Королівська дорога у Кракові
Королівська дорога у Кракові (пол. Droga Królewska) – туристичний маршрут через історичну частину Кракова у Польщі. Дорога королів проходить через все Старе місто (пол. Stare Miasto) з півночі на південь. Починаючись на площі Матейка шлях йде через Ринкову площу (пол. Rynek Glowny ) до Королівського замку (Вавель).
Пункти Королівського тракту у Кракові:
- Площа Матейка
- Барбакан
- Міські стіни, Ворота Флоріана
- Флоріанська вулиця
- Ринкова площа
- Маріацький костел
- Маріацька площа
- Сукенніци
- Пам’ятник Адаму Міцкевичу
- Музей Чарторийських
- Домініканський костел
- Площа Всіх Святих
- Костел францисканців
- Палац єпископів
- Костел Св. Петра і Павла
- Вавель (Королівський замок)
Завантажити – Карта Королівської дороги у Кракові
Королівська Дорога – найвідоміша історична пам’ятка Польщі, і її стародавньої столиці – Кракова. Вона починається в північній частині Старого міста і пролягає на південь через центр міста до Вавелю (старе королівське місце проживання). Цей урочистий маршрут був відповідним фоном для маніфестацій під час коронації і парадів, для прийомів іноземних королів і князів, іноземних послів і гостей – мандрівників з далеких країн.
Дорога починається за межами королівського північного флангу стіни старого міста в середньовічному передмісті Kleparz (тепер центральний район Кракова), з Церкви Св. Флоріана, з мощами святого – покровителя Польщі. Флоріанська церква була також місцем для королівських похоронних процесій, які завершувалися в соборі Вавель.
Дорога перетинає Королівську площу (площа Матейка, біля Академії витончених мистецтв (Sztuk Pięknych ) по правій стороні і перетинає середньовічний Барбакан (Barbakan). Готичний стиль Барбакана, що побудований в 1499 році, є всього лише одним з трьох таких укріплених форпостів, які досі збереглися в Європі. Дорога проходить через старі фортифікаційні споруди, через Флоріанські ворота в оборонній вежі. Це оригінальний вхід до міста, і тільки ці ворота, з восьми міських воріт, побудованих в середні віки і не були демонтовані в 19- му столітті при модернізації Кракова.
По вулиці Floriańska 45 розташоване Jama Michalika кафе (EST. 1895), яке може похвалитися декором періоду модерну; а будинок № 41 – це будинок-музей Яна Матейка, великого художника XIX століття.
Усередині Старого міста, маршрут проходить по вулиці Floriańska і виходить до головної площі (Rynek Glowny), найбільшої ринкової площі в середньовічній Європі. З лівого боку, у північно-східному розі площі стоїть Базиліка Санта-Марія, найбільший готичний вівтар у світі. У центрі площі, стоїть Сукеннице.
Дорога проходить від романської церкви Св. Войцеха до південно-східного рогу площі і веде вниз по вулиці Grodzka уздовж ряду історичних пам’яток. Grodzka закінчується біля підніжжя Вавельського пагорба, з архітектурним комплексом, розташованим вище (Вавельський замок).
Люди жили на пагорбі Вавель, ще п’ятдесят тисяч років тому, в епоху палеоліту. В епоху неоліту і бронзового століття, тобто близько трьох тисяч років тому, поселення було пов’язано з жвавою торгівлею, з різноманітними ремеслами і сільським господарством. Це було на початку минулого тисячоліття, коли правителі Польщі вже проживали тут.
На початку 16 століття король Сигізмунд I Старий (1506-1548) запросив кращих вітчизняних і зарубіжних художників (італійські архітектори і скульптори, німецькі декоратори і т.д.), щоб створити чудовий ренесансний палац -замок, який мало змінився з тих пір. Він виявився зразком величної резиденції в Центральній і Східній Європі.
Його чудові аркади, двір великі розміри і бездоганні пропорції сформували ідеальні умови для проведення турнірів і різних видовищних заходів. Королі, придворні та гості дивилися на дійство з галерей, які талж мали призначення сполучної ланки між кімнатами.
Вавельський королівський замок має свій «парадний вхід» – це палати – на верхньому, третьому поверсі, а не на другому, як в італійських палацах. Другий поверх замку, містив приватні кімнати членів королівської сім’ї, в той час як судові чиновники працювали і жили внизу, на першому поверсі. Відвідувачі можуть побачити вишукані інтер’єри королівського замку в комплекті з гарними меблями і предметами мистецтва світового класу. Деякі експонати абсолютно унікальні за будь-якими стандартами.
Саме тоді, коли здається, що Королівська Дорога підійшла до кінця, огляд визначних пам’яток займає найбільше часу. Корона казначейства і Збройова палата – регалії, ювелірні вироби, дорогоцінна зброя та обладунки (Меч Щербець). Музей Східного мистецтва – турецькі намети і плакати, турецька і перська зброя і килими, китайська і японська кераміка.
Далі йде Лігво Дракона – велика печера, укриття вогняного монстра. Традиція пов’язує початок Кракова з одним князем Краком, який визволив свій народ від дракона, який пожирав незайманих (Вавельський дракон. Легенда). Протягом століть велика, природна печера в західній частині скелястого схилу пагорба Вавель над Віслою, була відома як лігво монстра. Сьогодні печера приваблює зграї туристів.
Насправді, Лігво Дракона (пол. Smocza Jama) є найстарішою резиденцією району, населеного людиною з кам’яного століття.
Відвідувачі можуть увійти в лігво через вежу на заході укріплень вершини пагорба Вавель. Квитки продають біля входу, але квитки на «Лігво дракона», також доступні в головному офісі королівського замку.
Довгі спіральні круті сходи – 135 кроків – приймають відвідувачів в послідовності з трьох камер під горою Вавель. Підземний маршрут всього 80 метрів в довжину. Друга, найбільша печера – це місце добре освітлене електричними лампами.
Туристи можуть побачити лише частину 270-метрової печери. Остання, у тому числі п’ять підземних водойм і вузькі проходи занадто небезпечні і закриті для відвідувачів. Вихід розташований поруч з набережною на річці Вісла.