Види трудових договорів у Польщі

Не залежно від домовленості з роботодавцем, пам’ятайте, що трудовий договір повинен бути складений у письмовій формі (щоб мати законну силу) і що його потрібно перевірити на наявність всіх необхідних атрибутів.

Види трудових договорів у Польщі

Види трудових договорів у Польщі

У Польщі іноземець може бути прийнятий на роботу на підставі трудового договору або цивільно-правового договору, наприклад, договору доручення або договору підряду.

Трудовий договір

Трудовий договір (пол. Umowa o pracę) регулюється Трудовим кодексом. Такий договір може бути укладений на невизначений термін, але може бути також тимчасовим, так званий, договір на певний строк, на заміщення посади тимчасово відсутнього співробітника, на час виконання певної роботи, а також на випробувальний термін.

Трудовий договір повинен містити такі атрибути:

  • сторони договору – роботодавець, працівник,
  • вид договору, дата його укладення,
  • місце виконання робіт,
  • вид робіт (посада, функція, обсяг обов’язків)
  • час роботи,
  • дата початку роботи (якщо в договорі ця дата не вказана, то за законом вважається, що датою початку роботи є день укладення договору),
  • розмір винагороди, відповідний займаної посади і виду виконуваних робіт (пам’ятайте, що якщо договір укладено на повний робочий день, то зарплата не може бути менше мінімального розміру оплати праці, в 2015 році це 1750 PLN брутто).

З точки зору інтересів працівника і безпеки працевлаштування, найкращою формою зайнятості є трудовий договір на невизначений термін.

Договір може бути розірваний за згодою сторін з датою, яку сторони узгодять між собою, або на підставі письмового прохання про звільнення, що подане однією зі сторін.

Термін розірвання договору залежить від відпрацьованого часу:

  • 2 тижні, якщо працівник відпрацював менше 6 місяців,
  • 1 місяць, якщо працівник відпрацював як мінімум 6 місяців,
  • 3 місяці, якщо працівник відпрацював як мінімум 3 роки.

Укладення трудового договору на визначений строк пов’язано з прийняттям працівником і роботодавцем певних зобов’язань. Трохи по-іншому виглядає питання, що стосується трудового договору на невизначений строк.

Це договір, в якому вказується термін закінчення робіт. Однак, законодавство обмежує кількість договорів, що укладаються на невизначений строк з одним і тим же працівником. Згідно з польським законодавством допускається укладення двох договорів на певний строк, кожен наступний договір повинен бути укладений на невизначений термін за умови, що перерва між договорами не буде тривати більше 1 місяця.

Це положення закону стосується договорів на час заміщення тимчасово відсутнього працівника, а також договорів на виконання тимчасових, сезонних робіт, а також циклічних.

Так само як у випадку договорів на невизначений термін, кожен такий договір може бути розірваний за згодою сторін або на підставі прохання про звільнення від однієї із сторін, якщо договір був укладений на строк не більше 6 місяців і у змісті договору обумовлені ці умови. У такому випадку термін розірвання договору становить 2 тижні. Прохання про розірвання договору повинно бути складено у письмовій формі.

ПАМ’ЯТАЙТЕ!

Трудовий договір не може містити менш вигідні положення, ніж ті, що передбачені в Трудовому кодексі, і, у зв’язку з вимогою легальності перебування в Польщі, він повинен бути складений у письмовій формі.

У випадку працівників, які не зобов’язані мати дозвіл на роботу в Польщі, відсутність договору в письмовій формі не впливає на легальність працевлаштування, однак, відсутність письмового підтвердження умов роботи є порушенням прав працівника!

Цивільно-правові договори

До найпопулярніших видів трудових договорів відносяться договір підряду та договір доручення. Цивільно-правові договори регулюються Трудовим кодексом. Особа, яка виконує роботу на підставі такого виду договору, має менше прав (напр. не має права на відпустку, платну лікарняну відпустку), але працівник повинен мати дозвіл на роботу в Польщі. Цивільно-правові договори дають більше свободи в межах виконання взятих по них обов’язків. Допускається також передача робіт на субпідряд.

У разі цивільно-правових договорів:

  • немає обов’язку платити всі страхові внески на соціальне страхування;
  • немає обов’язку надання відпустки;
  • немає меж часу, так як для виконання договору найважливіше ефект.

На жаль, часто це призводить до надмірної експлуатації осіб, які виконують роботу на підставі такого договору, роботодавцями, які зловживають цією формою зайнятості.

Договір підряду (пол. Umowa o dzieło) – це типовий договір, націлений на результат. Підрядник, який приймає на себе обов’язки за договором, зобов’язується виконати певну роботу, а замовник – виплатити винагороду. Підрядник отримує винагороду за виконану роботу, причому цей договір не зобов’язує мінімальний розмір оплати праці. Договір укладається на час, необхідний для виконання визначеної у договорі роботи. Крім того, підрядник не підлягає соціальному страхуванню, якщо він додатково не працює на підставі трудового договору.

Договір доручення (пол. Umowa zlecenia) – це договір, при якому повірений зобов’язується виконати певні дії для довірителя. Договір доручення відноситься до договорів належної обачності. Якщо договір доручення є єдиним джерелом доходів, то повірений зобов’язаний сплачувати страхові внески на обов’язкове соціальне страхування. Якщо доходи, отримані від виконання доручення, є додатковим джерелом, то повірений зобов’язаний сплачувати лише деякі внески.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *