Малопольське воєводство
Малопольське воєводство (пол. Województwo małopolskie) – воєводство, розташоване на півдні Польщі. Центр: Краків. Найбільші міста воєводства – Тарнув, Нови-Сонч, Новий Тарг, Закопане. Населення – близько 3298270 чоловік (на 2009 рік).
Мала Польща – це історичний та етнографічний район, розташований в південно-східній частині Польщі, в басейні верхньої і частково центральної Вісли. Він охоплює більшу частину території польських Карпат, Сандомирської улоговини, Ченстоховської улоговини і Малопольської височини, в якій знаходиться унікальна за своєю природою Краківсько-Ченстоховська гряда, що представляє собою виходи вапняків юрського періоду.
Назва Мала Польща використовується з XV ст. Сенс латинської назви Малої Польщі – “Polonia Minor” близький до поняття “молодша Польща”, по відношенню до земель нинішньої Великої Польщі, на яких зароджувалося польська держава. Але вже до середини XI ст. саме Мала Польща сформувалася як найважливіший район Польщі.
Природа Малої Польщі асоціюється, перш за все, з горами, адже через південну частину регіону простягнувся гірський ланцюг Карпат. Гори тягнуться сильно зігнутою дугою на протязі 2600 км між двома ділянками долини Дунаю, від околиць Братислави через Польщу і Україну до Румунії.
Польський відрізок карпатського гірського ланцюга налічує близько 300 км і ділиться на: Західні Карпати (в їх числі Татри, Пеніни і Бескиди) і Східні Карпати (Бещади).
В кінці 10 століття Краків став столицею Малопольського воєводства. Краків – життя там вирує навіть у підземеллях. У Кракові варто відвідати: Вавель (Вавельський пагорб) над Віслою, королівський замок і кафедральний собор, що зазнали за сотні років безліч перебудов, а сьогодні служать прикладами розмаїття європейських архітектурних стилів, сумішшю романського і готичного стилів зі стилем Ренесансу.
На Вавелі, як ні в жодному іншому місці Кракова, відчувається близькість історії. Там знаходяться усипальниці польських королів, і покоїться прах видатних поляків. Вавель зберігає також найбільшу і найціннішу в світі колекцію з кількох десятків “Аррас” – великих гобеленів епохи Ренесансу.
Прогулянка по тихих вуличках, вселяє відчуття, ніби життя тут застигло. Насправді, в цих невисоких будинках розмістилися ексклюзивні готелі та ресторани, де готують єврейські страви.
Варто відвідати: найбільшу середньовічну Ринкову площу, храм Діви Марії, в якому дерев’яний готичний вівтар. Влітку в місті організовується фестиваль єврейської культури, на який приїжджають учасники з багатьох країн світу. Концерти, театральні вистави, виставки, лекції, курси танцю, фестиваль закінчується концертом пізно вночі на вул. Шерлока. У місті організовуються різні культурні заходи.
Але є ще місце в Кракові, про яке неможливо не згадати, і потрібно відвідати. Місце це, з кожної точки зору примітне, носить назву Казімєж (Казимир), єврейський район.
На території воєводства знаходиться відомий католикам санктуарій Діви Марії – Кальварія-Зебжидовска, а з недалеких Вадовіц родом папа римський Іоанн Павло II.
У воєводстві можна знайти цікаві сучасні об’єкти. Наприклад, характерні для розташованого біля підніжжя Татр Підгаля твори народного дерев’яного зодчества, або прикрашені розписами будинки в селі Залип.
Іншою визначною пам’яткою Малопольщі є копальні у Величці, з чудовими підземними залами, прикрашеними висіченими з кам’яної солі скульптурами та люстрами.
Татри тягнуть до себе любителів гірського туризму, альпінізму і зимових видів спорту. У Закопане і в інших місцевостях Підгаля є чудова база нічлігів, тут працює безліч канатних підйомників для лижників.
Замок в Нєдзіца XIV ст., розташований на “готичному тракті”. Ця сторожова прикордонна фортеця була перебудована в ренесансному стилі. Сьогодні – це один з найкрасивіших польських замків на березі Чорштинської затоки. У замку знаходиться музей зі зборами історії Спіша, а також археологічна та історична експозиція. В даний час завідує замком Товариство істориків мистецтва. Бажаючі можуть в замку знімати оригінальні кімнати.
Руїни замку в Чорштині кінець XIII ст., побудованого орденом кларисок зі Старого Сонча. Після пожежі в 1790 р. він залишається в напівзруйнованому стані. З верхньої тераси Верхнього замку простягається панорама Пенін, Магури, Татр і відкривається прекрасний вид на Чорштинське озеро (водосховище). У приміщеннях замку знаходиться виставка, що знайомить з історією об’єкта і його оточення. Замком завідує Дирекція Пенінського національного парку.
Старий Сонч місто-музей. Розташований між Дунайцем і Попрадом, до нинішнього дня зберіг середньовічну містобудівну композицію XIV в. Найважливіші пам’ятки міста: монастирський ансамбль у стилі бароко, готичний костел св. Трійці (XIV-XVII), і створена Балтазаром Фонтаном витончена обробка вівтарів, який застосував тут штучний мармур “стюк”, а також костел св. Ельжбети і цвинтарний костел св. Роха. Багата культурна спадщина, значні культурні заходи, і т.д.
Старосондецький фестиваль старовинної музики, який проводиться в кінці липня, і, крім того, доброзичливість місцевих жителів, сприяють тому, що Старий Сонч є чудовим місцем для відпочинку