Польська мова

Польська мова (пол. język polski, polszczyzna ) – мова поляків, що відноситься до лехитської підгрупи західнослов’янської групи слов’янської гілки індоєвропейської мовної сім’ї. Є офіційною мовою Польщі і однією з 24 офіційних мов Європейського союзу.

Польська мова

Польська мова

Крім Польщі, польська мова поширена також в інших країнах Європи (Німеччина, Франція, Великобританія, Литва, Чехія, Росія, Білорусія, Україна, Словаччина, Латвія та інші), в країнах Америки ( США, Бразилія, Канада та інші) і в Австралії. У ряді європейських країн з компактним розселенням поляків польський отримав статус регіональної мови.

Польська мова – один з найбільших слов’янських мов і найбільша західнослов’янська мова за кількістю носіїв і займаного нею ареалу. Загальне число людей, що розмовляють польською мовою – близько 40 млн. чол., в тому числі 36 млн. 410 тис. у Польщі.

Польська мова характеризується такими відмітними особливостями в області фонетики, як наявність динамічного наголосу, фіксованого на передостанньому складі; збереження носових голосних; відсутність якісної редукції ненаголошених голосних; наявність протипоставленості приголосних за твердістю – м’якістю; наявність двох рядів шиплячих приголосних: š, č, ž, ǯ і ś, ć, ź, ʒ.

Для морфологічної системи польської мови характерні: наявність категорії особистості (чоловічого роду); відсутність предикативних коротких форм прикметників і дієприкметників; наявність повних і коротких форм особистих і присвійних займенників; особливий тип відмінювання числівників; два типи аналітичної форми майбутнього часу; наявність особливих дієслівних форм для вираження невизначено-особистого і узагальнено-особового значення і т. д.

Польський алфавіт, наголос у польській мові

Польський алфавіт

Польська абетка складається з 32 літер:

A a

ą

B b

C c

Ć ć

D d

E e

ę

F f

G g

H h

I i

J j

K k

L l

Ł ł

M m

N n

ń

O o

Ó ó

P p

R r

S s

Ś ś

T t

U u

W w

y

Z z

Ź ź

Ż ż

Основою літературної польської мови є Великопольский і Малопольський діалекти, з кінця XVI – початку XVII століть вплив на літературну мову також надав Мазовецький діалект.

В історії польської мови виділяють давньопольський період (до початку XVI століття), средньопольскій період (XVI – друга половина XVIII століття) і новопольський період (з другої половини XVIII століття). Писемність на основі латинського алфавіту. Найдавніший пам’ятник писемності польською мовою – «Свєнтокшиські проповіді» (Kazania Świętokrzyskie) XIV століття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *