Найкрасивіші місця Польщі

Найчастіше туристи, які приїжджають до Польщі, відвідують великі міста. Однак крім Кракова, Гданська, Вроцлава або Варшави тут є багато прекрасних місць, які вражають своєю красою. Загадкові печери, різнокольорові озера, величні замки і мальовничі долини – ось неповний список найкрасивіших і незвичайних місць Польщі.

Замок у Мошні (Zamek w Mosznej)

Цей старовинний замок розташований в Опольському воєводстві, в селі Мошна, яке, згідно з легендою, колись належало Ордену тамплієрів. Замок у Мошні був побудований в кінці XVIII – початку XIX століття на місці постраждалого від пожежі барочного палацу родини фон Тіле-Вінклер. Зараз він відкритий для туристів.

Частину замку місцева влада перетворила на готель, відкрила там ресторан, кафе і навіть спа-центр. У каплиці регулярно проходять концерти сакральної музики, а в залах – виставки картин. Найчастіше туристи приїжджають в Мошну в теплу пору року.

Біля палацу на двохстах гектарах розкинувся чудовий парк, по якому можна погуляти, побачити трьохсотлітні дуби і помилуватися усіма 99 вежами неймовірно красивого замку. Любителі екстриму можуть скористатися спеціальною пропозицією: відправитися на незвичайну екскурсію по темних підземних лабіринтах і башт.

Пару років тому популярний журнал «National Geographic» включив Мошненський замок в список десяти найкрасивіших палаців Європи.

Сандомеж

Місто-казка, місто-диво, місто-іграшка. Людину, яка вперше потрапляє в Сандомеж (пол. Sandomierz), не покидає відчуття, що вона знаходиться на великому знімальному майданчику. Чудово тут все: старовинні будинки, брущаті вулиці, кріпосні вежі, величні костели.

Сандомеж, в якому живуть всього 24 тисячі чоловік, називають одним з найстаріших міст Польщі, на його території збереглося понад 120 пам’яток архітектури з різних епох. Колись тут вирувало політичне і суспільне життя: місто було резиденцією королів, сюди приїжджали високопоставлені особи зі своїми свитами.

Зараз в Сандомеж панує спокій і умиротворення. Варто зауважити, що після того як в 2008 році тут почали знімати популярний детективний серіал «Батько Матеуш» про ксьондза, який розгадує самі заплутані злочини, число туристів з інших міст Польщі збільшилася. Проте, в порівнянні з галасливою Варшавою чи Краковом Сандомеж швидше нагадує тиху гавань, ніж туристичну мекку. Любителі літератури можуть пам’ятати це місто з тисячолітньою історією завдяки книзі Зигмунта Мілошевського «Частка правди».

У Сандомежі хочеться розслабитися, неспішно випити кави в одній з забігайлівок на Ринковій площі, побродити без карти по середньовічних вуличках, побачити Королівський замок і обов’язково помилуватися Віслою, на березі якої розташоване це дивовижне місто.

Озеро Морське Око

Це красиве озеро знаходиться на території Татранського національного парку, біля підніжжя Менгушовецьких вершин. Водоймище з усіх боків обрамлене горами: деякі з них піднімаються на тисячу метрів над поверхнею озера. Як правило, туристи добираються спочатку до місцевості Палениця-Бялчанська (пол. Palenica Białczańska), а потім долають 9 км пішки. Спеціально для тих, кому такі піші відстані не під силу, курсують кінні вози. У 25 км від озера знаходиться популярний польський курорт Закопане.

З Морським-Оком пов’язано багато легенд. Згідно з однією з них, давним-давно в цій місцевості жив шляхтич з красунею-дружиною і п’ятьма дочками. Одного разу чоловік пішов на полювання і не повернувся. Від сліз його дружини і утворилося Морське Око (пол. Morskie Oko), а від сліз дочок – інші озера в Татрах. Ще одна легенда свідчить, що озеро підземними течіями нібито пов’язане з Адріатичним морем.

Сюди приїжджають не тільки туристи, але і художники, які бажають зафіксувати на полотні неймовірну красу водойми, глибина якої складає понад 50 м. У 2014 році одна з найвпливовіших газет світу «The Wall Street Journal» включила Морське-Око в п’ятірку найкрасивіших озер світу. Кожен, хто хоч раз побачив це диво природи, неодмінно хоче туди повернутися.

Печера Рай

Цю печеру в Свентокшиських горах багато хто називає найкрасивішою в Польщі. Десятки тисяч дивовижних сталактитів, сталагмітів і інших утворень створюють враження, що ти потрапив у якийсь інший вимір. Довжина печери Рай (пол. Jaskinia Raj) – 240 метрів, однак не всі її місця безпечні, тому для туристів доступний лише 180-метровий тунель.

На самому початку лабіринту розташований музейний павільйон з древніми знаряддями праці, якими 50 000 років тому користувалися неандертальці, і останки доісторичних тварин – мамонта, печерного ведмедя або шерстистого носорога.

Вчені довели, що в печері Рай раніше дійсно мешкали предки сучасної людини. Крем’яні предмети побуту, знайдені археологами, свідчать про те, що в різний час тут жили дві сім’ї, що належать до давньої культури. Цікаво, що це неймовірне місце в 1963 році зовсім випадково відкрили підлітки з сусіднього села. Вони помітили дивну щілину в гірській породі і вирішили туди залізти. Через два роки незвичайним місцем зайнялися вчені.

Всім, хто відправиться в цей «підземний рай», настійно радимо одягтися якомога тепліше. Середня температура в печері становить +9 С, об’єкт відкритий для туристів з 15 січня по 15 листопада (по понеділках і святкових днях печера закрита). Ходити по тунелях дозволено тільки в супроводі гіда. Недалеко від печери Рай знаходиться печера Пекло, в яку, як розповідають гіди, туристи ходять набагато рідше.

Долина п’яти ставків

Долина п’яти ставків (пол. Dolina Pięciu Stawów) – ще одна перлина Татр, обов’язковий пункт програми для всіх, хто любить гори. Назва долини походить від п’яти розташованих там водойм льодовикового походження:

  • Передній Польський Ставок
  • Задній Польський Ставок
  • Великий Польський Став
  • Малий Польський Ставок
  • Чорний Польський Ставок.

Ще півстоліття тому місцеві жителі пасли в долині свою худобу, однак з 1968 року для збереження флори і фауни влада Татранського національного парку заборонила це робити.

Долину п’яти ставків туристи регулярно відвідують з позаминулого століття, тому інфраструктура в цьому місці добре розвинута. Тут ви знайдете багато безпечних туристичних доріжок і перевалочні пункти. Цікаво, що в Долині п’яти ставків насправді шість водойм. Крім п’яти ставків, є ще маленьке Воле-Око (пол. Wole Oko), розташоване на висоті 1 862 м над рівнем моря.

Біловезька Пуща

Біловезька Пуща (пол. Puszcza Białowieska) – це прекрасний ліс, який простягається на 150 тис. гектарів на території Польщі і Білорусі. Це останні первісні хащі на території Європейської рівнини – людина не посадила тут жодного дерева.

Тутешні дуби пам’ятають польського короля Владислава Ягайло, який полював у Біловезькій Пущі в XV столітті. Вони ростуть в тій частині лісу, яка входить в Біловезький національний парк. У заповіднику є безліч туристичних стежок, по яких можна гуляти пішки або їздити на велосипеді. Біловезьку Пущу називають царством зубра, найбільшого ссавця Європи. Крім цих величезних диких биків тут живуть вовки, лосі, олені, козулі.

Уваги заслуговує і сама Беловежа (пол. Białowieża) – велике село, в якій живуть поляки і етнічні білоруси. Тут можна відвідати Музей природи і Музей під відкритим небом, де представлена дерев’яна архітектура регіону Підляшшя.

Блендне Скали – Скелі-обманщики

Природний заповідник Блендне Скали (пол. Błędne Skały w Stołowych górach)- це справжнісінький лабіринт на 21 гектарі зі скель незвичайних форм, вузьких проходів, щілин, тунелів і величезних коридорів. Назва «Блендне» походить від польського слова «błąd» (помилка, омана). Люди, які гуляли по цьому місцю ще тоді, коли там не було покажчиків, нерідко не могли знайти вихід. Скелясті лабіринти ніби вводили туристів в оману, обманювали їх, звідси і назва «скелі-обманщики».

Блендне Скелі розташовані в Столових горах на південному заході Польщі, недалеко від кордону з Чехією, на висоті 852 метра над рівнем моря. Форми скель вражають своєю різноманітністю. Одні з них нагадують гриби, інші – високі вежі, ворота, фігури з піску або навіть людські голови.

У заповіднику є валуни, які майже не торкаються землі і стоять на «тонких ніжках», ніби всупереч законам фізики. Назви у них також досить цікаві: Куряча ніжка, Кухня або Столовий валун. Багато з вас могли бачити заповідник у фільмі «Хроніки Нарнії: Принц Каспіан», зйомки якого проходили в тому числі в цьому неймовірно красивому місці.

Вирушати до Скель-брехунів найзручніше з населених пунктів Душники-Здруй (Duszniki-Zdrój) або Поляниця-Здруй (Polanica-Zdrój). Подорож по лабіринтах в середньому займає близько години.

Крокуси в Хохоловській долині

Хохоловська долина – найдовша, найбільша, а навесні ще й найкрасивіша западина польських Татр. У цю пору року вона змінюється до невпізнання. З-під кірки снігу тут починають пробиватися, а потім і розцвітати фіолетові крокуси (пол. Krokusy w Dolinie Chochołowskiej).

Перші квіти з’являються в кінці березня – початку квітня. Потім їх стає так багато, що вони нагадують яскравий килим, який повністю покриває долину. Любителям подорожей варто відправитися в польські Татри навесні, щоб на власні очі побачити це чудове пробудження природи після довгої зими.

Крутиня

Крутиня на Мазурах

Крутиня на Мазурах

Любителі плавати на байдарках, це місце для вас. У Вармінсько-Мазурському воєводстві знаходиться один з найкрасивіших байдаркових маршрутів Європи – Крутиня (пол. Krutynia). Унікальний водний шлях довжиною в майже сто кілометрів пролягає через Писку пущу (пол. Puszcza Piska) і Мазурський ландшафтний парк (пол. Mazurski Park Krajobrazowy). Пропливаючи по трасі, туристи можуть милуватися незайманою природою, рідкісними видами птахів і тварин.

Самий мальовничий відрізок Крутині починається в селі Сорквіти (пол. Sorkwity) і закінчується в місті Руцяне-Ніда (Ruciane-Nida).

Кольорові озера

(Kolorowe Jeziorka, Rudawy Śląskie)

Коли бачиш ці кольорові озера, здається, що хтось прикрасив їх яскравими фарбами: жовтою, зеленою, блакитною, пурпуровою. Деякі водойми Рудавського національного парку нагадують гарячі джерела парку Йеллоустон або знамениті гейзери Ісландії. Хочете на них подивитися? Відправляйтеся тоді в Нижню Сілезію, до гірського хребта Судети.

На початку XVIII століття біля підніжжя гори Велика Копа (Wielka Kopa) люди добували мідь і залізо. Згодом вони перестали це робити, на місці шахт утворилися чотири озера, які через хімічний склад води забарвилися в жовтий, блакитний, зелений і пурпурний кольори.

Вище зі всіх водойм знаходиться маленький – Зелений ставок (730 метрів над рівнем моря). В посушливе літо він часто висихає. Три інші озера глибші, тому вода в них є завжди. Жовте озеро знаходиться на висоті близько 555 метрів над рівнем моря, Пурпурне – 560 метрів, Блакитне – 635 метрів.

Кліфи на острові Волін

(Klify na wyspie Wolin)

Найвищі і найкрасивіші прямовисні схили – кліфи – Балтійського узбережжя можна побачити на острові Волін, який знаходиться недалеко від кордону з Німеччиною. Вони простягаються на 15 км уздовж берега. Найвищий кліф Гостань (Gostań) майже під прямим кутом впирається в вузький кам’янистий пляж через що нагадує вертикальну стіну. З цього схилу відкривається чудовий вид на Поморську бухту (Zatoka Pomorska), курорти Мендзиздроє (Międzyzdroje) і Свіноуйсьце (Świniujście). Якщо вам пощастить з погодою, з Гостані можна буде побачити навіть польсько-німецький острів Узедом.

Багато хто називає кліфи острова Волін найкрасивішим місцем Балтійського узбережжя. Біля підніжжя схилів лежать пні старих лісових буків, на їх вершинах ростуть рідкісні рослини: зозулинець, синеголовник, поморська жимолость. На окрему увагу заслуговує Волінський національний парк, в якому ви зможете побачити старі буки і інші унікальні рослини. Ще одне улюблене місце туристів на острові – місцевий розплідник зубрів.

Каньйон Дунайця

(Przełom Dunajca w Pieninach)

Всього в тридцяти кілометрах на схід від популярних Татр розкинулися не менш привабливі гори Пеніни. Їх не такі високі, але дуже мальовничі вершини і схили знаходяться на кордоні Польщі та Словаччини. Пеніни перетинає каньйон Дунайця. У цьому дивовижному місці звивається річка наче затиснута з двох сторін схилами, висота яких в деяких точках досягає 300 м.

Байдарочники почали плавати по каньйону в XIX столітті. Зараз Дунаєць притягує любителів водного туризму з усієї Європи. На Дунаєць відкривається чудовий вид з висоти. Ним можна насолодитися, піднявшись на вершину Соколиця, висота якої сягає 747 метрів над рівнем моря.

Полонини Царинська і Ветлінська

(Połoniny Caryńska i Wetlińska)

Ветлінська долина – одне з найкрасивіших місць в горах Бещади. Звідси відкривається дивовижний вид на довколишні гірські вершини. Восени і взимку видимість в цих місцях досягає 150-200 км, завдяки чому можна побачити навіть Татри.

Ветлинська Полонина

Ветлинська Полонина

Полонина Царинська розташована трохи вище Ветлінської. Вона унікальна своєю дикою природою. Тут живуть ведмеді, рисі, дикі кішки, вовки і карпатські олені. Влітку на схилах долин цвіте золотиста лілія, а восени тутешні луки починають нагадувати величезний рудий килим. Тут настільки красиво, що, побачивши ці місця одного разу, ви точно захочете сюди повернутися.

Величка

(Wieliczka)

Підземне царство з солі, одна з найцінніших пам’яток матеріальної та нематеріальної культури на польських землях, результат роботи кількох десятків поколінь шахтарів. Колись Величка була гордістю королів і джерелом багатства країни. Це також найстаріше польське підприємство, на якому протягом 700 років (з XIII по XX століття) добували сіль.

Сьогодні Величка відкрита для туристів. Кожен бажаючий, заплативши близько 15 євро, може в супроводі екскурсовода відвідати унікальні галереї, камери і коридори на глибині від 57 до 198 м загальною довжиною понад 200 км. З солі тут практично все – підлоги, скульптури і навіть люстри.

Побожні робітники не тільки здобували тут колись дорогу речовину, але і будували під землею каплиці, в яких проходили богослужіння. У XVII столітті в одному з таких сакральних приміщень сталася пожежа. Через інцидент королівська комісія заборонила шахтарям користуватися легкозаймистими матеріалами, і завдяки цій забороні вони придумали оригінальну техніку різьблення по солі.

Перш ніж вирушити в подорож, необхідно вибрати один з туристичних маршрутів: захоплюючу експедицію для самих маленьких гостей, релігійний шлях для паломників, важку чотиригодинну трасу у віддалені місця шахти для туристів-екстремалів. Великим компаніям пропонується квест по підземеллях з цікавими завданнями.

Тут регулярно проходять підземні виставки та вистави, кінозйомки і концерти. А ще тут можна смачно поїсти. У розпорядженні гостей – бар в камері Дроздовиця, а також прекрасний ресторан «Шахтарська Корчма», який можна знайти в камері Вітольда Будрика. Страви польської кухні, сервіровані на глибині 125 метрів під землею, вразять вас своїм ароматом і смаком.

Не забудьте про теплий одяг і зручне взуття! Температура в шахті не піднімається вище 14 градусів, а прогулянка триває кілька годин.

Мазурські озера

(Mazurskie jeziora)

У Польщі кажуть: «Mazury – cud natury» (Мазури – диво природи). Коли приїжджаєш на північ Польщі і бачиш цей Край Мазурських озер, в якому водойми займають 486 км², розумієш що ці слова – не просто вдалий рекламний слоган. У цьому регіоні знаходиться понад дві тисячі озер, з’єднаних дванадцятьма каналами і вісьмома річками.

Вся ця краса оточена величезними лісовими масивами і природними заповідниками. Це край унікальної незайманої природи, ідеальне місце для любителів спокійного відпочинку. Для того щоб помилуватися красою місцевих озер, найкраще покататися на одному з численних прогулянкових корабликів. База катерів знаходиться на курорті Гіжицько, але вони працюють тільки з травня по вересень. Якщо кошти дозволяють, можна також орендувати яхту.

Казімєж-Дольни

(Kazimierz Dolny)

На вузьких вуличках і площах Казімєжа-Дольного можна зустріти так багато людей творчих професій, що це місце деякі називають столицею художників і музикантів. Місто, засноване в XII столітті королем Казимиром, було важливим торговим центром, але через численні війни зі шведами і трансільванцями занепав. Після століть розрухи в XIX столітті в Казімежі-Дольному виявили джерела мінеральних вод. Провінційне містечко перетворилося на курорт і знову «розцвіло».

Сьогодні Казімєж-Дольни приваблює туристів своїми старовинними будинками, замками, прекрасними панорамами, затишними ресторанчиками з стравами польської кухні і, звичайно ж, термальними джерелами. Якщо приїдете в Казімеж-Дольни, обов’язково помилуйтеся прекрасним видом на місто, який відкривається з оглядового майданчика біля руїн замку або монастиря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *