за правління перших князів з династії П’ястів.
Познань сьогодні – це один з найбільших промислових міст в Польщі, проте місце, яке він займає в історії країни, не “одне з”, а унікальне. Західна Польща, або Великопольща, була батьківщиною польської нації. Саме тут, вздовж ріки Варти, жили поляни, що дали назву державі.
У 1253 р. Познань отримала міські права та стала регіональним центром.
Син першого польського князя Мешко I – Болеслав Хоробрий поклав початок династії Пястів, яка правила країною майже три з половиною сторіччя. У ті часи Познань був головним адміністративним та військовим центром польської держави.
Його політичне значення змінилося після того, як в XI ст. столицю держави перенесли до Кракова. І все ж тут активно розвивалися ремесла, а до кінця XIV століття Познань став центром європейської торгівлі.
Разом зі шведською навалою в 1655 р. почався столітній застій у житті міста, а Північна війна та епідемія чуми зменшили число його жителів з 20 до 5 тисяч. Війни і епідемія послабили Польщу і в кінці XVIII ст. її західну частину приєднали до Пруссії. З 1815 м. Познань став столицею князівства Познанського, яке належало королівству Прусії, а після 1870 – Німеччини, тоді воно отримало назву провінція Познань.
Після Познанського повстання 1918-1919 років Познань увійшов до складу відтвореної Польської держави.
Познань – місто з великими історичними традиціями, що гордиться своїми історичними пам’ятниками. З визначних пам’яток центральне місце займає Острів Тумський, на якому знаходиться кафедральний собор. Це найдавніший храм у Польщі, зведений у десятому столітті, пізніше перебудований у стилі готики. В інтер’єрі особливої уваги заслуговує Золота Каплиця з саркофагами Мешко I і його сина Болеслава Хороброго – першого польського короля. Оточуючі храм споруди – це також найцінніші пам’ятки архітектури.
В центрі Познані розташовується Старий Ринок з чудовою Ратушею епохи ренесансу, нині це музей історії міста. Стара Ринкова площа – це туристичний центр міста з архітектурними пам’ятками та музеями.
Поблизу Ринкової площі знаходиться парафіяльний костел, колишній костел єзуїтів – один з найкрасивіших споруд у стилі бароко в Польщі. У розташованій неподалік від костелу Колегії жив Наполеон і давав концерти Ф. Шопен.
У палаці графа Рачинського знаходиться найстаріша публічна бібліотека в Польщі, а в палаці Дзялиньських – збірки Курницької бібліотеки, з безцінною працею Коперника “De revolutionibus orbium celestium”, видання 1543 року.
Візитною карткою Познані є щорічні міжнародні та місцеві комерційні ярмарки та виставки, на які приїжджають тисячі бізнесменів зі всього світу. Ярмаркам відведена площа в самому центрі міста. У всьому світі відома Міжнародна Познанська виставка, на якій вже більше сімдесяти років експонуються всі галузі народного господарства.
У Познані знаходиться центр водного спорту і парк “Мальта“. У регаті беруть участь парусні човни та яхти, а в парку проходить найбільший у Європі (порівняно з Единбурзьким) театральний фестиваль “Мальта”. Меломани з багатьох країн світу приїжджають на конкурс скрипалів ім. Г. Венявського, а також послухати камерний хор “Познанські солов’ї”.
Доречі, у Познані має пройти “Євро 2012”, там вистроїли такий чудовий стадіон:)…
Закохана в це місто…