Як отримати карту побиту на підставі роботи
Розглянемо карту побиту на підставі офіційного працевлаштування в Польщі. Головною підставою для подачі заяви на карту є договір з роботодавцем. Це може бути umowa o prace, umowa zlecenia, umowa o dzieło. Ви повинні офіційно пропрацювати на одному місці, на одній посаді не менше 3-х місяців.
Якщо Ви пропрацювали менше трьох місяців необхідно надати інформацію від старости з ринку праці. Якщо Ви приїхали по піврічному запрошення (oświadczenie), але працюєте в іншій фірмі без зміни цього запрошення – ви працюєте нелегально! Кожен раз при зміні роботи роботодавець повинен Вам видати запрошення від себе.
Зміна роботи, при наявності карти побиту
З самого початку будьте уважні при підборі роботи в Польщі, щоб не довелося відразу ж міняти роботодавця.
Якщо з якої-небудь причини Ви втрачаєте роботу у свого роботодавця, Вам необхідно протягом 15 робочих днів (тобто 21 календарного дня) повідомити про це в Urząd Wojewódzki. В цьому випадку, Вам дадуть ще 30 днів для пошуку нової роботи. Якщо після закінчення 30 днів Ви так і не знайдете роботу – ваша карта побуту буде анульована і Вам доведеться покинути Польщу.
Щоразу змінюючи карту, Ви проходите всю ту ж процедуру заново, Вам належить надати той же перелік документів і по-новому зробити оплату в розмірі 440 злотих, але якщо Ви змінили роботодавця під час розгляду вашої справи, то вам варто лише повідомити про це Urząd Wojewódzki і донести необхідні документи, в цьому випадку повторної оплати робити не потрібно. Заміну карти в разі втрати роботи можна застосувати нe більше одного разу.
Документи для отримання карти побуту
- 4 примірники заповненої анкети на отримання карти (WNIOSEK O UDZIELENIE CUDZOZIEMCOWI ZEZWOLENIA NA POBYT CZASOWY). Бланки можна скачати на сайтах кожного ужонда вашого воєводства або ж отримати їх безкоштовно безпосередньо на місці.
- 4 кольорові фотографії розміром 4,5 см x 3,5 см, знятих протягом останніх 6 місяців на світлому фоні, що мають хорошу різкість, на яких чітко видно очі і обличчя від верху голови до верхньої частини плечей – таким чином, щоб обличчя займало 70-80% фото, без головного убору і темних окулярів, що вказують голову в позиції лівого напівпрофілю, з видимим лівим вухом, природним виразом обличчя і закритим ротом.
- Дійсний документ, який дає право на виїзд за кордон (закордонний паспорт, 2 ксерокопії + оригінал для пред’явлення), в особливому випадку можна пред’явити інший вид документа, що засвідчує особу.
- Підтвердження сплати збору – 440 злотих, можна зробити в касі ужонда.
- Підтвердження тимчасової прописки, згідно нових введень закону вже не потрібне, достатньо вказати адресу проживання в Польщі.
- Медична страховка від польської страхової фірми NFZ, PZU (іноді можна і українську, але з перекладом).
- Запрошення (Oświadczenie), на підставі якого Ви робили піврічну робочу візу або ж воєводське запрошення (zezwolenie na pracę), на підставі якого Ви робили річну робочу візу.
- Трудовий договір з роботодавцем (umowa o prace, umowa zlecenia, umowa o dzieło).
Також можуть додатково вимагати:
- Довідка про те, що на Вашу посаду не претендують безробітні поляки – її вимагають якщо Ви пропрацювали на одному місці, на одній посаді менше 3-х місяців (запит робить роботодавець).
- Договір про оренду житла.
- Довідку від роботодавця, що він може продовжити з Вами договір після закінчення дії візи і отримання ВНЖ.
- Довідка з податкової, декларації PIT-37 або PIT-40 за попередній рік (у випадку, звернення за черговим дозволом).
- Довідка про відсутність заборгованості по податках.
- Свідоцтво про народження (з перекладом).
- Свідоцтво про шлюб (з перекладом).
- Довідка про несудимість.
Документи, які вимагають перевести на польську мову, потрібно переводити у присяжного (державного) перекладача.
Як заповнити анкету на карту побуту
- Заповнити її потрібно розбірливо польською мовою;
- Заповнити її великими буквами, вписаними у відповідні клітини;
- Якщо в минулому Ви вказували інші особисті дані – потрібно повідомити про цей факт в обґрунтуванні;
- Вказати місце фактичного перебування, куди буде направлятися кореспонденція;
- В частині, що стосується судимості, вказати інформацію про видані по відношенню до вас вироки, a в разі дій по незгоді з виданими вироками, вказати про продовження процедур (оплата грошового штрафу не є свідченням того, що були порушені кримінальні дії і не був прийнятий вирок у справі);
- Поставити під нею власноручний підпис, а також вписати ім’я та прізвище, використовуючи латинський алфавіт.
Де і коли подавати документи на карту побуту.
Документи ви подаєте в одному з 16 воєводств Польщі за місцем Вашого проживання. Установою, відповідальною за видачу посвідки на тимчасове проживання є відділ у справах іноземних громадян (Wydział Spraw Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego).
Наприклад, у Варшаві потрібно попередньо записатися за телефоном 22 695 67 61 або 22 695 67 64 або відправити заявку по електронній пошті [email protected] написавши свій номер телефону з проханням про призначення дати подачі документів. Ви можете самостійно займатися оформленням карти побиту, але перед початком перевірити всю інформацію про перелік необхідних документів на сайті Вашого ужонда, тому що перелік в різних воєводствах може трохи відрізнятися.
Відповідно до закону про іноземців – подати документи на тимчасове перебування в країні, можна навіть в останній день легального перебування, але з огляду на черги плануйте запис на подачу документів заздалегідь. Але якщо термін дії візи вже закінчився, то у Вас не приймуть заяву на посвідку, ви втратите право перебування в Польщі і зобов’язані будете покинути Польщу.
Печатка про прийняття документів на карту побиту
Подавши заявку на розгляд, вам в закордонному паспорті поставлять спеціальну печатку (штамп), яка має подвійне значення: з одного боку, засвідчує здачу документів на розгляд, а з іншого – фактично робить легальним подальше перебування на території Польщі, від дня коли ви подалися на карту побиту до дня остаточного рішення по вашій справі.
Якщо у вас не вистачає будь-якого з перерахованих Вище документів, у Вас все одно зобов’язані прийняти документи і призначити терміни, в які ви повинні надати інші документи (протягом 7-14 днів). У такому випадку вам не поставлять позначку і не видадуть довідку, поки не надасте необхідні документи, ваша справа буде призупинено.
Штамп не дає права на перетин кордону, в тому числі в країни Шенгенської зони, також якщо закінчилася віза, ви можете виїхати в свою країну, але не зможете повернутися до Польщі – щоб в’їхати до Польщі Ви повинні отримати візу.
Якщо у Вас на той момент буде дійсна віза, то штамп в паспорті можуть і не ставити, але зобов’язані видати довідку з номером справи і датою подання, про те, що документи прийняли.
Перед видачею рішення про надання дозволу на тимчасове перебування відповідальний воєвода зобов’язаний звернутися до начальника Прикордонної служби, поліції, служби безпеки, a в разі потреби також і до інших органів, із запитом на надання інформації про те, чи може в’їзд або перебування іноземця на території Республіки Польща становити загрозу для обороноздатності і безпеки країни, а також для охорони громадської безпеки та громадського порядку. Вищевказана вимога не стосується дітей віком до 13 років на момент подання заявки.
Терміни розгляду документів на ВНЖ
На даний момент з-за великого напливу бажаючих, терміни розгляду заяви на отримання становить від 3 до 7 місяців. Протягом цього часу, можуть приходити листи з проханням донести ще які-небудь документи. Також, можете дзвонити своєму куратору для ознайомлення просування справи. По закінченні терміну розгляду справи, ви отримаєте рішення (decyzja).
Що таке карта побиту
Karta pobytu являє собою пластикову картку, з вашою фотографією і біометричними даними, яка діє в якості візи для поїздок за межі Польщі.
Karta Pobytu czasowego видається терміном від 1 до 3 років. Плата за видачу karty czasowego pobytu – 50 злотих. Після проплати у вас візьмуть відбитки пальців, після чого протягом місяця видадуть саму karty czasowego pobytu. Ви зобов’язані особисто отримати карту побиту.
Відмова у виданні карти побиту
Якщо ж за результатами розгляду вашої справи буде прийнято негативне рішення, то картка не буде видана. Однак протягом 14 днів з моменту отримання рішення можна подати апеляцію і справа буде розглядатися далі. 14 днів на подачу апеляції відраховується від моменту фактичного отримання листа від листоноші (або співмешканцем), з поштового відділення або особисто в органі. У зазначені терміни включені всі календарні дні, в тому числі суботи, неділі, вихідні дні, коли відділ у справах іноземців не приймає відвідувачів. Якщо останнім днем строку є неділя або інший неробочий день, то останнім днем є наступний за ним.
Якщо апеляційний орган не прийняв до уваги апеляцію (тобто винесе рішення про залишення вердикту в силі), можете подати скаргу до Воєводського адміністративного суду в Варшаві.
Рішення, прийняте апеляційним органом, є остаточним, і підлягає виконанню, навіть якщо подана скарга. Саме оскарження не зупиняє виконання рішення.
У вас є на це 30 днів від дати вручення рішення апеляційного органу. Скаргу слід подати до Воєводського адміністративного суду в Варшаві за допомогою апеляційного органу. За подачу скарги до суду слід заплатити так званий реєстраційний внесок, який становить 300 злотих. Суму слід внести в касі суду або переводом на розрахунковий рахунок суду. Якщо у Вас немає грошей на оплату внеску, можете подати заяву про звільнення від сплати судових витрат. Заява пишеться на відповідному бланку, який можна отримати в суді. Таку заяву можете подати як разом зі скаргою, так і протягом судового розгляду. Саме подання скарги не легалізує Ваше перебування, а також не продовжує термін дії штампа.
Якщо ж негативне рішення буде прийнято вдруге, ви повинні протягом 30 днів з дня вручення рішення апеляційним органом, покинути територію Польщі. У разі відмови, можете повернути собі оплачений збір в розмірі 440 злотих, написавши заяву про повернення грошей. До заяви потрібно буде докласти копії квитанції про сплату, копію рішення, копію паспорта та протягом 6 місяців, повернуть гроші на вказаний в заяві польський розрахунковий рахунок. Навіть якщо ви подали документи і передумали чекати рішення, також можете написати заяву про повернення грошей.
Коли карту побиту потрібно замінити?
Картку побиту потрібно замінити вразі:
- Зміни даних
- Зміни зовнішнього вигляду власника карти, які не дозволяють ідентифікувати власника карти
- Її втрати
- Її пошкодження
- Закінчення терміну дії
Ви повинні будете написати заяву на заміну карти протягом 14 днів після виникнення передумов для її заміни. Протягом 3 днів з дня втрати або пошкодження картки, ви повинні додатково повідомити про цей факт в ужонд.
Чи можна працювати, чекаючи карту побиту.
Якщо ви перед подачею документів працювали по піврічному запрошені (освячені) і у вас закінчилася віза, то продовження роботи буде вважатися не легальним, тому що штамп, який поставлять в паспорті дає право тільки на перебування на території Польщі і не дає права на роботу. Ті, хто працював по запрошені від воєводи можуть продовжувати працювати у даного роботодавця.
Тобто, якщо ви визначилися з роботою і вирішили подаватися на карту побиту, то після закінчення 3-х місяців роботи, просите відразу ж свого роботодавця, щоб він Вам оформив дозвіл на роботу (zezwolenie na pracę) і тоді, коли у вас закінчується віза, ви сміливо зможете продовжувати роботу, зауважте це стосується роботи у одного і того ж роботодавця.
Перед подачею документів завжди перевіряйте бланк анкети і список необхідних документів безпосередньо в уряді праці або на їхньому сайті, тому що польське законодавство може змінюватися.
в мене карта часового побиту по офіційній роботі закінчується 31 серпня 2016. за скільки часу я можу подаватися на наступну? І скільки часу мені треба буде на неї чекати?
підскажіть будь-ласка…подав на карту від одного працедавця маю від нього (освідченіє і зезволеніє на працюю зараз змінив працедавця бзаніс до уженда нову умову о праці. чимржу я продовжати нормально працювати. якщо ні то що потріьно зробитти. буду вдячний за відповідь…
Скажіть будь ласка я чекаю на карту тимчасово побиту знаходжусь в Польщі і маю прострочену візу, чи можу я виїхати в Україну не отримавши департації і з подальшим виробленням візи, дякую.
Виїхати зможете – депорт не поставлять. Щоб в”їхати потрібна віза (будь яка)
Скажіть подав на карту побиту зараз в Польщі віза закінчилась відпечатки пальців взяли штамп в паспорті не поставили чи можу я їхати на Україну без штампу
Думаю, що так – у вас ж є документ. Але краще вам піти і поставити ту печатку.
Якщо карта побуту є-видана на рік.Одним із документів був трудовий договір з оплатою праці 2000 злотих чи можна змінити роботу з меншою оплатою праці,наприклад по договору злецення і чи при цьому дана обставина не вплине на продовження через рік на видачу наступної карти тимчасового побуту?Завчасно дякую!
Змінити роботу можна, але ці нюакти краще дізнатись там де її вам видавали.
Пожскажите пожалуйста,я подавала документы в ужонде на карту побыту в Варшаве, и мне не хватило документов, которые я должена была донести за 2 недели,но я не успела в этот срок,что будет дальше со мной?
В мене закінчується віза хочу подати на карту побиту була в ужонді сказали що можна через пошту подати документи. Але що робити відпечатки невзяли?
Розкажіть…. нема кого спитати( в мене шенген віза 2 роки репретаційна!! чи можу я по дані візі . зробити карту побиту чи карту поляка… дякую
Карту побуту можливо, а карту поляка по візі отримати точно не зможете.
Доброго дня. Якщо маючи карту побиту, звільнитись і не повідомити ужонд про звільнення, скільки часу карта може бути ще активною?
Доброго дня. Там є певний період, коли ви маєте стати на біржу. Точно не скажу.
Доброго вечора. Скажіть будь ласка, чекаю на карту побиту три місяця від часу позитивного рішення. Прийшов лис про нестачу двох документів, умова праці оригінал, і місце проживання. якщо донесу ці документи скільки часу потрібно ще чекати? Дякую.
Доброго дня. Невідомо.
привіт!я прострочив термін перебування по шенген візі від 06.12.2016. отримав печатку на тимчасовий побит 23.12.2016!що буде???
Якщо ви чекаєте карту, то все нормально
Доброго дня.Підскажіть будь ласка, чи можна змінити варунки праці не втративши дійсної карти часовеґо побиту? Точніше змінити умову о праце не на цалий а на пув етату, щоб платити менший зус?
Буду вдячний за будь яку інформацію!
Доброго дня. Незрозумів питання – напишіть нормально!
доброго дня. Мій знайомий получив депорт на 2 роки по польській візі з Чехії і зараз на Україні, його вагітна дівчина залишилась в Польщі ( вона буде родити тут) робить карту побиту. Я знаю що є таке як восоєдинениє сімї, в цій ситуації таке можливо. чи може є якісь інші варіанти? Наперед дякую))
доброго дня. Мій знайомий получив депорт на 2 роки по польській візі з Чехії і зараз на Україні, його вагітна дівчина залишилась в Польщі ( вона буде родити тут) робить карту побиту. Я знаю що є таке як восоєдинениє сімї, в цій ситуації таке можливо. чи може є якісь інші варіанти? Наперед дякую))
Скажіть будь ласка потавили на чергу на карту для отримання печатки в паспорті після закінчення візи. Буде депорт?
Думаю, що ні, якщо я правильно вас зрозумів.
Можу я подати на карту і отримати печатку в паспорті без умови праці і без реєстрації?
Тобто, чи можете здати документи на карту побуту без договору? Якщо робите на основі роботи, то наверно що ні.
Доброго дня.Підкажіть будь ласка,я чекаю на карту побуту ,маю штамп в паспорті,приїхала на Україну,але чекаю уже від серпня,хочу зараз повернутися назад в Польщу,чи можу я зробити піврічну робочу візу,і дочекати свою децизію там?
Якщо немає коридору, то так.
Також можете шопінг відкрити, або туризм – головне в”їхати.
Коридору немає уже.А якщо я вже подаю 7 квітня на шенген візу(тобто на 7-ми дневу),то чи можу я в’їхати у Польщу не дочикавшись децизії,і чи можу дочекатися її уже там?Тобто чи можу я там находитись більше ніж на 7 днів,але чекаючи на уже там?Дуже вдячна наперед за відповідь!
Так, можете чекати там
Доброго дня.я подавалась на карту часового побиту,але не отримавши її звільнилась і поїхала на Україну.зробила нову візу,і влаштувалась на іншу роботу.зараз була в уженді карта готова можна забрати.,але чи не анулюють карту?іяк влаштовуватись на роботу з нею.так як договір з роботодавцем який робив карту був розторгнутий ще минулого року
Доброго дня. Попросіть працедавця, щоб уточнив чи можна вас переоформити. Там, здається, після її видачі ви маєте 15 днів на переоформлення…
Доброго для. Чи могли б ви підсказати, чи можу я знаходячись в Україні, повернути кошти (вньосек) з уженду польщі за катру побиту.?
В Польші знахожусь 1 місяць (віза піврічна) чи можна подаватися на карту тимчасового побуту
Потрібно працювати, здається не менше 3 місяців
якщо дали відмову на карту тимчасового побиту а я зняходжусь в україні!обовязково забирати лист про відмову?в паспорті мають бути якісь відмітки про відмову?за будь яку інформацію буду вдячний!!!
Скажите, пожалуйста. При смене работодателя. Если меня новый работодатель оформил без освядченя и зезволеня (была и есть карта часовэго побыта от старого работодатля) потому, что он сказал что его не надо имея карту. Подала новый внесек в связи со сменой ратодателя. Проработала три месяца и всетаки заставила сделать мне освядчене (потому что знаю что оно дает мне право на легальную работу). Дело сейчас на рассмотрении. Можно как-то мне выпутаться из этой ситуации и получить положительную децизию и карту? Буду очень благодарна за ответ.
доброго дня!Знаходжусь на території Польші на основі карти тривалого перебування, планую поїхати на місяць до Франції! Підкажіть, будь ласка чи зможу я після полетіти в Україну літаком минаючи Польшу?
Законом не заборонено, але краще через Польщу
Доброго дня! Маю карту побиту від старого працедавця. Поміняв роботу і подав документи на нову карту. Чи можу я виїхати і вїхати на територію РП по старій карті? Дякую за відповідь!
Доброго дня скажуть будь ласка чи можна виробити візу для неповнолітньої дитини на канікули по своїй карті тим побиту і що для цього потрібно
Доброго дня. Потрібно зробити дитині від вас запрошення. Повний перелік документів запитуйте у консульстві.