Сілезія

Сілезія (пол. Śląsk) – це історико-етнографічний район у південно-західній частині Польщі, що лежить в басейні верхньої і середньої течії Одри, частково також в басейні Вісли, і ділиться на Нижню Сілезію і Верхню Сілезію.

Сілезія

Сілезія

Край займає 1/8 всієї площі країни, в ньому проживає 1/4 загальної чисельності населення Польщі. З приводу цих земель між Польщею і Німеччиною століттями не вщухали суперечки. В результаті поразки Німеччини в II світовій війні вся Сілезія опинилася в межах Польщі.

Проживаючі на цій території німці були виселені, на їх місці оселились поляки, які прибули з втрачених Польщею східних земель. То були важкі для регіону часи. Нові мешканці довгі роки відчували себе в незнайомих місцях незатишно, а природа страждала від бурхливого розвитку важкої промисловості. Тільки політичні та соціально-економічні зміни 1989 р. у Польщі відкрили можливість надходження в цей регіон інвестицій, призначених на вирішення екологічних проблем, а також розвиток регіональних ініціатив по захисту навколишнього середовища.

Історичні області Польщі

Історичні області Польщі

Див. статтю Історичні області Польщі

Значення пам’яток німецької культури та архітектури отримало належну оцінку, в результаті чого старі райони міст Сілезії поступово знаходять минулий блиск. Бурхливо розвивається туристична інфраструктура, а на прикордонних територіях оживають історичні польсько-німецькі зв’язки.

Незважаючи на велику щільність населення і промисловий характер Сілезії, край повен місць з незайманою природою і чудовими видами. Відважних завойовників гір чекають Судети і Сілезькі Бескиди. На безкрайніх просторах Нижньо-Сілезьких борів знайдуть спокій і тишу ті, хто полюбляє лісові прогулянки.

Цінителі старовинного зодчества отримають справжнє задоволення від поїздки по містах і містечках, з яких неодмінно варто відвідати Вроцлав. Відмінний стан сілезьких доріг, налагоджене сполучення і зв’язок, гарне туристичне обслуговування зроблять подорож по Сілезії не тільки активною та пізнавальною, але і приємною.

Природа Сілезії

При всій насиченості промисловими об’єктами, Сілезія зберегла багато цінних куточків природи. Такими місцями, безсумнівно, є Нижньо-Сілезькі бори, найбільші у Польщі та входить до числа найбільших в Європі компактних лісових масив (1500 км2), які всіяні післяльодовиковими пагорбами і долинами.

Тут росте один із наймогутніших і старих польських дубів на прізвисько Хробри, що означає “хоробрий, сміливий”. 750-річний “старець” має стовбур 10 м в обхваті! Бори сходжені мандрівниками вздовж і впоперек, і все ж, у Сілезію любителів природи і шукачів пригод тягнуть, насамперед, гори.

Вісла у Кракові

Вісла у Кракові

Величезною популярністю користуються походи в Сілезькі Бескиди. Також тут бере свій початок Вісла – королева польських річок. Туристів-пішоходів чекають не тільки цікаві маршрути, але і впорядковані турбази, а гірськолижників – кращі в країні лижні траси та підйомники. У долинах розташувалися престижні курорти: Вісла, Устронь, Щирк. Але ще більш освоєні туристами Судети.

Ці гори складаються з численних гірських ланцюжків, з яких найбільший інтерес представляють Карконоше і Столові Гори. Подорож по Судетах обіцяє зустрічі з муфлонами, які живуть тут, і обіцяє знахідки у вигляді цінних мінералів, що колись складали багатство цих гір. Не дарма Судети в середні віки називали “скарбницею Європи”. За розповідями бувалих людей, в деяких районах Судет можна знайти навіть золото.

Бескиди

Бескиди

Карконоше – це найвищий в Судетах гірський ланцюг (найвищий пік – Снєжка, 1602 м над рівнем моря), але, як і всі гори цього масиву, вони цілком під силу навіть непідготовленому туристу. Схили пологі і не стомкі, гірські стежки безпечні і добре позначені. Національний парк, розташований на території Карконоше, містить дивовижні природні атракціони, в тому числі бурхливі водоспади (наприклад, водоспад Каменьчика) або Сніжні-Котли – обриви, тунелі і прірви, вироблені льодовиком.

Столові Гори набагато нижчі, ніж Карконоше, і підкорити їх ще легше. Це рідкісний різновид пластових гір, споруджених з потрісканих, покладених пластами шарів пісковика – донних відкладень стародавнього моря. Ці шари в результаті процесу ерозії, що тривала мільйони років створили казковий краєвид.

Гірські вершини, укоси, і ліси повні маленьких скель у формі палиць, грибів, шпилів і воріт, які перетворюють найвищі ділянки цього гірського масиву в справжні лабіринти. З метою охорони цих неповторних творінь природи створений національний парк. Варто зробити похід, перш за все, на найвищий пік Щелінець-Вельки (919 м над рівнем моря), а також на Блендне-Скали – скельний лабіринт площею 20 га.

Міста Сілезії, в яких варто побувати

Найбільше і найцікавіше місто сілезького регіону – Вроцлав, великий науковий, культурний, промисловий і торговий центр, розташований в Нижній Сілезії. Поряд з Краковом і Гданськом він входить до числа найкрасивіших польських міст, з якими варто познайомитися ближче. Тут знаходиться наймасштабніший ансамбль сакральних об’єктів готичної епохи, зведених у середньовічній Польщі.

Вроцлав

Вроцлав

Після недавньої реставрації центральний історичний район сяє красою, якою пишалася б кожна метрополія. У старовинній частині міста, особливо в районі ринкової площі, знову закипіло життя, перетворюючи забуті, квартали в популярні місця світських розваг з ресторанами, кафе і казино міжнародного класу.

Любителів театрів-кабаре, концертів під відкритим небом і літніх фестивалів чекають незабутні враження. Чудова ратуша, що височіє над ринковою площею, вважається одним з найцінніших архітектурних об’єктів в Європі.

Подорожуючи по Сілезії, не проїдьте повз Клодзька. Це невелике містечко посеред Клодзької улоговини, має більш ніж 1000-річну історію. Протягом століть тут відбувався перетин і взаємопроникнення традицій, що розвиваються польськими, чеськими, німецькими, фламандськими емігрантами, представниками різних культур і віросповідань. В результаті цього унікального сплаву над містом кружляє дух, що породив таку ж архітектуру і терпимість до будь яких стилів і проявів національних відмінностей.

У Клодзько – чарівний район старого міста, з кам’яними будинками, костьолами, потужною фортецею і підземним ходом, що проведе туристів через купецькі підвали. Майже 400 будинків міста включено в список пам’яток старовини.

Серед примітних місць Сілезії виділяється також Гора св. Анни. На її вершині знаходиться святилище – комплекс сакральних споруд в стилі бароко, місце численних паломництв. У базальтовій каменоломні, зараз вже недіючій, знаходиться величезний амфітеатр майже на 100 тисяч місць. Це найбільший амфітеатр Європи, розташований в природних умовах. Він був побудований в 30-х роках нацистами як місце партійних з’їздів і своєрідний пам’ятник німцям, загиблим під час III Сілезького повстання. В даний час амфітеатр входить до числа найоригінальніших об’єктів в Європі.

Катовіце

Катовіце

Список основних міст Сілезії

  • Вроцлав
  • Катовіце
  • Острава
  • Глівіце
  • Битом
  • Забже
  • Бельсько-Бяла
  • Руда-Шльонська
  • Рибнік
  • Тихи
  • Ополе
  • Валбжих
  • Зелена Гура
  • Хожув
  • Легниця

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *