Королі, зображені на польських грошах

Що за таємничі особи зображені на польських банкнотах? У даній статті розповімо про королів, кожен з яких вніс значний вклад в історію Польщі.

Королі, зображені на польських грошах

Королі, зображені на польських грошах

Звичайні польські банкноти (НЕ колекційні купюри) входять в серію під назвою «Польські правителі», яка була введена в обіг в 1995 році. Серія складається з п’яти банкнот. На кожній зображений польський монарх, який зіграв ключову роль в історії країни.

Дизайн серії придумав відомий художник-графік Анджей Хайдріх, який співпрацює з Національним банком Польщі вже понад півстоліття. Хайдріх – не тільки автор зображень на грошових купюрах (включаючи більш ранню серію банкнот «Великі поляки», вилучену з обігу в 1996 році). Він також автор численних книжкових ілюстрація і дизайну різних державних нагород, зокрема, Ордена Військового хреста.

Серія «Польські правителі» (банкноти номіналом 10, 20, 50, 100 і 200 злотих) вибудувана хронологічно: на банкноті номіналом 10 злотих зображений перший історичний правитель Польщі, князь Мешко I, на купюрі в 20 злотих зображений монарх, який правив пізніше, і т.д.

На початку 2017 року серію доповнила нова банкнота номіналом 500 злотих, також створена Хайдріхом.

10 злотих: Мешко I

Зразок 10 злотих

Зразок 10 злотих

На першій банкноті серії зображено князя Мешко I, початок правління якого відноситься приблизно до 960 року. Мешко I, відомий як батько-засновник Польщі, об’єднав землі лехитських племен і прийняв християнство, зробивши його державною релігією. Хрещенням Польщі в 966 році запровадив країну в орбіту західної цивілізації. Цей рік вважається символічною датою заснування польської держави.

20 злотих: Болеслав I Хоробрий

 

Зразок 20 злотих

Зразок 20 злотих

Болеслав I Хоробрий – перший офіційний польський король (його батько Мешко I носив титул князя). І батько, і син належали до династії П’ястів, походження якої туманно. Згідно з легендою, її заснував міфічний предок по імені Пяст. Болеслав прийшов до влади в 992 році, завоював великі території і отримав прізвисько Хоробрий. До кінця свого правління Болеслав I був досить впливовий, щоб стати королем. Коронація відбулася в Гнєзно в 1024 або 1025 році.

50 злотих: Казимир III Великий

Зразок 50 злотих

Зразок 50 злотих

За роки свого правління Казимир майже втричі збільшив територію Польщі, заснував багато міст, побудував безліч замків і фортець, ввів розумні закони і відкрив перший в країні вищий навчальний заклад – Ягеллонський університет у Кракові, який сьогодні вважається одним з найстаріших діючих університетів у світі.

Відповідно до відомого вислову з «Хроніки» Яна Длугоша, Казимир III «взяв Польщу дерев’яною, а залишив кам’яною». Казимир III Великий зійшов на престол в 1333 році, правив близько 40 років і став останнім польським королем з династії П’ястів.

100 злотих: Владислав II Ягелло (Ягайло)

Зразок 100 злотих

Зразок 100 злотих

У 1386 році великий князь литовський Владислав Ягайло був обраний королем Польщі. Це поклало початок союзу Польщі та Литви, який проіснував, з невеликою перервою, до третього поділу Речі Посполитої в 1795 році.

Ім’я Владислава II Ягелло пов’язано з великим військовим тріумфом – розгромом військ Тевтонського ордена в знаменитій Грюнвальдській битві 1410 року. За довгі роки свого правління (48 років) Ягелло домігся економічного розквіту польської держави і знову відкрив Ягеллонський університет, який після смерті свого засновника деякий час був закритий.

200 злотих: Сигізмунд I Старий

Зразок 200 злотих

Зразок 200 злотих

Владислав Ягелло заснував династію, що стала одним з наймогутніших королівських родів в Європі. Члени династії Ягеллонів правили Польщею, Литвою, Чехією та Угорщиною. Одним з її найважливіших представників був Сигізмунд I, з 1506 року – король польський і великий князь литовський. За час свого правління він упорядкував державний бюджет, провів реформи законів і мит і завоював повагу підданих своєю добротою.

В результаті діяльності Владислава Ягелло XVI століття вважається в Польщі Золотим століттям: могутня і багата польсько-литовська союзна держава займала величезну територію площею понад мільйон квадратних кілометрів.

500 злотих: Ян III Собеський

Зразок 50 злотих

Зразок 50 злотих

10 лютого 2017 року в Польщі з’явилася нова банкнота в 500 злотих із зображенням короля-воїна Яна III Собеського, увічненого за свої численні військові заслуги. У віці двадцяти одного року він хоробро бився в Берестецькій битві (1651 р.), в якій армія Речі Посполитої завдала поразки повсталим козакам.

У 1673 році польська армія під командуванням Яна Собеського розгромила турків у Хотинській битві 1673 року: це досягнення допомогло йому роком пізніше стати королем. Найбільший військовий тріумф Собеського – це, мабуть, Віденська битва 1683 року, в ході якої союзні польсько-австрійсько-німецькі війська завдали нищівної поразки турецькому війську, що тримало в облозі австрійське місто, а король Ян III Собеський особисто керував атакою кавалерії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *