Мазовецьке воєводство
Мазовецьке воєводство (пол. Województwo mazowieckie) – воєводство, розташоване в східній Польщі. Головне місто – Варшава. Мазовецьке воєводство займає площу понад 35 тис. км2, будучи, таким чином, найбільшим воєводством у Польщі.
У той же час воно знаходиться на першому місці в країні за кількістю жителів, яких тут понад 5 млн. Більшість території нинішнього воєводства це історична Мазовія, яка ще в Х-ХІІ століттях належала Польській державі.
Однак згодом, вона довгий час залишалася незалежним князівством. ЇЇ окремі частини включалися до Польщі поступово. Остаточно Мазовія була приєднана до Польщі у першій половині XVI століття, після смерті останнього мазовецького князя, що не мав потомства.
Варшава стала столичним містом на початку XVII століття. В результаті поділів Польщі територіями Мазовії поділилися Пруссія і Австрія, а під час наполеонівських воєн в 1807-1815 роках вона опинилася у Варшавському герцогстві.
З 1815 року, за постановою Віденського конгресу, Мазовія належала до залежного від Росії, Королівству (Царству) Польському, що тривало аж до відновлення незалежності Польщі у 1918 році.
Варшава є найбільшим центром воєводства, як промисловим, так і культурним та туристичним. На території сучасної Варшави ще в X столітті існували торгові поселення і міста, але місто було засноване в другій половині XIII століття. Воно було столицею мазовецьких князів.
У XV столітті Варшава була вже місцем польсько-литовських сеймів і елекції королів(елекція — вибори монарха в Польщі та Гетьманській Україні). Незабаром після цього, вже на межі XVI і XVII століть, варшавський замок став королівською резиденцією, в результаті чого місто почало виконувати функції столиці держави.
У наступні століття часи розквіту перепліталися з періодами занепаду. Місто багато вистраждало під час шведських навал, поділів Польщі і воєн. Найбільші руйнування були здійснені німцями в роки Другої світової війни. Лівобережна Варшава перетворилася на море руїн. Тому більшість нинішньої забудови міста виникло в післявоєнні роки.
Тільки на правому березі Вісли збереглося багато чого з довоєнної забудови. До найцікавіших місць Варшави слід зарахувати Старе місто (внесений до списку світової спадщини ЮНЕСКО), Вілянівський палац – одну з найкрасивіших польських королівських резиденцій, а також Королівський тракт, що веде з Старого міста в Лазенки, прекрасний палацово-парковий ансамбль.
Тракт складають вулиці Краківське передмістя (Краківське пшедмесце), Новий світ (Нови свят) і Уяздовські алеї (Ал. Уяздовськє). Уздовж них підноситься багато церков, палаців і стильних “кам’яниць” – будинків заможних городян. У центрі міста знаходиться Палац культури та науки.
Прикладом мазовецької готики є грандіозні руїни замку в Черську і цегляні руїни замку мазовецьких князів в Цехануві. Найкрасивіше розташованим містом Мазовії є Пултуск, центр якого займає острів на річці Нарев. Пултуський Ринок – одна з найдовших у Європі центральних міських площ; крім того, метою екскурсій є замок Плоцьких єпископів і костел – готико-ренесансного колегіату.
У місцевості Желязова Воля, де народився Фредерік Шопен, в сільській садибі знаходиться біографічний музей композитора, де регулярно влаштовуються шопенівські концерти.
Мазовія це не тільки міста і музеї, але також природа. На території воєводства, поблизу Варшави, знаходиться Кампіноський національний парк, який охороняє багато видів рослин і тварин, у числі останніх – лосів, бобрів, рисей, чорних лелек, журавлів, беркутів. Неподалік від столиці, на березі Зегжінського водосховища, можна відпочити в одному з численних пансіонатів, поплавати на вітрильнику або зробити прогулянку на пасажирському судні.