Карта побиту в Польщі. Вид на проживання

Карта побиту – це документ, який підтверджує законність проживання в даній країні. В різних країнах – членах зони Шенген він називається по різному (трахета, пермесо і т.д.), але суть залишається та ж – маючи цей документ ви на законних підставах перебуваєте в країні, яка її видала і маєте значно ширший спектр прав, ніж з візою. А з багатьох питань володар цієї картки прирівнюється до громадян цієї країни.

Карта побиту в Польщі

Карта побиту в Польщі

У Польщі карта побиту є двох видів:

  • karta czasowego pobytu (карта часовего побиту) – карта тимчасового побиту, тобто вона носить тимчасовий характер і видається на якийсь конкретно визначений строк (найчастіше на 1 рік, але буває і на 1,5-2 роки)
  • karta stalego pobytu (osiedlenia się) (карта постійного побиту) – тобто цією картою підтверджується, що людина постійно (не тимчасово) проживає на території РП. Цей документ видається на 10 років (як і всі документи євро зразка, які містять фото), після чого подається заява на його продовження.

Карта побиту в Польщі – це документ єврозразка, і має юридичну силу на території всього Євросоюзу. Він містить біометричне фото, адресу прописки (у Польщі), номер PESEL людини та багато іншої інформаціі. Цей документ видає воєвода (губернатор) відповідного місця в Польщі, де прописаний кандидат.

Що дає Карта stalego pobytu?

  • Більше немає потреби відкривати візу для поїздки в країни зони Шенген. Мало того, при перетині кордону польська прикордонна служба навіть не ставить Вам штамп в паспорт
  • Ви можете легально працювати на території РП, ніякі дозволи вже не потрібні
  • Ви отримуєте право на отримання безкоштовної першої медичної допомоги на тих же підставах, що і громадяни Польщі
  • Ви можете оформити транспорт особисто на себе
  • Можливість безкоштовного навчання в основних, середніх та вищих навчальних закладах на тих же умовах, що й громадяни РП
  • Через 5 років після отримання Карти сталего побиту при дотриманні деяких умов Ви можете отримати громадянство
  • Можливість покупки та оформлення на себе нерухомості (у тому числі при використанні іпотеки та держпрограм)
  • Реєстрація та ведення підприємницької діяльності за спрощеною схемою, реєстрація юр.осіб (фірма, фонд і т.д.)
  • багато чого іншого

Хто може претендувати на Карту stalego pobytu?

  • Особи, які протягом останніх 5 років проживали в РП на Карті часовего побиту
  • Особи, які мають польське походження

Офіційна інформація

Карта тимчасового побиту в Польщі

Іноземець, який має намір перебувати на території Польщі протягом тривалого терміну, зобов’язаний звернутися до глави відповідного воєводського управління за місцем проживання (адресою перебування у Польщі) або за місцем, у якому іноземець збирається перебувати в Польщі, з заявою про видачу дозволу на тимчасове проживання певного терміну.

Іноземець, який перебуває за кордоном, повинен подати заяву відповідному воєводі через польського консула. Дозвіл, виданий воєводою, буде оформлено у вигляді відповідного документа – виду на проживання (карта тимчасового побиту). Максимальний термін його дії – 2 роки, після чого дозвіл можна продовжити на 2 наступні роки.

Дозвіл на проживання іноземець може отримати тільки в тому випадку, якщо доведе обґрунтованість свого перебування на території Республіки Польща. Закон містить чіткі визначення обставин, наявність яких є основою для отримання дозволу на тимчасове проживання.

Таким обставинами є:

  • Отримання гарантії дозволу на працевлаштування або заняття з метою заробітку, або письмової заяви роботодавця про намір працевлаштувати іноземця, якщо за законом не потрібен дозвіл;
  • Ведення господарської діяльності. Іноземець в цьому випадку зобов’язаний надати документи, що підтверджують ведення господарської діяльності на території Республіки Польща, її предмет і масштаби. Особливо важливими документами є: витяг з Всепольського судового реєстру, підтверджений нотаріусом договір про створення підприємства, довідка з податкового управління про відсутність заборгованостей по сплаті податків;
  • Надходження на навчання в польський вищий навчальний заклад, якщо іноземець при цьому забезпечений коштами на своє навчання і утримання. При цьому слід подати довідку від навчального закладу на офіційному бланку про прийняття до вузу або про продовження навчання із зазначенням передбаченого вузівським статутом строку навчання;
  • Укладення шлюбу з польським громадянином або іноземцем, який має дозвіл на поселення (вид на проживання).

Іноземець, що клопоче про видачу дозволу на проживання в Польщі протягом певного терміну, зобов’язаний подати органу, що видає дозволи, наступні документи: заяву, в якій міститься перелік істотних обставин, які є підставою для проживання у Польщі; 4 фотографії, квитанція про сплату податкового або консульської збору, а також документи, що підтверджують наявність джерел доходу і особистих матеріальних засобів разом з підтвердженням сум (наприклад, виписки з банківського рахунку).

Крім того, воєвода (або приймає заяву консул) можуть вимагати: копію свідоцтва про народження, свідоцтва про укладення шлюбу, довідку про відсутність податкових зобов’язань та відсутність судимості у іноземця в його рідній країні.

Карта постійного (сталего) побиту в Польщі

Іноземець, який безперервно перебуває в Польщі, щонайменше, протягом 5 років на підставі віз і дозволу на тимчасове проживання, може подати голові відповідного воєводського управління за місцем проживання заяву про видачу дозволу на поселення, тобто, згідно популярному назвою цього документа, – карта сталего побиту.

Таку ж заяву воєводі має право подати іноземець, який проживає на території країни не менше 3-х років, якщо він прибув до Польщі на підставі возз’єднання з родиною.

Іноземець зобов’язаний також виконати всі без винятку додаткові умови, а саме:

  • Довести наявність тісних сімейних або економічних зв’язків з Польщею;
  • Володіти в Польщі житлом і засобами на своє утримання. Це означає, що іноземець повинен довести органу, що видає дозвіл, наявність власних доходів та майна, достатніх на покриття всіх витрат, пов’язаних з утриманням та лікуванням себе і членів своєї сім’ї, що знаходяться у нього на утриманні, що він не буде користуватися засобами соціальної допомоги. Іноземець також повинен вказати житло, в якому він має намір проживати в Польщі, і представити своє юридично оформлене право на перебування в даному житлі (наприклад, договір про купівлю житла у власність, довідка про членство в житловому кооперативі, договір про найм житла).
  • Дозвіл на поселення має необмежений термін дії. Такий дозвіл може отримати також дитина іноземця, що народжена на території Республіки Польща, якщо іноземець має дійсний вид на постійне проживання на території Республіки Польща.

Іноземець, що клопоче про видачу йому дозволу на постійне проживання, зобов’язаний подати заяву з проханням про видачу дозволу на поселення, 4 фотографії, довідку про прописку, документи, що підтверджують безперервне перебування на території Республіки Польща протягом п’яти років, документи, що підтверджують освіту і наявні професійні кваліфікації, а також викласти біографію. Крім того, іноземець повинен представити документальні докази наявності джерела доходів або матеріальних коштів, достатніх на своє утримання та оплату житла.

Коментарі до статті

  1. Марія :

    Підкажіть будь ласка!Мій чоловік має карту побуту на3 роки.Чи має право дружина працювати у польщі на законих підставах, а донька навчатися у молодших класах?

    • марина :

      так має право якщо чоловік має стабільну роботу і платить податки і його зарплата відаовідвє польському мінімальному прожитку, а також він може вас вести в свої документи і також сплачувати податки за дружину і тільки в тому випадку жінка зможе мати право подати на карту побита

  2. ірина :

    доброго дня! підкажіть будь ласка, якщо мій дід служив в польській армії, і є довідка з архіву польського і лист від поляків, що вони дійсно визнали це і приписали польську пенсію дідові, чи можу я подаватися на карту поляка чи карту побиту??свідоцтва про народження чи іншого документу де б писало національність поляк немає. Буду вдячна за відповідь

    • Сергей :

      Да, можете, без проблем.
      Могу Вам посоветовать хорошую фирму. В прошлом году оформлял документы для карты побыту, были серьезные проблемы с оформлением разрешения на работу. Знакомые посоветовали юридическую фирму Апатрис, находиться в Варшаве. Помогли оформить все документы и теперь могу спокойно работать в Европе, карту получил на три года.

  3. ірина :

    підкажіть, якщо дід чоловіка поляк по національності і був переселеним по операції вісла, чи може чоловік подаватися на карту поляка чи карту сталого побуту??

  4. Ольга :

    Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи можна з картою тимчасового побиту перетнути кордон з Болгарією по туристичній путівці? Наперед дякую!

  5. Світлана :

    Добрий день! Скажіть будь ласка, якщо мій чоловік подасть документи на карту сталого побиту, то в цей період від подачі і до рішення, чи має право він проживати та легально працювати на території Польщі, якщо віза закінчилась…

  6. Nazar :

    маю таке питання, в 2012р. отримав мандат за безквитковий проїзд в транспорті в Варшаві, чи це може бути причиною відмови в карті побиту.

  7. Дмитро :

    Доброго дня! як мені краще виїхати до Польщі щоб забрати карту побуту і там далі працювати?Яку візу робити?

    • Helena :

      доброго дня! Вам потрібна шенгенська віза,якщо закінчилася національна типу D

      • іванка :

        підкажіть чоловік чекає на карту побуту має забрати в січні але на новий рік хоче додому віза закінчилась він має пичатку в паспорті він може їхати додому і потім відкрити візу і повернутись в польшу яка віза потрібна

        • admin :

          Щоб потім заїхати в Польщу можна відкрити візу по децизії (якщо її йому пришлють), або можна відкрити шопінг візу.

          • Василь :

            Чи потрібна печатка в паспорті якщо є відбитки пальців при виготовленні ктп

  8. володимир :

    Підкажіть чи з картою сталого побиту є якість обмеження по кількості днів перебування за межами Польші

  9. Мария :

    Доброго дня! Підкажіть будь ласка чи можу я претендувати на карту поляка чи на карту побиту якщо моя бабуся народилася в Польщі але в 1944р. її переселили на Україну.

    • Helena :

      так,якщо Вона має свідоцтво про народження , де власне вказано національність

  10. Ольга :

    Можна й конкретніше написати. А для тих хто має дитину громадянства польського і хочуть продовжити термін дії карти?

  11. Анна :

    Здравствуйте! Из своего жизненого опыта, могу сказать одно, что с проблемой оформления карты побыта сталкивается каждый второй, кто приезжает в Польшу имея на это свои цели. Мне друзья посоветовали обратится в специальную компанию Apatris, я написала название, так как может кто то захочет также воспользоваться услугами данной организации. Здесь действительно работают профессионалы своего дела, и в краткие сроки я получила карту побыту без лишних нервов и расходов.

  12. сергій :

    простите а могут ли недать карту побиту за то што я незаполнил пункт где ее забрать или на место проживания или прийти самому забрать?

  13. Мар'яна :

    Доброго дня. Скажіть, будь ласка, на карту тимчасового побиту довідку про наявність коштів обов’язково треба з польського банку в злотих,чи можна з приват банку в доларах. Дякую.

  14. Тетяна :

    Доброго дня!
    Маю запитання з приводу карти сталого Побиту, за походженням.
    31.08.15р. я подавала свої документи до уряду зі справ іноземців на карту сталого Побиту за походженням (моя мати та ї батьки – дідусь та бабуся, за національністю – поляки, відповідно всіх свідотств- оригіналів про народження, включаючи і моє. Де написано, що мати – полька.)
    Жила я в Києві, і маючи такі документи на руках спробувала здавати на Карту Поляка два рази.
    Чекала на першу співбесіду з Консулом приблизно дев’ять місяців. На той час на мої документи ніхто навіть не звернув уваги.
    Другий раз, термін очікування був приблизно такий же.
    На цей раз мої документи були всі переглянуті. І дуже здивовані, що не з архіву.
    Я готувалася до співбесіди: вчилась на курсах польської мови, читала пресу, оглядала передачі, декілька разів приїздила до Польщі.
    Але, коли очікуєш так довго співбесіди, то по-троху втрачаються навички спілкування.
    У Консула, звичайно ж хвилювалася, але відповідала на різні питання на польській:
    – про себе, польські традиції, родинні традиції, стосовно Солідарності (я не раз була у Гданьску),та історичні питання.
    В результаті співбесіди мені сказали, що я не досить добре розмовляю польською мовою (по їхнім задекларованим вимогам – вимагається хоча би базовий рівень). Але при цьому по двух співбесідах ніяких рішень, або дицизій, мені на руки не видавалося.
    Таке враження, що я зовсім не проходила співбесіди з Консулом.
    З цим я зіткнулася в другий раз, коли проходила співбесіду з інспектором на карту Побиту сталого, в Польщі.
    Було від них зроблено запит, з моїх слів про результати співбесід з Консулом на Карту Поляка в Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej na Ukraine w Kijówe.
    І яке ж було моє здивування, коли прийшла відповідь, що ніякої дицизії не видавалося за жодною співбесідою, та ніякої інформації стосовно мене немає.
    Коли я прочитала, що вийшов Закон, згідно якого можна подавати на Побит сталий (без Карти Поляка) в Польщі, то спробувала.
    І ось вже один рік і четвертий місяць минули, з моменту подачі моїх документів, а в мене ще й досі не має результатів, все очікую…
    Приїхала вже зі своєю сім’єю в вересні цього року з метою постійного проживання.
    Так дайте ж мені, будь ласка, відповідь – який остаточний термін очікування цієї дицизії (карти сталого Побиту).
    Чи я повинна платити за дитину (дитина ходить до школи подставової в пеший клас, має 7 років і десять місяців) при подачі документів на Побит сталий за походженням для неї (640 злотих + 50 за документи). Уточнюю – Карти Поляка у нас не має.
    Чи може моя сім’я розраховувати на матеріальну допомогу, згідно останніх Законів.
    Дякую!

    • Юліч :

      А Ви не пробували звязатись з особою яка займається вашими документами.Кажуть якщо часто телефонувати то розгляд документів пришвидчиться.
      То на співбесуду по карті сталого побиту Ви ще не ходили?Бо, я теж подала на карту на основі польського походження.Але лише два тижні тому, і хвилююсь стосовно цієї співбесіди, бо з мовою ще не дуже.

  15. Аліна :

    Доброго дня. Скажіть, я отримала дицизію липнем 2016, за станом здоров*я та оформленням візи їду в Польщу лише на початку січня. Чи не буде моя карта анульована, за терміном того що я її так довго не забирала. Щфіційним представником своїм по карті лишила свого боса

  16. Інна :

    якщо я маю карту сталого побиту і навчаюся у державному університеті (umcs), я маю право отримувати стипендію чи ні?

  17. Вікторія :

    Доброго дня! Підскажіть будь-ласка, мій чоловік має карту сталогот побиту,у мене і у дітей були вклеєні візи але зараз вони закінчились. як нам поновити візу?

  18. Джус Вікторія Володимирівна :

    Підкажіть,будь ласка,до кого звертатися,якщо в наші родині з боку матері і з боку батька є польскі корені.Мати моєї бабусі була полька ,яка вийшла заміж за українця.Сім’я жила в Перемишлі ,приблизно,до 1939 року.Потім мою бабусю з двома дітьми і двома сестрами з їх сім’ями депортували в Центральну Україну.Їх старший брат загинув ще на початку Другої Світової війни.Зараз всі мої бабці вже померли,але моя мама і рідна тітка дещо пам’ятають.Я думаю що у Перемишлі у воєводстві є книги в яких були зареєстровані шлюб та народження дітей.Щодо походження мого чоловіка.Його рідна бабуся, нині померла,під час війни була вивезена німцями в Польщу,де вона познайомилася з дідом мого чоловіка.Після війни вона повернулася на Україну і народила доньку .Від чоловіка зосталося для дитини лише батькове ім’я Надія Зотівна.Дід мого чоловіка намагався забрати жінку з дитиною в Польщу,але в ті часи це було неможливо зробити.Цей факт ніякими документами ми підтвердити ми не можемо.Чи можливо моїм дітям отримати карту побуту?Якщо так,то до кого потрібно звертатися?

  19. Любов :

    Доброго дня. Мій чоловік подав на карту побиту на 3 роки і в березні 2017 року має забрати документи. Має прожитковий мінімум. і сплачує всі податки. Я б хотіла також поїхати в Польшу на роботу і подати на карту побиту , та в мене є довоє дітей шкільного віку ( 2-й і 3-й клас). Чи можу я виїхати з ними на тимчасове проживання ( я на роботу, а вони відповідно в польську школу на навчання) ?

  20. Катя :

    Доброго вечора!
    Підкажіть будь- ласка які документи потрібно зібрати на карту побиту і куди їх подавати?

  21. Андрій :

    Чи зможу я поїхати на Україну якщо я не дочикався рішеня ужені на карту..печатки не ставили а дали довідку про тимчасове просування! Дуже дякую!

  22. Бодя :

    Підкажіть будь ласка, як я отримаю карту поляка на основі того що був три роки в польській організації чи можу я після отримання карти подавати зразу на сталий побит?При тому не маючи польського коріння.І при тому чи потрібно нести ще раз ту довідку з Полонійної організації на сталий побит.

  23. Ірина :

    Доброго дня, скажіть будь-ласка чи з картою тимчасового побиту я можу виїздити до Англії на 10 днів і що для цього потрібно

  24. Андрій :

    Доброго дня! 2,5 місяці, працюючи офіційно на фірмі, чекаю на карту часового побиту.До того працював півроку, і фірма сплачувала всі необхідні внески.Віза закінчилася. Сьогодні нам сповістили. що фірма вже не може нас забезпечувати роботою і скорше за все ми – без роботи. Контракт з фірмою підписаний на 3 роки. У звязку з цим 2 питання. 1.Якщо я повернусь на Україну і податки далі не будуть сплачуватися, чи може це бути підставою для відмови в одержанні карти? 2. Чи зараз, поки я чекаю карту. я можу отримати інше запрошення від іншого працедавця і відкрити нову робочу візу і чи не буде це приводом для відмови? Адже напевно вся інформація вже введена в комп”ютер. Буду дуже вдячний за відповідь.

  25. Микола :

    Доброго дня! Підкажіть будь-ласка, хочу зробити собі карту побиту. Маю відомості про дідусів та бабусь, які народились 1930 та 1933 роках(в минулому на території Польші) До кого мені звернутись, щоб допомогли все правильно зробити та скільки коштують дані послуги?!
    Дякую за відповідь!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *