Білосток

Білосток (пол. Białystok) – місто на північному сході Польщі, на річці Супрасль. Адміністративний центр Підляського воєводства.

Білосток

Білосток

Білосток вважають одним з найбільших і головних міст на північному сході Польщі. Щорічно Білосток відвідує величезна кількість туристів, і це неспроста. Адже тут можна непогано провести час, оглядаючи місцеві визначні пам’ятки, а також зробити масу корисних покупок!

Історія Білостока

Перші поселення на території Білостока з’явилися ще в далекому 4 столітті. Але за переказами, саме місто було засноване Гедиміном в 1320 році. Хоча, перша документальна згадка відноситься до 1437 року. З цього часу місто змінило безліч власників, але його розквіт пов’язують з ім’ям Климентія Браницького, який запросив до двору художників і вчених. Розквіт припадає на 18 століття.

Так як історія Польщі дуже багата всілякими подіями, то вони не оминули і Білосток. З кінця 19 століття місто побувало під урядом Пруссії, а потім – Росії. В цей час місто стає центром текстильної промисловості, збільшується населення міста, місто стає багатонаціональним.

Під час Першої світової війни Білосток також переходить під владу урядів різних країн: спочатку Німеччина, потім Білорусь, Литва, Польща, Росія і знову Польща. Але під час Другої світової війни німці знову займають територію Білостока, а трохи пізніше передають його під управління СРСР. Але в ході війни територія знову окупована німцями, тут створюється гетто, де знищують євреїв. У місті діє рух Опору, але тільки в 1944 році місто звільняє Червона Армія і в цьому ж році воно знову повертається до Польщі.

Таку непросту історію має Білосток. Але саме багатонаціональний склад міста породив такі надзвичайні архітектурні споруди та захоплюючі пам’ятки.

Пам’ятки Білостока

Головна площа міста. Білосток

Головна площа міста. Білосток

У Білостоці, як і в багатьох інших містах Польщі, є на що подивитися. Тому не втрачайте часу, а вирушайте оглядати місцеві визначні пам’ятки!

Ратуша

Ну куди без міської Ратуші? Ось і Білосток не став винятком! Будівництво центрального місця міста почалося в 1745 році, проте роботи велися протягом 16 років. Та й по закінченню будівництва основна будівля так і не стала місцем перебування міської адміністрації. Вежа використовувалася пожежниками для спостереження, а в нижніх ярусах перебували магазинчики і лавки.

У часи Другої світової війни Ратуша була майже повністю знищена, її відновлювали вже після військових дій. В основну будівлю був переміщений міський музей, художня студія та етнографічна лабораторія. Сьогодні музей став набагато ширше, тому туристам варто відвідати його в обов’язковому порядку, так як дуже багато цікавого можна дізнатися про Білосток.

Палац Браницьких

Палац Браницьких. Білосток

Палац Браницьких. Білосток

Палац Браницьких, це одна з важливих пам’яток міста. Пов’язують її з ім’ям відомого гетьмана Клеменса Браника, відомого діяча Білостока, покровителя мистецтва і науки. Палац почали будувати в 1728 році. Він має шикарний стиль бароко, внутрішні інтер’єри наповнені вишуканістю і розкішшю. Також, була облаштована прилегла територія до Палацу. Тут з’явився ставок, сад, скульптури і ворота.

Дуже сильно постраждав Палац Браницьких в часи Другої світової війни. Близько 70% будівель були знищені. У повоєнний час постійно велися відновлювальні роботи. А сьогодні в палаці розташовується медичний університет.

Церква Успіння Діви Марії

Церква складається з двох будівель: споруда 17 століття і споруда 20 століття. Старий костел 17 століття був споруджений за ініціативи того ж Барніцького. Він має стиль бароко, всередині багато прекрасних розписів. Так як це був головний костел, то тут була величезна кількість прихожан. Будівля вже не могла вміщати таку кількість людей, тому в кінці 19 століття було прийнято рішення про розширення території церкви. Тоді на початку 20 століття було добудовано нову споруду. До речі, костел зберігся в такому ж вигляді, в якому і був побудований, так як у часи воєн він практично не постраждав.

Історичний музей Білостока

Музей є частиною музею Підлісся. Сама будівля була побудована близько 20 сторіччя. Але раніше тут не було музею. Музей був сюди перенесений в 1976 році. Спочатку це був музей революційного руху, а пізніше – історичний музей. Тут величезна кількість експонатів: тільки колекція монет налічує близько 16 000 примірників! В музеї є близько 35 тисяч об’єктів. З 2008 року тут діє постійна виставка «Єврейське населення в Білостоці», оскільки саме євреї внесли значний внесок у розвиток міста. Є також елементи рукописів ісламських релігійних книг, навіть Корану. Музей завжди знайде чим здивувати своїх відвідувачів.

Есперанто

Мало хто знає, але творець мови есперанто народився в Білостоці! Людвіг Заменгоф вважав, що повинна бути спільна мова для порозуміння між різними народами. Так, з’являється штучно створена мова есперанто. І сьогодні чисельність її користувачів сягає більше 2 млн. чоловік. Саме тому багато табличок біля різних пам’яток підписані на 3 мовах: польська, есперанто та англійська.

Звичайно, для тих, хто любить відпочити і побачити що-небудь нове, цих пам’яток буде замало. Тому включаємо в свій список ще кілька важливих місць, які варто побачити своїми очима!

Біловезька пуща

Біловезька пуща

До природних пам’яток, які варто відвідати, відносяться: Бебжанський народний парк – найбільший в Європі; Біловезький народний парк (можна подивитися на зубрів), Вігерський національний парк народний парк з прекрасними озерами; Краєзнавчий парк Книрської пущі славиться тим, що має масу рідкісних рослин; а ось Нарвянський національний парк покаже фауну, властиву для цього краю.

Палаци і різні споруди: палац Любомирських, палац Цитрон, маленький будиночок Наполеона, палац Хасбі, стилізований під Середньовіччя, Двори Фабрикантів, «Будинок стаєнь» та інші.

Культові споруди: Фарний костел, православна церква Марії Магдалини, костел Св. Роха, храм Св. Духа, православна церква Миколая-Чудотворця, збереглися синагоги, а також маса інших культових споруд.

Шопінг в Білостоці

Білосток відомий не тільки своїми пам’ятками, а й тим, що має відмінні умови для шопінгу! Низькі ціни, висока якість, сезони знижок і розпродажів залучають жителів прилеглих територій. Сюди їдуть за одягом, взуттям, предметами інтер’єру, технікою, товарами для дітей, будматеріалами, і навіть за їжею!

Саме в Білостоці розташований найбільший у Польщі речовий ринок. Тут є і якісні речі, і не дуже. Ціни тут будуть нижче, ніж в торгових центрах, але може попастися неякісний товар. Ринок працює десь до 13.00, тому їхати краще з ранку. І враховуйте, що велику роль відіграють погодні умови. У погану погоду не все можна знайти, що шукайте.

Якщо Ви бажаєте відвідати торгові центри, то тут також є куди піти і з чого вибрати. У торгових центрах є одяг як польський, так і європейський, ціни привабливі, якість хороша, та й знижки дуже часто проходять. Для цих цілей відмінно підійде галерея Альфа (тут зібрано близько 140 найрізноманітніших магазинів); галерея Бяла, яка розташовується неподалік від Альфи; галереї Зелене Взгорже і Подляска (вони трохи менше, ніж попередні, але є всередині ще й продуктові магазини); торговий центр Парк (близько 150 польських магазинів); торгові центри Ашан (тут і продукти, і речові магазини).

Загалом, шопінг в Білостоці – це річ приємна і корисна. Як вже було сказано, ціни не високі, якість відмінна, великий вибір і в сезон розпродажів можна потрапити на знижки 30-70%.

Кухня Білостока

Не кожне місто може похвалитися своїми традиційними стравами. Але Білостока це не стосується! Напевно, такий достаток і різноманітність білостоцької кухні можна пояснити багатонаціональністю міста. Також, місто розташоване в оточенні лісів, тому Підляські страви також могли здивувати своїх відвідувачів. Наприклад, смажений павич, суп з ніздрів лосося, страви з горобцями… Хоча, нам пощастило, такі страви для гурманів залишилися в минулому, а ось деякі з них слід обов’язково спробувати!

Отже, якщо будете в Білостоці, то спробуйте сенкач. Це солодкий пиріг на основі великої кількості яєць. Його готують, обливаючи качалку тістом, крутять її над вогнем до тих пір, поки не з’являться горбки або гілочки, як на дереві. Вони ще нагадують бурульки. Потім качалку виймають і виходить башточка, порожня всередині. Іноді сенкач поливають глазур’ю. Він довго зберігається і дуже смачний.

Також, варто спробувати ще одне Білостоцьке блюдо – картопляну ковбасу зі шкварками. Або ж Підляський борщ. Готується він не так як у всій Польщі, це борщ на яловичині, куди ще додають квасолю і білі гриби. До речі, тут дуже багато всіляких ковбасок, які поляки самі коптять. Кажуть, що в обов’язковому порядку потрібно відвідати місто Крушани, яке неподалік від кордону з Білорусією. Тут є сімейний ресторанчик Богданович, відомий на всю Польщу. Тут всі страви дуже смачні, особливо, м’ясний перкачевнік, що популярний серед відвідувачів. І ще є одне традиційне блюдо, яке відноситься до винної карти. Мова йде про знамениту горілку «Зубровка», яка настоюється на спеціальній траві.

Польське місто Білосток – прекрасне місце як для спокійного, так і для активного відпочинку. Тут є маса визначних пам’яток, величезна кількість парків і лісів, місця для шопінгу. Чисте повітря і смачна кухня залишать захват у відвідувачів надовго.

Білосток – велике місто на північному сході Польщі. Величезна кількість пам’яток, всі умови для шопінгу, смачна кухня – приваблюють туристів!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *