Замок в Мошні
Замок в Мошні (пол. Pałac w Mosznej) – замок епохи архітектурної еклектики у селі Мошна (Опольське воєводство).
Палацово-парковий ансамбль є однією з пам’яток Верхньої Сілезії. У 1866-1945 роках замок був резиденцією юнкерського роду Тіле-Вінклер. У замку 365 кімнат і приміщень загальною площею понад 7 тисяч квадратних метрів. Прикрашають замок 99 веж і башточок. Весь комплекс розташований на території близько 200 га.
Сама ж будівля датується XVII століттям. У ніч c 2 на 3 червня 1896 року в замку сталася пожежа, яка в серйозній мірі пошкодила інтер’єр і дах, знищила частину стін в стилі бароко. Незабаром замок був відновлений, а в східній стороні прибудовано крило в неоготичному стилі з зимовим садом. У 1912-1914 рр. було прибудовано західне крило в стилі неоренесансу. Під час Другої світової війни замок не постраждав, а в 1945 році господарі втекли до Німеччини. У 1960-1970 рр. в замку був санаторій.
Сьогодні замок знаходиться у приватній власності. Відвідування можливі за плату у визначений час.
Замок в Мошні з його 99-тьма витонченими башточками схожий на королівські палаци з диснеївських мультфільмів. Не дивно, що його називають «польським Діснейлендом» або фантазією п’яного декоратора. Однак, ця казкова споруда є однією з найвідоміших пам’яток Опольського воєводства. Малолітні лицарі і принцеси дивляться на нього з явним захопленням.
Та й сам замок, хоча і носить це горде ім’я оборонних споруд, та по правді ніколи не становив загрози множинним завойовникам, за всю довгу історію Держави Польської.
На землі Опольській замок з’явився в середині XVII століття, з легкої руки Шльонських підприємців Тіле – Вінклер. Саме їм ми можемо подякувати за настільки ефектний силует родового гнізда. Вже в ті давні часи замок був закутаний безліччю таємниць і легенд. Подейкували, що перший власник замку, Хуберт Тієлом-Вінклер, наказав архітектору спорудити рівно 99 веж. Таке число мало означати кількість маєтків династії. За іншою версією, не повна сотня веж звільняла власників від утримання цілого гарнізону солдатів.
Звичайно, як і в будь-якому старовинному замку, в Мошненському живе і свій особистий привид – дух гувернантки, колись закоханої в одного з графів Тієлом-Вінклер. Нещасна жінка, не знайшовши розуміння свого коханого, покінчила життя самогубством і тепер бродить по коридорах в сліпучо-білій сукні. Білі Дами в польських замках аж ніяк не рідкість.
Чим би був замок без злих привидів і похмурих історій? Незвичайних оповідань, що межують з казками… В Мошненьському замку вистачає їх з лишком.
Перший представник роду Вінклер, Франц, в молодості працював рудокопом на шахті в Меховіцах. Хлопчина був здібним, працьовитим і не позбавленим меркантильності. Після смерті господаря шахти, Франц не роздумуючи зв’язав себе священними узами шлюбу з нещасною вдовою. До речі, Марія Аресін насправді була жінкою сліпучої краси і навіть у свої, вже не молоді, роки (років 26-30 ) носила неофіційний титул «Шльонської Рози». Зажили душа в душу. Одного не вистачало до повного щастя – графського титулу і родового гнізда.
Якимось незбагненним чином, в 1840 році Франц Вінклер отримав графський титул з усіма витікаючими наслідками з рук короля Пруссії.
Після смерті подружжя, в права спадщини замком в Мошні вступила їх єдина дочка Валеска, що вийшла заміж за Хуберта фон Тієлом. Ось він то і взявся за будівництво родового маєтку, придбавши невеликий маєток біля Мошни. Подружжя відразу ж після одруження вирішили використовувати подвійне прізвище Тієлом-Вінклер, яке і стало ім’ям для майбутнього сімейного гніздечка.
Після смерті Хуберта, будівництво продовжив їх син, названий Францом на честь дідуся. Замок не одноразово перебудовувався, кожен архітектор бажав залишити після себе ексклюзивне нагадування, кілька разів будівлю було пошкоджено пожежами. Але, в результаті, ми бачимо майже те, що бачили і Тієлом-Вінклер – дивовижний, казковий, фантастичний палац.
Довгі роки будівля умудрялась зберігати свою архітектурну велич. Навіть I і II Світові війни начебто не торкнули його своїм шквальним вогнем. Але, як це частенько бувало в Польщі, після 1945 року прийшли воїни-визволителі і влаштували в замку гарнізон. Замок в Мошні практично був розібраний на запчастини.
Величезне родове гніздо Тієлом-Вінклер налічує 365 приміщень. І 99 веж, які були ретельно перераховані (уже вкотре). З віконця однієї з веж визирає… скелет. Можливо, він повинен нагадувати туристам про примар, що мешкають в стінах Мошненського замку. Нещасна гувернантка, розпрощалася з життям через нерозділене кохання, за чутками, молила про поховання в рідній країні, в Англії. Але останнім притулком для неї став палацовий парк. Кажуть, що відтоді Біла Дама і почала бродити по замку, лякаючи відвідувачів своїми завиваннями.
Загальна площа палацових приміщень – 8000 квадратних метрів. Після розрухи, яку влаштували тут воїни-«визволителі», місцевій владі довелося чимало попотіти над ремонтом і відновленням аристократичного шедевра. У 60 -х роках тут навіть перебував Центр Терапії Нервіц.
На сьогоднішній день, казковий палац Тієлом-Вінклер призначений виключно для туристів. У чудових історичних приміщеннях зручно розташувалися невеликий готель, музей і ресторан. Хто бажає відчути себе справжнім аристократом – ласкаво просимо в Мошненський замок. Деякі апартаменти виглядають так, ніби графи тільки вийшли з них на прогулянку по парку, а мармурові ванні кімнати ще пам’ятають запах парфумерії своїх колишніх власниць. При бажанні, ви можете замовити цікаву екскурсію з гідом, який проведе вас по столовій, білій бальній залі, графському кабінеті і затишній кавовій кімнаті прямо до палацової каплиці, розповідаючи по дорозі цікаві історії про замок в Мошні і його господарів.
До східного крила замку прилягає витончена скляна оранжерея, яка надає трішки легкості величезній будівлі. Там ви зможете побачити унікальні екзотичні рослини. Більшість з них з’явилися в Мошні порівняно не давно, але зустрічаються і 60-ти річні екземпляри. У центрі оранжереї гордо красується опудало муфлона, видобутого німецьким імператором Вільгельмом на полюванні в околицях Мошненського замку.
Величезний, майже 200-гектарний парк, навколишній замок в Мошні – це витіюваті алеї вікових червоних дубів, каштанів і лип, між яких скромно проглядаються квітучі рододендрони, крихітні ставки та різьблені дерев’яні містки. У травні парк занурюється в ароматну хмару квітучих азалій, а чистокровні скакуни англійської породи, що містяться на місцевому кінному заводі.
Вхід в замок – платний. Вартість «дорослого» квитка – 6 злотих (1.5 євро), дитячого (до 15-ти років) – 4 злотих (1 євро). Діти до 3 -х років проходять безкоштовно. Екскурсія з гідом обійдеться вам в 10 злотих (2.5 євро) з дорослого і по 9 злотих з учасника групи, кількістю більше 15-ти чоловік. Особливо популярні серед туристів нічні екскурсії по замку в Мошні, вартість яких 30 злотих (близько 7 євро), діти до 6-ти років – безкоштовно. Під час нічних екскурсій (з 20:00 годин) на території замку проходять чудові заходу – лицарські турніри, переодягання в аристократичні наряди, чеканка сувенірних монет та веселі посиденьки в караоке-барі.
Хочу туди!