Вігілія

Вігілія (пол. Wigilia) – вечеря на передодні польського Різдва, відзначається 24 грудня кожного року. А Різдво Христове католики відзначать 25 грудня. У багатьох християнських народів, наприклад у іспанців, немає традиції вечеряти напередодні свята. Але поляки, мають звичай увечері перед Різдвом збиратися за столом. Цей вечір називається ВІГІЛІЯ (у перекладі з латинської – неспання).

Вігілія

Вігілія

Вігілія проводиться 24 грудня, перед тим як йти в храм на першу різдвяну службу. Це суто сімейний вечір, під час якого всі домашні повинні примиритися між собою і підготуватися до літургії. Накривається білою скатертиною стіл. Під скатертину символічно кладеться трошки сіна як знак Віфлеємського вертепу. Готується стільки місць, скільки за столом буде людей, плюс ще одне. Це місце або для несподіваного гостя (спеціально гостей в цей вечір краще не запрошувати) або для Ісуса Христа.

У центрі столу кладуться оплатки, їх можна купити в костьолі. Звичайно, це не причастя, а просто символ, що нагадує про примирення, єдність, можливість прощення всіх образ, які завдали один одному протягом року.

Святкування Різдва у Польщі

Святкування Різдва у Польщі

На стіл кладуться свічки, встановлюється Віфлеємський вертеп. Його можна зробити з паперу, вирізати будиночок або ясла. Ще є така неписана традиція – готувати на Вігілію дванадцять страв. Але немає будь-якого певного порядку: що подавати першим, що останнім. Взагалі, в Вігілії немає ніякого законодавства: як саме її провести, вирішують господарі будинку. Є тільки одне правило – всі страви мають бути пісними.

Якщо небо чисте, то, поки дорослі метушаться і накривають на стіл, діти вибігають на вулицю і чекають першої зірки, після якої всі сідають вечеряти. Коли стіл вже приготований, можна заспівати різдвяну пісню. Потім провести спільну молитву, яку розпочинає голова сім’ї.

Також читається уривок з Євангелія від Луки, в якому розповідається про народження Ісуса. Потім кожен бере оплатки, її можна розламати і поділитися один з одним. Всі члени сім’ї примиряються, висловлюють побажання. Потім починається вечеря. Після півночі 25 грудня можна кликати в будинок гостей і їсти непісну їжу. 25 грудня святкують Різдво у Польщі.

Різдвяний стіл у Польщі

Різдвяний стіл у Польщі

Короп на Святвечір

Короп на Святвечір

На польський святий вечір на стіл ставляться тільки пісні страви. Наприклад, ось такі.

  • Вареники з грибами, залиті червоним борщем (звареним без м’яса).
  • Пиріжки з капустою і грибами.
  • Смажена, заливна і запечена риба, оселедець, короп (страв з риби готують багато, тому що це символ християнства).
  • Кисіль і оладки. Їх роблять прісними – без закваски, яєць, молока. Використовуються, до речі, і замість хліба, тому що він має закваску. Кисіль варять густий – заливають в миски, він застигає так, що його можна різати ножем.
  • Будь-які салати, головне, щоб без м’ясних продуктів.
  • Мак. Його заливають окропом, потім розтирають макогоном у макітрі. Зазвичай цю (нелегку, до речі) роботу довіряють чоловікам або дітям. Розтирають, поки мак не побіліє. Потім додають цукор, заливають кип’яченою водою і в глибоких тарілках ставлять на стіл.
  • Вермішель з маком.
  • Варена картопля (каші на Вігілію зазвичай не готують).
  • Смажені або мариновані гриби.
  • Компот із сухофруктів (на Вігілію прийнято обходитися без алкоголю, адже після вечері треба йти на літургію).
  • Грибний квас. Сушені гриби (краще білі) замочити, потім відварити, чим більше грибів, тим краще. Додати цибулю, обсмажену на соняшниковій олії, приправи (можна лавровий лист) і ще раз добре уварити.
  • Найголовніше блюдо – кутя

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *