Палац Браницьких у Білостоці
Палац Браницьких у Білостоці (пол. Pałac Branickich w Białymstoku)- пам’ятник архітектури в Білостоці, одна з не багатьох збережених в хорошому стані магнатських резиденцій епохи Саксів на землях колишньої Речі Посполитої, побудована в стилі пізнього бароко. Резиденцію коронного гетьмана Климентія Браницького називають «Версалем Підляшшя»(Wersal Podlasia), Північним Версалем або Польським Версалем.
За розкішним оздобленням і вишуканості обробки він не поступався королівському палацові в Вілянуві. У пейзажному парку збереглися павільйон для гостей, арсенал, оранжерея та інші будівлі. У зв’язку з будівництвом палацу Браницький домігся надання Білостоку міського статусу.
Палац, за своєю розкоші та вишуканістю оформлення, вважався одним з найбільш вдалих рішень палацового мистецтва свого часу. Але, крім того, Браницькі не пошкодували коштів на облаштування прекрасного парку у французькому стилі, який нагадує парки французької королівської резиденції. Саме за це комплекс в Білостоці часто називають «Польським Версалем». Прекрасні скульптурні групи були прикрасою парку. Серед них варто виділити дві скульптури давньогрецького героя Геркулеса, на одній з яких він бореться з гідрою, а на іншій з драконом.
Після бурхливих подій кінця 18 – початку 19 століть, відомих сьогодні під назвою «наполеонівські війни», палацовий комплекс в Білостоці стає власністю російського царя. Комплекс піддався значного руйнування. Кілька десятків скульптур з палацового саду були вивезені в Санкт-Петербург. Були ліквідовані орнаменти на фасаді палацу. Царським указом в будівлі палацу розмістили Інститут шляхетних дівчат. При цьому, цінності з палацу Браницьких продовжували вивозитися російськими властями протягом усього 19 століття.
Під час радянсько-польської війни 1919-1921 років, саме в цій будівлі знаходився Тимчасовий Революційний комітет Польщі, який мав очолити Радянську Польщу. Проте, як відомо, завдяки блискучій військовій операції Юзефа Пілсудського, що відома як «Чудо над Віслою», в районі Варшави, більшовикам не вдалося поширитися по всій Європі.
Сьогодні в будівлі палацу Браницьких знаходиться головний корпус Медичного Університету в Білостоці. Слід зауважити, що сьогодні цей комплекс, в значній мірі, відновлений. Тому, відвідати палац Браницьких є сенс у будь-якому випадку. Тут дійсно є на що подивитися. Крім фасаду палацу, вражає уяву інтер’єр залу під назвою Aula Magna.
На жаль автентичність багатьох інтер’єрів палацу Браницьких під сумнівом. Це пов’язано з тими руйнаціями і розкраданнями, які відбувалися в 19 столітті і множинними реконструкціями в двадцятому столітті. Тим не менше, і сьогодні у під палацових інтер’єрах можна знайти безліч унікальних і неповторних речей. Відновлений Французький сад вражає чіткістю ліній і ідеальним порядком.
Сьогодні, палац Браницьких є не тільки візитною карткою міста Білостока, але і є одним з найкрасивіших палацово-паркових комплексів у Польщі. Саме тому, десятки тисяч туристів з усієї Європи намагаються відвідати цей комплекс, порівнянний з відомими палацово-парковими рішеннями у Вілянуві, Рогаліні і Ланьцуті. Крім того, Білосток знаходиться зовсім не далеко від Варшави, що робить його цілком доступним для відвідування тими, хто з тієї чи іншої причини опинився в польській столиці.