Ягеллонський університет
Ягеллонський університет (пол. Uniwersytet Jagielloński) – вищий навчальний заклад в Кракові, найдавніший і один з найбільших в Польщі, один з найстаріших в Європі.
Університет має дуже багату і насичену подіями історію. Вуз був заснований в 1364 році і є невід’ємною частиною життя Кракова протягом уже майже 650 років. Як і в 15-му сторіччі, коли приблизно 44% усього студентського населення приїжджали з-за кордону, сьогодні університет залучає велику кількість іноземних студентів завдяки різноманітним навчальним напрямками та курсам, а також поєднання давніх навчальних залів і сучасному університетському містечку.
Ягеллонський університет навчає на кожному з трьох рівнів освіти (бакалаврському, магістерському і докторському) відповідно до принципів Болонського процесу. Навчатися можна на 111 напрямках і спеціальностях на польській, а також на кількох напрямках англійською мовами.
На всіх наданих напрямках і спеціальностях впроваджена європейська система залікових одиниць, що дозволяє створювати безперебійну систему навчання в університеті з навчанням в інших європейських країнах.
Вуз налічує майже 46 000 студентів, 3657 академічних викладачів і близько 500 професорів і протягом декількох останніх років займає провідні позиції в різних рейтингах найкращих університетів в Польщі. Ступені та дипломи отримані випускниками визнані у всьому світі.
Університет має в складі сучасне університетське містечко з протяжністю 4 кілометри, яке розташоване в самому центрі Кракова. Для студентів створені численні спортивні секції: футболу, волейболу, тенісу, спортивної аеробіки, плавання і багато інших.
Ягеллонський університет відрізняється ще й тим, що має свій виноградник! Він розташований близько Бохні і в даний час займає площу близько 4 гектарів. Продукція, тамтешнього вина (біле та червоне) буде незабаром доступною на ринку. Один з їхніх видів отримав бронзову медаль на конкурсі вина «Винофорум Тренчин 2009». У свою чергу, на конкурсі університетських вин в Маріборі в 2010 році, де брало участь 19 вищих навчальних закладів зі всієї Європи, «Хібернал» 2008 року виявилося кращим вином в категорії білих сухих вин і отримало титул чемпіона в своєму класі.
Історія Ягеллонського Університету
Грамота про заснування університету була видана 12 травня 1364 року Казимиром III Великим (Kazimierz III Wielki). Він став другим в Центральній Європі після Празького університету, відкритого в 1348 році. Цей навчальний заклад було створено за зразком італійських університетів у Падуї та Болоньї. Незабаром були засновані університети у Відні (1365 р.), Пече (1367 р.) і в Гейдельберзі (1386 р.).
Офіційно університет розпочав свою діяльність в 1367 р. У вузі було тоді три факультети: вільних мистецтв, медицини, і права. Було створено одинадцять кафедр: вісім правознавчих, дві медичні та одна – вільних мистецтв. На створення кафедри богослов’я і найбільш престижного на ті часи теологічного факультету Папа Урбан VI дозволу не дав.
Наслідуючи традиції Болонського університету та університету в Падуї, студенти краківського університету мали право вибирати ректора зі свого середовища. Найімовірніше, спочатку університет розташовувався на території королівського замку на Вавелі.
Главою університету став канцлер королівства. Були розпочаті організаційні та будівельні роботи. Однак з передчасною смертю короля в 1370 р. вони були припинені, а спадкоємець престолу Людовик Угорський продемонстрував повну відсутність інтересу до діяльності університету, що призвело до занепаду вузу.
На початку XV ст. завдяки особливій турботі королівської династії Ягеллонів, Краківський університет отримав назву Ягеллоньского (до цього називався Studium Generale, потім Akademia Krakowska, пізніше Szkoła Główna Koronna).
Королева Ядвіга заповіла всі свої коштовності на будівництво і організацію. Проект університету після її смерті був втілений в життя. У 1400 році університет був реорганізований її чоловіком, королем Владиславом II Ягайлом (Władysław II Jagiełło) за прикладом паризької Сорбонни. Відкрився теологічний факультет.
Розквіт навчального та наукового життя Ягеллонського університету припав на кінець XV і початок XVI ст. Університет мав 4 факультети: теологічний, юридичний, медичний і вільних наук і був єдиною вищою школою у Польщі.
У середньовічному світі панувала ієрархія, в якій головна роль відводилася справам божественним. Вона пронизувала все життя середньовіччя, включаючи університети. Тому нижчий статус мав факультет вільних мистецтв, тобто філософський.
Навчання починалося на даному факультеті, і тільки після його закінчення можна було продовжити навчання на одному з трьох, що залишилися факультетах, найважливішим з яких вважався теологічний.
Такий же шлях проходили і професора: вони починали викладати на факультеті, що мав нижчий статус, а увінчати свою кар’єру могли викладанням на факультеті, що володів вищим статусом, тобто на теологічному. Різниця в статусі позначалася і на відмінностях в матеріальному становищі.
В університеті могли навчатися не тільки дворяни, а й діти міщан і навіть селян. У 1405 році в університеті з’явилася кафедра математики та астрономії – одна з перших в Європі.
Хороша лабораторна база давала студентам можливість на практиці засвоїти навички спостереження за зірками. Саме на цій кафедрі з 1491 по 1495 роки навчався Микола Коперник (Mikołaj Kopernik) – майбутній автор геліоцентричної теорії, що поклала початок нової епохи в астрономії.
Найбільших успіхів Ягеллоньський університет досяг в той час також в галузі математичних наук. Серед студентів були не тільки поляки, але також чехи, німці та угорці. Про ранг університету свідчить ще той факт, що в 1433-1510 роках число іноземних студентів становило 44% від загальної кількості. Це були видатні вчені того часу: Ян Вірдунг з Хассфурта (професор університету в Гейдельберзі), Йохан Воллмар (професор Вюртенбергського університету) і такі видні представники віденської астрономічної школи, як Конрад Цельтиса, Еразмус Хоріц і Стефан Рослейн.
Нарівні з Севільєю і Толедо, Краків став одним із центрів алхімії, якою займалися, в основному, професора медицини. Був Краків і важливим центром географічних наук. В університеті викладали і вчилися видатні польські вчені-гуманісти, письменники, поети, зокрема математик В. Брудзевський, астроном Я. Снядецький, поет Ян Кочановський (1530-1584), гуманіст Анджей Моджевський, Ян III Собеський.
Близько 1500 року в Кракові була відкрита друкарня. З 1520 року стараннями видатних філологів К. Кларетта, В. фон Гіршберга і Лібануса вводиться викладання давньогрецької та давньоєврейської мов, що було ново для європейських університетів. Це був «золотий вік» університету.
З середини XVI ст. починається занепад Ягеллонського університету. Вуз не приймає Реформацію і починає все більше занурюватися в схоластику. Частина професорів виїжджає. Починають закриватися бурси для німецьких і угорських жаків. З часом у вузі залишаються тільки студенти з Польщі та Литви. Молодь, що цікавиться наукою їде вчитися за кордон, в основному, в Болонський і Падуанський університети.
Зміна політичної атмосфери в Австрії і перетворення її в конституційно-ліберальну монархію сприяло наділенню приєднаної до Австрії частині Польщі (до яку входив і Краків) значною автономією. Це негайно позначилося на атмосфері університетського життя.
У 1780 році прогресивним громадським діячем і письменником Гуго Коллонтаєм (Hugo Kołłątaj) була проведена реформа університету: введено вивчення природничих і точних наук на базі створеного ботанічного саду, кабінетів, лабораторій (хімії, фізики, астрономії) і університетської клініки, а також навчання польською мовою замість латині.
Для Ягеллонського університету розпочався другий «золотий вік». До 1913 р. у вузі було вже 97 кафедр, на яких навчалося понад три тисячі студентів.
У період між двома світовими війнами, коли Польща знову стала незалежною державою, крім університетів у Кракові й у Львові з’явилися університети у Варшаві, Вільно, Познані. Серед професорів і викладачів цих вузів було багато випускників і педагогів Ягеллонського університету.
Під час Другої світової війни, німці запросили 6 листопада 1939 професорів і студентів університету на лекцію оберштурнбанфюрера Мюллера. Лекція виявилася пасткою. На ній гестапо заарештувало 144 професора, асистентів, студентів університету та Гірської академії – всього 183 людини, які були відправлені в концентраційний табір.
Університет закрили. Обладнання та інше майно вузу демонтували і вивезли до Німеччини, розграбували чи знищили. Частина професорів вузу (14 офіцерів запасу) загинула під час розстрілу польських військовополонених військами НКВС в Харкові і Катині. Незважаючи на всі заборони, з 1942 року університет продовжував працювати в підпіллі. До кінця війни таємно в ньому навчалося близько 800 студентів.
Через місяць після звільнення Кракова університет відразу ж відновив свою діяльність, незважаючи на те, що знаходився в жалюгідному стані. У першому повоєнному році у вузі навчалося вже більше 5000 студентів. Місця загиблих в СРСР і Німеччині викладачів зайняли педагоги, які повинні були покинути Львів і Вільно, і які не могли повернутися в повністю зруйновану Варшаву. Університет почав відроджуватися.
На жаль, в 1948 р. він стає жертвою тоталітарного режиму: партійна влада міста і країни починає контролювати всі сфери університетського життя, в результаті чого університет повністю втрачає автономію. Ряд факультетів університету або приєднується до інших вузів, або на їх базі утворюються інститути. Закривається університетська друкарня. Припиняються важливі наукові дослідження.
Як і у всій Польщі, перелом настає в 1956 р. До університету повертаються звільнені раніше викладачі. Він отримує деяку автономію. У 1964 р. вуз святкує 600-річчя заснування.
Сьогодні Ягеллонський університет – єдиний університет Польщі, в якому зберігся медичний факультет. На 2010 рік у Ягеллонському університеті навчається 45000 студентів. Бібліотека університету, заснована в 1364 році, налічує понад 6 млн. томів.
Все частіше курси лекцій читаються на іноземних мовах і викладаються закордонними професорами. Університет розширюється, вдосконалюється його інфраструктура. На базі університету створено безліч наукових центрів і різних організацій.
З 2000 року при Ягеллонському університеті діє Фонд Королеви Ядвіги, який підтримує молодих науковців та аспірантів з країн Центральної та Східної Європи. Фонд організовує наукові стажування у Кракові, строком на 1-2 місяці. За 4-х річну діяльність пропозиціями Фонду скористалися 460 стипендіатів.
Факультети Ягеллонського Університету
На даний час Ягеллонський Університет (включаючи Collegium Medicum UJ) має 15 факультетів:
- Факультет юриспруденції та адміністрації (Wydział Prawa i Administracji)
- Філософський факультет
- Факультет фізики, астрономії та прикладної інформатики (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej)
- Історичний факультет (Wydział Historyczny)
- Філологічний факультет (Wydział Filologiczny)
- Факультет полоністики (Wydział Polonistyki)
- Факультет математики та інформатики (Wydział Matematyki i Informatyki)
- Факультет хімії (Wydział Chemii)
- Факультет біології та наук про Землю (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi)
- Факультет управління та соціальної комунікації (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej)
- Факультет міжнародних і політичних досліджень (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych)
- Факультет біохімії, біофізики та біотехнології (Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii)
- Collegium Medicum
- Лікарський факультет (Wydział Lekarski)
- Фармацевтичний факультет (Wydział Farmaceutyczny)
- Факультет наук про здоров’я (Wydział Nauk o Zdrowiu)
Університет здійснює підготовку за 46 напрямами і 127 спеціалізаціями. На 2006 рік у Яґеллонському Університеті навчалось 44 214 студентів.
Чи надає ви допомогу при вступі до польського вузу
Є така можливість, зверніться у розділ Віза в Польщу і скористайтесь контактними даними за більш детальною інформацією…
щановний admin! скажіть, будь ласка, які вступні екзамени на філологічний фвкультет цього університету?
Вибачте, Тарас, але я не володію такою інформацією… Можливо щось зможете знайти на їх офіційному сайті – http://www.uj.edu.pl
Скажіть, будь ласка, які вимоги до балу атестата та оцінки з профільних предметів при вступі на бюджет на астрономічний факультет??
я маю польське походження, чи може це якось допомогти?
Доброго дня! Вибачте, такою інформацією не володію…
Як підтвердити диплом лікаря в університеті в кракові
Скажіть будь ласка,коли розпочнеться вступна кампанія у Ягелонський університет?
Чи потрібно здавати екзамени,щоб вступити на філологічний факультет,якщо так,то які?
Які документи необхідні для вступу?
Зверніться у розділ Навчання у Польщі, або подивіться на сайті Ягелонського Університету – uj.edu.pl