Шенгенська інформаційна система (SIS)

Шенгенська інформаційна система (англ. Schengen Information System, SIS) – закрита база даних в рамках Шенгенської угоди, до якої внесені фізичні особи і предмети, які знаходяться в розшуку, особи, небажані на території однієї з держав-учасників або зниклі безвісти, а також інформація про підроблені і загублені документи і пов’язана з безпекою кордонів.

Спочатку учасниками Шенгенської угоди були: Бельгія, Німеччина, Люксембург, Нідерланди та Франція. З моменту заснування договір підписали і приєдналися до системи ще 20 країн: Австрія, Угорщина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Мальта, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Чехія, Швейцарія, Швеція і Естонія.

На даний момент Шенгенська інформаційна система використовується 25 країнами. Слід зауважити, що серед них лише Ісландія, Норвегія та Швейцарія не є членами Європейського союзу.

Ірландія і Великобританія, які не підписали Шенгенську угоду, беруть участь у Шенгенському співробітництві в рамках Амстердамського договору, який інтегрував Шенгенську угоду в право Європейського союзу, дозволяючи цим країнам брати участь у всіх положеннях або частинах Шенгенського права. Ірландія і Великобританія використовують SIS для забезпечення правопорядку. При цьому вони не мають доступу до даних про громадян третіх країн, яким відмовлено у в’їзді (стаття 96 Шенгенського права).

Не секрет те, що багато наших громадян через незнання, або з якихось інших причин досить часто порушують візовий режим багатьох країн, що входять до складу країн Шенгенської угоди

У зв’язку з цим інформацію про багатьох наших громадянах відповідні уповноважені органи країн Шенгенської угоди, вносять в інформаційну базу SIS.

Внесення даних про людину (про вантаж, майно) в систему SIS будь-якою країною Шенгенської угоди – ініціатором запису, тягне за собою досить неприємні наслідки в майбутньому для цієї людини, або власника майна.

Будь-яка країна Шенгенської угоди, отримавши інформацію системи SIS, керуючись міжнародними договорами, може і має на це право обмежити, заборонити в’їзд, транзитний проїзд, і перебування (незалежно в якому статусі) на території своєї країни, незалежно від того яка країна-ініціатор запису ініціювала цей запис (внесла дані в базу SIS) країн Шенгенської угоди.

Деякі наші співвітчизники вважають, що внесення в базу SIS інформації про них, не є яким-небудь серйозним порушенням і тут вони дуже помиляються! Дана інформація (незалежно від її типу і терміну давності) буде знаходитися в системі SIS, до тих пір, поки не буде у цій справі офіційного рішення органу, що ініціював цей запис, або рішення вищої інстанції.

УВАГА! Якщо Ви були депортовані, або з якихось інших причин інформація про Вас була внесена в базу даних SIS Шенгенської Угоди в адміністративному порядку, і після цього не анулювавши запис в системі SIS будь-яким чином Ви в’їдете на територію країн Шенгенської Угоди будь то по шенген візі або без візи … і Вас затримають на території країни, яка ініціювала запис в системі SIS, то Ви будете засуджені як кримінальний злочинець, який порушив адміністративний припис про заборону в’їзду на територію цієї країни.

УВАГА! Заміна паспортів, імені, по батькові і т. д. не допоможе вам у відкритті шенгенської візи, а також у вільному переміщенні по території країн Шенгенської угоди!

Структура бази даних SIS

У базі SIS інформація зберігається відповідно до законодавства кожної країни. У ній знаходяться більше 15 мільйонів записів, що містять наступну інформацію:

  • прізвище;
  • ім’я;
  • можливі об’єктивні і постійні фізичні характеристики;
  • перша літера другого імені;
  • дата народження;
  • місце народження;
  • стать;
  • національність;
  • будь-які, що використовуються, псевдоніми;
  • чи озброєна дана людина;
  • чи людина чинить опір (при затриманні);
  • підстави для тривоги;
  • дії, які необхідно застосувати;
  • втрачена, вкрадена або незаконно присвоєна вогнепальна зброя;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені документи ідентифікації;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені чисті документи ідентифікації;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені автомобілі;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені банкноти.

Друга технічна версія системи (SIS II) знаходиться в розробці для того, щоб включити в себе нові типи даних і об’єднати нові держави – члени Союзу. Система могла б бути відкрита для великої кількості установ, наприклад цивільних властей, Європолу та служби безпеки.

Особисті дані могли б читатися на одному персональному пристрої – помічника по всій Європі, поліцією і митницею під час перевірок ідентичності. Деякі хотіли б отримати вигоду з цих технічних змін, щоб перетворити цю систему в систему розслідування, але велика кількість Держав – членів хоче, щоб ця система залишилася системою поліцейської перевірки, залишаючи Європолу цю роль в розслідуванні.

Історія бази даних SIS

Римський договір від 25 березня 1957 і угода, що визначила економічний Союз країн Бенілюкс 3 лютого 1958, ставили із самого початку метою – вільне переміщення людей і товарів.

Країни Бенілюксу, як меншість, були здатні швидко здійснити цю інтеграцію. Для Європейського Економічного Співтовариства, центром були спочатку економічні аспекти і тільки після того, як були підписані угоди Saarbrücken між Францією і Німеччиною 13 липня 1984, були зроблені істотні скорочення перевірок людей на кордонах між цими двома державами.

Приєднавшись до трьох держав – членам Бенілюксу, ці п’ять країн підписали Шенгенську угоду 14 червня 1985 для поступового переходу до вільного пересування людей і товарів між ними. Хоча все і здавалося простим, але на практиці принесло безліч труднощів. Ціна цієї свободи полягала в тому, що кожна держава повинна було залишити частину своєї автономії і довіряти своїм партнерам, щоб виконати заходи, необхідні для її власної безпеки.

Для скорочення майбутніх внутрішніх перевірок на кордоні, не порушуючи безпеки держави, оскільки Європа вже зіткнулася з реальною терористичною загрозою, повинні були бути виконані компенсуючі заходи.

Складання тексту угоди зайняло п’ять років. Тільки 19 червня 1990 року, до п’яти попередніх держав, які раніше підписали Шенгенську Угоду 14 червня 1985 (SAAC), почали поступово приєднуватись Іспанія, Португалія, Італія, Греція, Австрія і п’ять країн Скандинавської Угоди Паспортів: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія і Швеція.

Шенгенська Інформаційна система сьогодні

Юридичні аспекти і технічні характеристики

Починаючи з 25 березня 2001 п’ятнадцять держав прийняли шенгенську угоду і зняли поліцейський контроль на їх внутрішніх кордонах. Компенсаційні заходи формують основну частину угоди, але принципова частина, основа Шенгену, це створення загальної інформаційної системи в державах, що підписалися: Шенгенської інформаційної системи (SIS). Що стосується поліцейського співробітництва, ця система – новатор, як технічно так і юридично:

  • перш за все юридично, розпізнавання юридичної сили записів, переданих Шенгенськими партнерами, із зобов’язанням кожної Держави поважати дію, яка буде порушена відповідно з описом, так само як і впровадження пристрою, здатного гарантувати повагу особистих свобод і захисту персональних даних;
  • технічно – повним створенням системи обробки інформації, постійно пов’язаної з екстремально різними, різноманітними національними додатками, і маючи необхідність в оновленні національних баз даних в режимі реального часу. Поділ особистих даних з делегацією повноважень, що стосується застосування дій, може бути зроблено тільки на основі взаємної конфіденційності, яка грунтується на прозорості.

Для того, щоб це здійснити, держави підписали угоду, що гарантує правильність, законність і своєчасне оновлення інтегрувальних даних, а також використання цих даних тільки для остаточних заходів, представлених доречними в рамках статей підписаної угоди.

Дані, що зберігаються в базі SIS

Заносяться в SIS дані, що стосуються: осіб, що перебувають у розшуку, з метою їх передачі правоохоронним органам або екстрадиції до країни, звідки вони прибули; іноземців, для яких встановлено заборону на в’їзд до країн Шенгенської зони; зниклих без вісті або оголошених у розшук людей; свідків , які ухиляються від контактів з правоохоронними органами; обвинувачених; засуджених; осіб, щодо яких здійснюється прихований або особливий контроль.

У SIS можуть бути занесені наступні дані людини: прізвище та ім’я; його особливі постійні фізичні характеристики; перша літера другого імені; дата і місце народження; громадянство; інформація про те, озброєний він і чи може чинити опір при затриманні; джерело інформації про дані людини; метод, який буде застосований при її затриманні.

У SIS не можуть міститися такі дані людини: расова приналежність; політичні погляди; віросповідання чи інші особисті дані, що описують переконання; інформація про стан здоров’я та сексуальну орієнтацію.

Людина може отримати інформацію, що міститься в SIS і що стосується її особисто, якщо це не суперечить чинному законодавству.

Дані про людину можуть бути занесені в систему іншої країни, на яку поширюється Шенгенська Інфосистема. У цьому випадку відповідальний співробітник Центральної кримінальної поліції Естонії повинен до видачі цих даних дізнатися точку зору центральної установи, яка відповідає за внутрішньодержавну частину SIS відповідної держави.

У будь-якому випадку відмову у видачі даних, запитуваних людиною, необхідно обгрунтувати письмово.

Залишається додати, що SIS не є публічним регістром. До даних SIS мають доступ тільки уповноважені службовці. Дані регістра можна використати тільки в цілях, що випливають із Шенгенської конвенції.

Максимальний термін, протягом якого дані можуть зберігатися в SIS, – десять років. Будь-яка людина має право зажадати виправити або ж виключити з SIS дані, що стосуються її, якщо, на його думку, вони є неправильними або ж внесені в регістр незаконно.

Зразок запиту в базу SIS

Дякуємо Анні за відповідь – https://ostarbeiter.vn.ua/schengen-information-system.html/comment-page-17#comment-10382

Формуляри запитів до SIS

Дякуємо Роману за відповідь (тут):
Доброго вечора, у поляків є такий сайт http://udsc.gov.pl/ru/cudzoziemcy/obywatele-panstw-trzecich/wykaz-cudzoziemcow-ktorych-pobyt-na-terytorium-polski-jest-niepozadany/
де є всі формуляри для запитів.

Коментарі до статті

  1. Галина :

    Дякую за якісні відповіді і підтримку, правда, заключна частина звучить не так оптимістично)))))), буду надіятися на краще.Дякую.

  2. Оксана :

    Доброго дня!Я занесена до системи SIS,в мене була відкрита польська бізнес віза на основі фальшивого запрошення, мені анолювали візу, і повернули на Україну…скажіть будь ласка чи відкриють мені після цього польську шопінг візу, і чи не повернуть з кордону знову????

  3. ігор :

    добрий день! скажіть будь ласка як взнати термін депортації коли в паспорті немає відмітки а в візі відмовили пояснивши що я внесений в систему сіс?

  4. Анна :

    Якщо вас колись депортували то в принципі ви повинні знати приблизний срок.А якщо у вас ніколи не було проблем з візою і перетинами кордонів і т.д то навіть не знаю ..можливо якась помилка.пишіть в Варшаву крім них ніхто такоі інфи Вам не надасть.

  5. Богдан :

    доброго дня чи ночі,допоможіть розібрати в такій справі, їхавши до польщі. мене занесли в систему сіс, через те що переїздив сім днів. по моїх підрахунках я вклався в дні. а поїхніх ні. після цього через місяць мені прийшов лист із пл. і мені видали візу одноразову. з нею переїхав, тай зробив другу. коли поїхавши до пл мене не впустили, сказали що я ще є в системі. підкажіть будь-ласка що робить.

    • Анна :

      Не зрозуміло звідки і що за лист прийшов?
      Якщо всі події відбувались на протязі місяця то можливо тому що в систему вносять не одразу.Коли відкривалb разову то Вас ще не внесли і відповідно відкрили.

      • Анна :

        І взагалі з цими змінами підрахунку днів перебування….таке враження що спеціально внесли іх щоб чим більше людей мали проблеми.

  6. Богдан :

    скажіть будь-ласка, що потрібно робити, щоб вийти з системи, куди і до кого потрібно звертатись?

    • Анна :

      із системи просто так вийти не реально.якщо наприклад вам призначили тільки штраф то при уплаті штрафу знімають.але таке бувае рідко.також можуть видалити запис з системи якщо ваші дані попали туди помилково(але так як у вас порушення ніби то за просрочку днів то це все законно з іхньої сторони.отже единий спосіб вийти-то дочекатись поки вас знімуть по закінченню терміну на який внесли).

  7. Богдан :

    А як взнати, коли закінчується термін?

    • Анна :

      якщо вам особисто не сказали ті хто ануляцію ставив і в бумагах які дали на руки не вказано то треба писати в Варшаву в уряд до справ іноземців.Там дадуть лист де буде вказано в базі ви чи ні і якщо так то на який срок.

      • Тетяна :

        Будь ласка, пiдкажiть. У мене та сама ситуація із СІС ,тому теж хотіла б знати куди писати і що саме.
        Якщо у Вас є зразки документів перешліть будь-ласка
        tatjana.kalinichewa@yandex.ua

  8. Богдан :

    Підкажіть, як саме писати цього листа, моє є якийсь зразок. Бо я вже раз писав, та прийшла відповідь із якимись законами. якщо маєте зразок то вишліть будь-ласка на електронку, завчасно дякую. d.tanusha@i.ua

  9. Оксана :

    якщо я получила два рази відмову на візу через систему SIS. я збираюсь заміж за поляка то мені дозволять виїхати в польщу?

  10. роман :

    добрий день мав два відказа по польскі візі і подав третій ізанесли у сіс що робиту дальше піткажіт

  11. Віталій :

    Добрий день! У мене та сама ситуація із СІС ,тоту теж хотів-би знати куди писати і що саме.
    Якщо у Вас є зразки документів перешліть будь-ласка
    vito.shrot.82@mail.ru

  12. Олег :

    Доброго дня!!! Підкажіть будь ласка…недавно повертався з Чехії через Словакію,мав венгерський шенген на 45 днів,але в загальному пробув 98 днів.На словацькому кордоні був затриманий,оформили заборону в*їзду на 1 рік,але,як запевнив начальник зміни словацьких прикордонників,щоб я не переживав,бо то тільки на територію Словаччини.Дали мені копію протоколу на руки в якому чітко написано “заказ вступу на єден рок на уземі Словацької републіки”.Зараз хочу пробувати відкрити польську національну…….чи можуть мене занести в базу SIS ?Дякую.

    • Анна :

      Подайте на візу і побачите.Ніхто не може Вам напевне сказати занесуть в SIS чи ні.Як порушника візового режиму то скоріш за все так.Інше питання коли дані внесуть і на скільки часу.А те що там у Вас в бумагах чітко написано і що словак казав то таке…може й правда.Але поляки,наприклад, всім так кажуть ,а в реальності інша картина виявляеться.

      Інформація для тих хто пише в уряд до справ іноземців в Варшаві-зразки бумаг є на їхньому сайті українською мовою написані.Лишаеться тільки роздрукувати і заповнити свої дані.

  13. Богдан :

    Добрий день. В мене таке питання, мені на польському кордоні дали департацію. Прикордонник сказав що на рік, но в документах які він мені надав цього ніде не пише. Термін департації спливає 17.07.14. коли мені можна подавати на візу ?

  14. Богдан :

    Дякую! А який відсоток того що результат буде позитивним?

  15. Віктор :

    Поможіть вияснити, я внесений в систему SIS я поїхав впосольство і написав заяву для вилученя з програми, тепер чекаю відповіді підскажіть як можна дізнатись чи розглянули це питання

    • Анна :

      Наскільки мені відомо то посольство не мае таких повноваженнь і ніяких данних видалити не може.Кому ви писали ?Консулу листа?і хто взагалі таке порадив?все щоможе зробити посольство дати дані для звернення в уряд іноземців і дані може видалити тільки те відомство.

  16. олена :

    Доброго дня. Що робити якщо в польській шенген візі в прізвище помилка в одній літері

    • admin :

      Доброго дня! У виданій візі чи де ?

      • олена :

        так у виданій в паспорті LUCHKEVICH А У ВІЗІ LYCHKEVICH

        • admin :

          Вам потрібно звернутись у консульство і розказати дану ситуацію, тому що, якщо у вас будуть проблеми закордоном(анулюють, депортують, чи дадуть штраф) і ви прийдете до консульства і будете казати, що вони неправильну візу видали, то вони вам скажуть, що при отриманні візи ви мали все перевірити і знімуть з себе відповідальність. А так, вам мають поклеїти нову візу з вашим прізвищем.

  17. Roni1709 :

    усім привіт хочу поцікавитися я прострочив шенген візу коли вертався з італії мені непоставили департацію, та у львові в айропорті на котролі сказали що заносять у чорний список, що мені робити чи відкриють знову мені візу?

    • admin :

      Привіт, скоріш за все не відкриють. Відкриють лише тоді, коли вийде термін депортації

    • Анна :

      А хіба працівники Львівського аеропорту мають такі повноваження?занести свого громадянина в чорний список за просрочку візи?Навіть якщо і мають то у них же навіть доступу до чорного списку немае(якщо йдеться про сіс).Дивно якось це все звучить.Чи я щось не так зрозуміла…

  18. Катерина :

    Доброго дня! У мене склалась така ситуацiя, я поiхала працювати до Чехii на польськiй робочiй вiзi, коли я iхала додому мене на територii Польщi зняли з автобусу, попросили запрошення, зателефонували на вказанi в ньому номери, де вiдповiли, що на мене чекали, але я не зявилася, забрали до вiддiлу сфотографували, зняли вiдбитки, поставили депорт на рik. Я змiнила прiзвище, паспорт хочу вiдкрити грецький шенген на 30 днiв прокататы паспорт. Скажiть будь ласка менi вiдкриють вiзу? А якщо так , то пропустять на кордонi з Угорщиною?

    • Анна :

      Ну і запитання у Вас)ніби тут адміни працівники консульства грецького чи погранці угорські.Ніхто такого вам не скаже,відкривайте і тоді побачите.Але крім прізвища треба було б ще і з ідент.кодом щось зробити,а то вичислять зразу.

    • марина :

      Катерина, у моего мужа была похожая ситуация. И ему через год открыли визу. Он даже паспорт не менял.

  19. олег :

    Як перевірити чи внесена людина в систему СІС?Дякую

    • Анна :

      в попередніх постах все написано,не полініться прочитати якщо Вам це дійсно треба.

  20. Тимур :

    Добрий день! Другий раз за пів року отримав відмову на робочу візу D в Польщу. В листі написано, що занесен в SIS. До цього був пів року в Варшаві. Закони не порушував. Кордон переткнув вчасно. Будь ласка дайде сайт того уряду в Варшаві, де є зракзки заяв на укр мові. Хочу написати листа їм. Дякую!

  21. Тимур :

    Сайт знайшов. Тепер шукаю, де ті зразки. Ви би не могли дати посилання на ті заяви. І ще питання чи є у вас надійна людина в Варшаві через яку це все можна передавати в уряд і сплатити внески. Терміново. Дякую. Чекаю відповіді.

  22. Василина :

    Доброго вечора в мене така ситуація ,в мене була поставлена фальшива печатка на закордонному паспорті і мене депортували ,але я виїхала вчасно закордон до того як мене занесли в систему Sis зараз хочу вернутись на Украіну і іхати за кордон але не можу так як у мене депорт що можна зробити щоб аналювати депорт підкажіть будь-ласка !

    • Анна :

      А на скільки депорт дали?якщо він ще в силі то ніяк не можна анулювати.Хіба докум.всі помінятина свій ризик.

  23. Олег :

    Добрий день! у мене склалася така ситуація. Мені в Чехії поставили департацію на 3 місяці, а строк дії візи(польської) закінчується аж у січні то чи можу я на цю саму візу їхати знову до шенген зони? Дякую!

    • Анна :

      А візу анулювали?ставили на ній якісь відмітки?бумаги вам на руки давали?якщо ні то можете пробувати вїхати ,ну але ясно ,що не через Чехію.

  24. Олег :

    Скажіть будь-ласка!
    В мене шенген на 2 виїзди! Перший виїзд я зробив в Польщу, а другий через Словакію, Угорщину, Хорватія, Чорногорія, Албанія, Знову Чорногорія, Сербія. На вїзді в Угорщину мені повідомили, що мої 2 візди вже використані і потрібно робити транзитну візу, оформивши при цьому протокол, в якому ні слова не сказано про депортацію, і повернули назад до Сербії, де я зробив Румунську транзитну візу і повернувся таким чином до дому! В паспортіна печатці поставили відмітку “с”. Що це може означати, і як взнати, чи занесений я в систему СІС, чи ні! Наперед дякую!

  25. СВІТЛАНА :

    Доброго дня. Скажіть будьласка де знайти зразок листа, який можна написати, щоб взнати чи дійсна депортація?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *