Торунь
Торунь (пол. Torun) – місто на півночі Польщі, на річці Вісла. Батьківщина Миколи Коперника, входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У 2007 році населення міста склало 206 765 жителів.
Колишня столиця Воєводства Торуня (1975-1998 роки) та Поморського воєводства (1921-1939), Торунь з 1999 року став однією зі столиць Куявсько-Поморського воєводства. У вересні 2004 року Медична Академія в Бидгощі об’єдналася з Університетом Миколи Коперника в Торуні в Collegium Medicum.
Погляд в історію
Область сучасного міста була заселена слов’янами в 11 столітті. Місто Торунь було засноване в 13 столітті орденом німецьких лицарів, яких сюди закликав мазовський князь для захисту північних кордонів країни. Незабаром Торунь стало ганзейським містом і розбагатіло.
Місто було важливим торговим центром протягом цілих століть, оскільки лежало на перехресті торговельних шляхів. Занепад міста почався в 17 – 18 столітті. Спочатку його захопили шведи, а пізніше місто потрапило в руки пруссам. Зростання Торуня почався лише після Другої світової війни.
Про місто
Торунь – одне з найкрасивіших польських міст. Воно лежить на берегах річки Вісли. Торунь – це місто, в якому народився відомий астроном Микола Коперник.
Місто також знамените виробництвом своїх пряників. Тутешні пряники відомі по всій Польщі. Торунь є одним з двох головних міст Куявсько-Поморського воєводства. Воно претендує на звання Європейського міста культури 2016.
Історична частина міста в 1997 році була внесена до списку Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Тому тут Ви знайдете ряд прекрасних історичних пам’яток.
Туристичні пам’ятки та музеї
В історичному центрі міста знаходиться безліч цінних готичних будівель. Найвідомішими пам’ятниками Торуня є: двір Артуса, бароковий палац Дембських 18 століття, руїни Дибовської фортеці, храм і монастир Св. Петра і Павла 14 століття, а в міській частині – готичний храм Кащорек 13 століття.
Інтерес також представляють міські укріплення і ратуша в Старому місті 14 і 15 століття, комплекс готичних міських будинків 14 – 16 ст., Будинок Під зіркою 15 століття, комори 14 – 18 ст., Фортифікаційна система Форт IV.
Торунь пропонує захоплюючі музеї. До них належить, наприклад, Музей пряників, Обласний музей (Muzeum Okręgowe), Етнографічний музей (Muzeum Entograficzne), Музей Миколи Коперника, розташований в його рідному домі, і галерея мистецтв Возовня (Wozownia).
Туристичні послуги
Торунь пропонує достатньо можливостей розміщення. Добре пообідати Ви зможете в ресторані Леніва (Leniwa), в ресторані Манекін (Manekin), що належать до кращих ресторанів міста, і в ресторані Метрополіс (Metropolis).
Вегетаріанці можуть спробувати меню закладу Грінвей (Greenway). За покупками можна відправитися в центр міста, де є ряд невеликих магазинів, наприклад, торговий центр Галерея Коперника (Galeria Copernicus) і Торговий Дім (Dom Towarowy). Культурну програму Ви можете здійснити походом в будь-який місцевий кінотеатр або в один з шести театрів.
Розваги
Найпопулярніші заходи, які проходять в Торуні протягом року – це: театральний фестиваль “Контакт”, музичний фестиваль “Пробалтіца”, Торуньський фестиваль науки і мистецтва, міжнародний літній фестиваль “Торунь – музика та архітектура”, річна торуньська зустріч вуличних театрів і міжнародна торуньська зустріч лялькових театрів.
Транспорт
У Торунь найзручніше дістатися на машині, автобусі чи поїзді. Найближчий аеропорт знаходиться в Бидгощі, який розташовується приблизно в 60 км. Поїзд йде туди прямо з Варшави, Познані, Гданська, Катовіц і Ольштина. На автобусі в Торунь найкраще їхати по автостраді A1 або по шосе № 1 (E75), 10 і 15. Переміщення по місту Вам забезпечать автобуси і трамваї.
Освіта
Більше 30 шкіл, понад десяти вузів, безліч приватних шкіл складають освітню базу Торуня. Найбільшим вузом в Торуні є Університет ім. Миколи Коперника, у якому навчаються понад 40 тисяч студентів.
Професійний спорт
- Unibax Toruń – спідвей (Польська Екстра-ліга)
- Toruński Klub Piłkarski – футбол
- TKH Toruń – хокей (Польська Прем’єр-ліга)
- Pomorzanin Toruń – хокей на траві (Польська Прем’єр-ліга)
- Energa Toruń – баскетбол (Польська жіноча Прем’єр-ліга)
- Nestle-Pacyfic – велоспорт
Знамениті городяни
- Микола Коперник, відомий астроном
- Лешек Бальцерович, політик, економіст, голова Національного банку Польщі
- Владислав Джевульський, астроном і математик
- Тоні Халік, мандрівник і дослідник
- Крістоф Гарткнох, історик і просвітитель
- Олександр Яблоньскі, фізик
- Сильвестер Каліскі, генерал польської армії
- Мацей Конацький, астроном
- Богуслав Лінда, популярний актор
- Збігнєв Ленгрен, карикатурист
- Єжи Лось, математик
- Казімєж Сероцький, композитор
- Самуель Томас Земмерінг, фізик і винахідник
- Гражина Шаполовська, актриса
- Крістіан Верніке (1661-1725), поет
- Юлія Вольфторн, художниця
- Олександр Волщан, астроном, виявив першу планету поза сонячною системою
- Ервін Левенсон, письменник-експресіоніст
- Яцек Йєрко, польський художник-ілюстратор.