Як отримати карту побиту на підставі роботи

Розглянемо карту побиту на підставі офіційного працевлаштування в Польщі. Головною підставою для подачі заяви на карту є договір з роботодавцем. Це може бути umowa o prace, umowa zlecenia, umowa o dzieło. Ви повинні офіційно пропрацювати на одному місці, на одній посаді не менше 3-х місяців.

Як отримати карту побиту на підставі роботи

Як отримати карту побиту на підставі роботи

Якщо Ви пропрацювали менше трьох місяців необхідно надати інформацію від старости з ринку праці. Якщо Ви приїхали по піврічному запрошення (oświadczenie), але працюєте в іншій фірмі без зміни цього запрошення – ви працюєте нелегально! Кожен раз при зміні роботи роботодавець повинен Вам видати запрошення від себе.

Зміна роботи, при наявності карти побиту

З самого початку будьте уважні при підборі роботи в Польщі, щоб не довелося відразу ж міняти роботодавця.

Якщо з якої-небудь причини Ви втрачаєте роботу у свого роботодавця, Вам необхідно протягом 15 робочих днів (тобто 21 календарного дня) повідомити про це в Urząd Wojewódzki. В цьому випадку, Вам дадуть ще 30 днів для пошуку нової роботи. Якщо після закінчення 30 днів Ви так і не знайдете роботу – ваша карта побуту буде анульована і Вам доведеться покинути Польщу.

Щоразу змінюючи карту, Ви проходите всю ту ж процедуру заново, Вам належить надати той же перелік документів і по-новому зробити оплату в розмірі 440 злотих, але якщо Ви змінили роботодавця під час розгляду вашої справи, то вам варто лише повідомити про це Urząd Wojewódzki і донести необхідні документи, в цьому випадку повторної оплати робити не потрібно. Заміну карти в разі втрати роботи можна застосувати нe більше одного разу.

Документи для отримання карти побуту

  • 4 примірники заповненої анкети на отримання карти (WNIOSEK O UDZIELENIE CUDZOZIEMCOWI ZEZWOLENIA NA POBYT CZASOWY). Бланки можна скачати на сайтах кожного ужонда вашого воєводства або ж отримати їх безкоштовно безпосередньо на місці.
  • 4 кольорові фотографії розміром 4,5 см x 3,5 см, знятих протягом останніх 6 місяців на світлому фоні, що мають хорошу різкість, на яких чітко видно очі і обличчя від верху голови до верхньої частини плечей – таким чином, щоб обличчя займало 70-80% фото, без головного убору і темних окулярів, що вказують голову в позиції лівого напівпрофілю, з видимим лівим вухом, природним виразом обличчя і закритим ротом.
  • Дійсний документ, який дає право на виїзд за кордон (закордонний паспорт, 2 ксерокопії + оригінал для пред’явлення), в особливому випадку можна пред’явити інший вид документа, що засвідчує особу.
  • Підтвердження сплати збору – 440 злотих, можна зробити в касі ужонда.
  • Підтвердження тимчасової прописки, згідно нових введень закону вже не потрібне, достатньо вказати адресу проживання в Польщі.
  • Медична страховка від польської страхової фірми NFZ, PZU (іноді можна і українську, але з перекладом).
  • Запрошення (Oświadczenie), на підставі якого Ви робили піврічну робочу візу або ж воєводське запрошення (zezwolenie na pracę), на підставі якого Ви робили річну робочу візу.
  • Трудовий договір з роботодавцем (umowa o prace, umowa zlecenia, umowa o dzieło).

Також можуть додатково вимагати:

  • Довідка про те, що на Вашу посаду не претендують безробітні поляки – її вимагають якщо Ви пропрацювали на одному місці, на одній посаді менше 3-х місяців (запит робить роботодавець).
  • Договір про оренду житла.
  • Довідку від роботодавця, що він може продовжити з Вами договір після закінчення дії візи і отримання ВНЖ.
  • Довідка з податкової, декларації PIT-37 або PIT-40 за попередній рік (у випадку, звернення за черговим дозволом).
  • Довідка про відсутність заборгованості по податках.
  • Свідоцтво про народження (з перекладом).
  • Свідоцтво про шлюб (з перекладом).
  • Довідка про несудимість.

Документи, які вимагають перевести на польську мову, потрібно переводити у присяжного (державного) перекладача.

Як заповнити анкету на карту побуту

  • Заповнити її потрібно розбірливо польською мовою;
  • Заповнити її великими буквами, вписаними у відповідні клітини;
  • Якщо в минулому Ви вказували інші особисті дані – потрібно повідомити про цей факт в обґрунтуванні;
  • Вказати місце фактичного перебування, куди буде направлятися кореспонденція;
  • В частині, що стосується судимості, вказати інформацію про видані по відношенню до вас вироки, a в разі дій по незгоді з виданими вироками, вказати про продовження процедур (оплата грошового штрафу не є свідченням того, що були порушені кримінальні дії і не був прийнятий вирок у справі);
  • Поставити під нею власноручний підпис, а також вписати ім’я та прізвище, використовуючи латинський алфавіт.

Де і коли подавати документи на карту побуту.

Документи ви подаєте в одному з 16 воєводств Польщі за місцем Вашого проживання. Установою, відповідальною за видачу посвідки на тимчасове проживання є відділ у справах іноземних громадян (Wydział Spraw Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego).

Наприклад, у Варшаві потрібно попередньо записатися за телефоном 22 695 67 61 або 22 695 67 64 або відправити заявку по електронній пошті [email protected] написавши свій номер телефону з проханням про призначення дати подачі документів. Ви можете самостійно займатися оформленням карти побиту, але перед початком перевірити всю інформацію про перелік необхідних документів на сайті Вашого ужонда, тому що перелік в різних воєводствах може трохи відрізнятися.

Відповідно до закону про іноземців – подати документи на тимчасове перебування в країні, можна навіть в останній день легального перебування, але з огляду на черги плануйте запис на подачу документів заздалегідь. Але якщо термін дії візи вже закінчився, то у Вас не приймуть заяву на посвідку, ви втратите право перебування в Польщі і зобов’язані будете покинути Польщу.

Печатка про прийняття документів на карту побиту

Подавши заявку на розгляд, вам в закордонному паспорті поставлять спеціальну печатку (штамп), яка має подвійне значення: з одного боку, засвідчує здачу документів на розгляд, а з іншого – фактично робить легальним подальше перебування на території Польщі, від дня коли ви подалися на карту побиту до дня остаточного рішення по вашій справі.

Якщо у вас не вистачає будь-якого з перерахованих Вище документів, у Вас все одно зобов’язані прийняти документи і призначити терміни, в які ви повинні надати інші документи (протягом 7-14 днів). У такому випадку вам не поставлять позначку і не видадуть довідку, поки не надасте необхідні документи, ваша справа буде призупинено.

Штамп не дає права на перетин кордону, в тому числі в країни Шенгенської зони, також якщо закінчилася віза, ви можете виїхати в свою країну, але не зможете повернутися до Польщі – щоб в’їхати до Польщі Ви повинні отримати візу.

Якщо у Вас на той момент буде дійсна віза, то штамп в паспорті можуть і не ставити, але зобов’язані видати довідку з номером справи і датою подання, про те, що документи прийняли.

Перед видачею рішення про надання дозволу на тимчасове перебування відповідальний воєвода зобов’язаний звернутися до начальника Прикордонної служби, поліції, служби безпеки, a в разі потреби також і до інших органів, із запитом на надання інформації про те, чи може в’їзд або перебування іноземця на території Республіки Польща становити загрозу для обороноздатності і безпеки країни, а також для охорони громадської безпеки та громадського порядку. Вищевказана вимога не стосується дітей віком до 13 років на момент подання заявки.

Терміни розгляду документів на ВНЖ

На даний момент з-за великого напливу бажаючих, терміни розгляду заяви на отримання становить від 3 до 7 місяців. Протягом цього часу, можуть приходити листи з проханням донести ще які-небудь документи. Також, можете дзвонити своєму куратору для ознайомлення просування справи. По закінченні терміну розгляду справи, ви отримаєте рішення (decyzja).

Що таке карта побиту

Karta pobytu являє собою пластикову картку, з вашою фотографією і біометричними даними, яка діє в якості візи для поїздок за межі Польщі.

Карта побиту в Польщі

Карта побиту в Польщі

Karta Pobytu czasowego видається терміном від 1 до 3 років. Плата за видачу karty czasowego pobytu – 50 злотих. Після проплати у вас візьмуть відбитки пальців, після чого протягом місяця видадуть саму karty czasowego pobytu. Ви зобов’язані особисто отримати карту побиту.

Відмова у виданні карти побиту

Якщо ж за результатами розгляду вашої справи буде прийнято негативне рішення, то картка не буде видана. Однак протягом 14 днів з моменту отримання рішення можна подати апеляцію і справа буде розглядатися далі. 14 днів на подачу апеляції відраховується від моменту фактичного отримання листа від листоноші (або співмешканцем), з поштового відділення або особисто в органі. У зазначені терміни включені всі календарні дні, в тому числі суботи, неділі, вихідні дні, коли відділ у справах іноземців не приймає відвідувачів. Якщо останнім днем строку є неділя або інший неробочий день, то останнім днем є наступний за ним.

Якщо апеляційний орган не прийняв до уваги апеляцію (тобто винесе рішення про залишення вердикту в силі), можете подати скаргу до Воєводського адміністративного суду в Варшаві.

Рішення, прийняте апеляційним органом, є остаточним, і підлягає виконанню, навіть якщо подана скарга. Саме оскарження не зупиняє виконання рішення.

У вас є на це 30 днів від дати вручення рішення апеляційного органу. Скаргу слід подати до Воєводського адміністративного суду в Варшаві за допомогою апеляційного органу. За подачу скарги до суду слід заплатити так званий реєстраційний внесок, який становить 300 злотих. Суму слід внести в касі суду або переводом на розрахунковий рахунок суду. Якщо у Вас немає грошей на оплату внеску, можете подати заяву про звільнення від сплати судових витрат. Заява пишеться на відповідному бланку, який можна отримати в суді. Таку заяву можете подати як разом зі скаргою, так і протягом судового розгляду. Саме подання скарги не легалізує Ваше перебування, а також не продовжує термін дії штампа.

Якщо ж негативне рішення буде прийнято вдруге, ви повинні протягом 30 днів з дня вручення рішення апеляційним органом, покинути територію Польщі. У разі відмови, можете повернути собі оплачений збір в розмірі 440 злотих, написавши заяву про повернення грошей. До заяви потрібно буде докласти копії квитанції про сплату, копію рішення, копію паспорта та протягом 6 місяців, повернуть гроші на вказаний в заяві польський розрахунковий рахунок. Навіть якщо ви подали документи і передумали чекати рішення, також можете написати заяву про повернення грошей.

Коли карту побиту потрібно замінити?

Картку побиту потрібно замінити вразі:

  • Зміни даних
  • Зміни зовнішнього вигляду власника карти, які не дозволяють ідентифікувати власника карти
  • Її втрати
  • Її пошкодження
  • Закінчення терміну дії

Ви повинні будете написати заяву на заміну карти протягом 14 днів після виникнення передумов для її заміни. Протягом 3 днів з дня втрати або пошкодження картки, ви повинні додатково повідомити про цей факт в ужонд.

Чи можна працювати, чекаючи карту побиту.

Якщо ви перед подачею документів працювали по піврічному запрошені (освячені) і у вас закінчилася віза, то продовження роботи буде вважатися не легальним, тому що штамп, який поставлять в паспорті дає право тільки на перебування на території Польщі і не дає права на роботу. Ті, хто працював по запрошені від воєводи можуть продовжувати працювати у даного роботодавця.

Тобто, якщо ви визначилися з роботою і вирішили подаватися на карту побиту, то після закінчення 3-х місяців роботи, просите відразу ж свого роботодавця, щоб він Вам оформив дозвіл на роботу (zezwolenie na pracę) і тоді, коли у вас закінчується віза, ви сміливо зможете продовжувати роботу, зауважте це стосується роботи у одного і того ж роботодавця.

Перед подачею документів завжди перевіряйте бланк анкети і список необхідних документів безпосередньо в уряді праці або на їхньому сайті, тому що польське законодавство може змінюватися.

Коментарі до статті

  1. Vasyl :

    Привіт, подав на карту побиту часову, штамп в паспорт не поставили, дали тільки довітку про подачу документів.
    Моя віза закінчилась, чи зможу я повернутись на Україну маючи цю довідку?
    Дякую

    • admin :

      привіт. Бажано сходити поставити довідку, щоб уникнути лишніх запитань, але мають випустити.

  2. Yaroslav :

    Доброго дня! В мене таке запитання: вчора отримав листа в якому говориться про те що моя справа стосовно карти тимчасового побуту залишилась без розпізнання,тому що нібито я не встиг донести якісь там документи на протязі семи днів а зробив це пізніше, питання полягає в тому, чи є ще можливість урухомити цю справу чи це вже кінець?
    Дякую!

  3. Оксана :

    Доброго дня! Півроку тому отримала карту побиту на термін 1 рік, на підставі умови злеценя від працедавця. Зараз змінюю роботу і працедавця, котрий підписує зі мною умову злеценя на 1 місяць, а з наступного умову про працю. Підкажуть, будь ласка, що мені робити з картою побиту, чи потрібно робити карту заново, чи тільки змінити дані, куди звертатися і в які терміни. Дякую!

  4. Виталий :

    Доброго дня. Маю карту побуту видану на рік в серпні закінчується термін її дії. Зараз хочу змінити роботодавця. Чи можна користуватися картою до кінця її дії при перетині кордону після розірвання умови о праце? Чи її одразу анулюють? Дякую!

  5. Валентин :

    Вітаю! Скільки часу можна перебувати на Україні з картою побиту(не перетинаючи кордон)щоб вона була дійсна?

  6. Vasyl :

    Привіт, подав документи на карту побиту але маю донести ще документ з біржі праці про те що на моє місце немає поляка і відповідно мені не вдарили штамп а строк старої карти виходить за 2 дня. Що можна зробити?

  7. Наталія :

    доброго дня! Чи потрібно подавати довідку про розвід на карту тимчасового побиту?

  8. діма :

    чи пожу я поїхати на україну .чекаю на карту побуту.віза прострочена печатки немае.сказали шо мої документи зареестовані в уженді.що натграниці вони це можуть пєревірити і пропусти

  9. Галя :

    Виїзжаю з Польщі. Карта побуту вже не буде потрібна. Чи потрібно повідомляти ужонд чи карта побуту буде автоматично анульована (по інформації від роботодавця)?

  10. Иван :

    Доброго дня. Планую працювати далекобійником в системі 6/2, тобто 6 тижнів працювати на 2 тижня повертатися до України. Я правильно зрозумів, що після скінчення терміну дії робочої визи D2 (три місяці) та подачі документів на карту тимчасового побуту, до моменту її отримання я не буду мати права на в’їзд до території Польщі після того як я уїду на відпочинок до України? Тобто від 3 до 7 місяців мне необхідно буде чекати її видачі у Польщі. Дякую за відповідь.

    • Олена :

      Доброго дня, Іване. Вибачте, що турбую. Справа в тому, що моя доця в такій же як у Вас ситуації. На новий рік збирається додому. Хвилюємось, чи зможе повернутися на роботу після відпустки. Можливо Ви зможете просвітити в даному питанні. Дякую. Вибачте за турботу.

  11. Аня :

    Доброго вечора.. Маю завтра забирати карту тимчасового побиту.. Але так склалось що мушу звільнитись з тої роботи.. Віза в мене дійсна ще до листопада… Забирати чи ні???

  12. Зоряна :

    Скажіть чи я можу подати на карту перебуваючи в польщі на гостьовому запрошенні?

  13. Микола :

    Головною підставою для подачі заяви на карту є договір з роботодавцем. Це може бути umowa o prace, umowa zlecenia, umowa o dzieło.

    Это все так и осталось? Ничего не изменилось?

  14. вадим :

    доброго дня!
    якщо я отримав карту тимчасового побиту на три роки і поїхав на україну на 1рік (забрали в армію)
    карту анулюють?

  15. Степан :

    Прийшла децизія.я оплатив 50 зл за карту. квитанцію за оплату обовязково особисто відвозити до уженду?

  16. Iванна :

    Добрий день,я чекаю на децизiю КТП,а вiза вже закiнчилась,маю перчатку в паспортi,вирiшила змiнити роботу,якi потрiбно документи занести до уженду про змiну роботодавця?

  17. Віталій :

    Доброго дня. При переірці стану карти побиту пише zlecono wydruk karty pobuty. Через скільки днів можна чекати карту? Статус висить вже з 08.09.

  18. Ірина :

    Добрий день ,маю питання у мене карта побиту робочу і приїхала додому на 21 день і почула шось таке ,що я маю певний час який я можу перебувати в Україні !(

  19. Соломія :

    Доброго дня! В мене таке запитання: стоїть штамп в паспорті на очікування карти побиту,я зараз перебуваю на Україні пройшло 1,5 місяця як прийшов лист ,що потрібно довести документи ніхто їх не довозив ,за який час карта буде анульована???? Чи впливає цей штамп в подальшому при відкритті візи ???

  20. Юлія :

    Доброго дня, зібрала усі необзідні документи для подачі на карту побиту, але не маю договору оренди на житло… чи правда, що відмінили такий папір??? Дякую.

  21. андрій :

    вітаю.
    чи можна клопотати про отримання карти побуту на основі шенген візи ( чинна до 20 р.)… тобто клопотати за допомогою потенційного роботодавця що має намір про моє працевлаштуванння.

  22. Ірина :

    Добрий вечір!Підкажіть будь ласка,у мене чоловік зараз працює в Польщі,він подав документи на карту побиту,але печатку в паспорті йому не поставили,тільки видали папірець,на даний час віза у нього закінчилася,чи може він з цим папірцем перетнути кордон на Україну чи йому потрібно чекати коли поставлять штамп в паспорті?

  23. Andrey :

    Доброго дня. В мене таке запитання, мені прийшло повідомлення що я можу отримати карту побиту но я вже був дома на той час. Скільки часу я можу не заберати карту побиту? Бо дома ще маю бути принаймі не менше місяця.

  24. Богдан :

    Доброго вечора..що мены робити децизия була вислана на 30.08.2017 я тыльки зараз узнал бо курёр мены про це несказав

  25. Ірина :

    Доброго дня.У мене карта побиту на 3 роки закінчуються через два місяці,працюю на умові.Хотілось б знати скільки часу займає заміна на продовження карти побиту і чи потрібна надалі приписка, я вспію подати документи за цей період.Гарно дякую за інформацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *