Карта побиту в Польщі. Вид на проживання

Карта побиту – це документ, який підтверджує законність проживання в даній країні. В різних країнах – членах зони Шенген він називається по різному (трахета, пермесо і т.д.), але суть залишається та ж – маючи цей документ ви на законних підставах перебуваєте в країні, яка її видала і маєте значно ширший спектр прав, ніж з візою. А з багатьох питань володар цієї картки прирівнюється до громадян цієї країни.

Карта побиту в Польщі

Карта побиту в Польщі

У Польщі карта побиту є двох видів:

  • karta czasowego pobytu (карта часовего побиту) – карта тимчасового побиту, тобто вона носить тимчасовий характер і видається на якийсь конкретно визначений строк (найчастіше на 1 рік, але буває і на 1,5-2 роки)
  • karta stalego pobytu (osiedlenia się) (карта постійного побиту) – тобто цією картою підтверджується, що людина постійно (не тимчасово) проживає на території РП. Цей документ видається на 10 років (як і всі документи євро зразка, які містять фото), після чого подається заява на його продовження.

Карта побиту в Польщі – це документ єврозразка, і має юридичну силу на території всього Євросоюзу. Він містить біометричне фото, адресу прописки (у Польщі), номер PESEL людини та багато іншої інформаціі. Цей документ видає воєвода (губернатор) відповідного місця в Польщі, де прописаний кандидат.

Що дає Карта stalego pobytu?

  • Більше немає потреби відкривати візу для поїздки в країни зони Шенген. Мало того, при перетині кордону польська прикордонна служба навіть не ставить Вам штамп в паспорт
  • Ви можете легально працювати на території РП, ніякі дозволи вже не потрібні
  • Ви отримуєте право на отримання безкоштовної першої медичної допомоги на тих же підставах, що і громадяни Польщі
  • Ви можете оформити транспорт особисто на себе
  • Можливість безкоштовного навчання в основних, середніх та вищих навчальних закладах на тих же умовах, що й громадяни РП
  • Через 5 років після отримання Карти сталего побиту при дотриманні деяких умов Ви можете отримати громадянство
  • Можливість покупки та оформлення на себе нерухомості (у тому числі при використанні іпотеки та держпрограм)
  • Реєстрація та ведення підприємницької діяльності за спрощеною схемою, реєстрація юр.осіб (фірма, фонд і т.д.)
  • багато чого іншого

Хто може претендувати на Карту stalego pobytu?

  • Особи, які протягом останніх 5 років проживали в РП на Карті часовего побиту
  • Особи, які мають польське походження

Офіційна інформація

Карта тимчасового побиту в Польщі

Іноземець, який має намір перебувати на території Польщі протягом тривалого терміну, зобов’язаний звернутися до глави відповідного воєводського управління за місцем проживання (адресою перебування у Польщі) або за місцем, у якому іноземець збирається перебувати в Польщі, з заявою про видачу дозволу на тимчасове проживання певного терміну.

Іноземець, який перебуває за кордоном, повинен подати заяву відповідному воєводі через польського консула. Дозвіл, виданий воєводою, буде оформлено у вигляді відповідного документа – виду на проживання (карта тимчасового побиту). Максимальний термін його дії – 2 роки, після чого дозвіл можна продовжити на 2 наступні роки.

Дозвіл на проживання іноземець може отримати тільки в тому випадку, якщо доведе обґрунтованість свого перебування на території Республіки Польща. Закон містить чіткі визначення обставин, наявність яких є основою для отримання дозволу на тимчасове проживання.

Таким обставинами є:

  • Отримання гарантії дозволу на працевлаштування або заняття з метою заробітку, або письмової заяви роботодавця про намір працевлаштувати іноземця, якщо за законом не потрібен дозвіл;
  • Ведення господарської діяльності. Іноземець в цьому випадку зобов’язаний надати документи, що підтверджують ведення господарської діяльності на території Республіки Польща, її предмет і масштаби. Особливо важливими документами є: витяг з Всепольського судового реєстру, підтверджений нотаріусом договір про створення підприємства, довідка з податкового управління про відсутність заборгованостей по сплаті податків;
  • Надходження на навчання в польський вищий навчальний заклад, якщо іноземець при цьому забезпечений коштами на своє навчання і утримання. При цьому слід подати довідку від навчального закладу на офіційному бланку про прийняття до вузу або про продовження навчання із зазначенням передбаченого вузівським статутом строку навчання;
  • Укладення шлюбу з польським громадянином або іноземцем, який має дозвіл на поселення (вид на проживання).

Іноземець, що клопоче про видачу дозволу на проживання в Польщі протягом певного терміну, зобов’язаний подати органу, що видає дозволи, наступні документи: заяву, в якій міститься перелік істотних обставин, які є підставою для проживання у Польщі; 4 фотографії, квитанція про сплату податкового або консульської збору, а також документи, що підтверджують наявність джерел доходу і особистих матеріальних засобів разом з підтвердженням сум (наприклад, виписки з банківського рахунку).

Крім того, воєвода (або приймає заяву консул) можуть вимагати: копію свідоцтва про народження, свідоцтва про укладення шлюбу, довідку про відсутність податкових зобов’язань та відсутність судимості у іноземця в його рідній країні.

Карта постійного (сталего) побиту в Польщі

Іноземець, який безперервно перебуває в Польщі, щонайменше, протягом 5 років на підставі віз і дозволу на тимчасове проживання, може подати голові відповідного воєводського управління за місцем проживання заяву про видачу дозволу на поселення, тобто, згідно популярному назвою цього документа, – карта сталего побиту.

Таку ж заяву воєводі має право подати іноземець, який проживає на території країни не менше 3-х років, якщо він прибув до Польщі на підставі возз’єднання з родиною.

Іноземець зобов’язаний також виконати всі без винятку додаткові умови, а саме:

  • Довести наявність тісних сімейних або економічних зв’язків з Польщею;
  • Володіти в Польщі житлом і засобами на своє утримання. Це означає, що іноземець повинен довести органу, що видає дозвіл, наявність власних доходів та майна, достатніх на покриття всіх витрат, пов’язаних з утриманням та лікуванням себе і членів своєї сім’ї, що знаходяться у нього на утриманні, що він не буде користуватися засобами соціальної допомоги. Іноземець також повинен вказати житло, в якому він має намір проживати в Польщі, і представити своє юридично оформлене право на перебування в даному житлі (наприклад, договір про купівлю житла у власність, довідка про членство в житловому кооперативі, договір про найм житла).
  • Дозвіл на поселення має необмежений термін дії. Такий дозвіл може отримати також дитина іноземця, що народжена на території Республіки Польща, якщо іноземець має дійсний вид на постійне проживання на території Республіки Польща.

Іноземець, що клопоче про видачу йому дозволу на постійне проживання, зобов’язаний подати заяву з проханням про видачу дозволу на поселення, 4 фотографії, довідку про прописку, документи, що підтверджують безперервне перебування на території Республіки Польща протягом п’яти років, документи, що підтверджують освіту і наявні професійні кваліфікації, а також викласти біографію. Крім того, іноземець повинен представити документальні докази наявності джерела доходів або матеріальних коштів, достатніх на своє утримання та оплату житла.

Коментарі до статті

  1. марія :

    маю приписку в Польщі на час дії КП,чи потрібно виробляти
    посвідчення особи для офіційного працевлаштування

  2. Віталій :

    Чи можу я займатся підприємницькою діяльності на території Польщі, не маючи відповідних карт побуту?????????

  3. Олександр :

    Маючи kartu stalego pobytu скільки часу можу їздити на авто з польскою реєстрацією в Україні, якщо це авто моє власне?

  4. юрий :

    Маю довас 3апитаня.чи маючи робочу річну візу .я можу купити авто на реестрації польській і виїжджати на україну

    • admin :

      Якщо у вас є прописка, то здається можете, а от на Україну чи зможете їхати, то я незнаю. Потрібна карта побиту, тоді точно зможете. Може наші відвідувачі щось підкажуть…

  5. victor :

    маючи карту поляка скільки часу можу їздити на авто з польскою реєстрацією в Україні?

    • admin :

      Здається до 2-х місяців

    • анонім :

      5 днів коли вїжджати і виїжджати в межах одного пропускного пункту чи митного. якось так. і 10 днів коли через інший митний пункт чи то пропускний. На практиці так. Я вїжджаю черех Устилуг ( володимир волинський ) і виїжджаю через Ягодин ( ковель ) то я можу бути 5 днів. А коли би я виїхав через Львів то було би 10 днів. І то коли машина на тобі в польщі оформлена. З картою поляка тобі треба прописка хоть на тиждень ( на час куплі авто і пессель ( індифікаційний код польский без нього ніяк ) Зробити страховку на своє імя, і зелену карту не забути. Ще завжди казати митнику щоб ставив штамп що ви вїхали своєю машиною а то мент провіряє і коли не має то йому вже не обясниш, може забрати машину.

  6. Дмитро :

    Добрий вечір!У мене питання!Я хочу отримати карту сталого побиту!Навчяюся у Бидгощі!Маю 1 карту побиту і Карту Поляка!Маю тимчасову прописку!Моя прабабця полька,а бабця має зараз карту поляка!Чи можу я за цими критеріями отримати карту сталого побииту і що для цього потрібно???

  7. вова :

    Добрий вечір скажіть будь ласка яку суму потрібно мати на рахунку якщо претендувати на карту сталого побиту

  8. Андрій :

    Маючи карту поляка чи можу я оформити на себе польське авто?

  9. Володимир :

    Підскажіть будь ласка як можна обміняти укр посвідчення водія на польке (маю литовську візу на 2 роки, чи можливо це зробити шляхом тимчасової прописки)?

  10. Karina :

    Вибчте, можливо не там запитую..але все ж!!!скажіть…якщо я вже маю карту сталого побиту..чи можу я задопомогою неї відкрити робочу візу до США!якщо так..які документи мені необхідно мати!!!ДЯКУЮ)

  11. вова :

    підскажіть мені будласка які запитання задають на карту сталего побиту.

    • Диана :

      Питання можуть бути абсолютно різні починаючи від польської історії,польськими звичаями і традиціями,святами і кінчаючи навіть Вашим хоббі.Звичайно на всі 100% і навіть 200% питання про історію Вашої сім”ї, звідки і від кого йде Ваше польське коріння.

  12. Wictor :

    Czesc=) pracyjy v Polsce 2 mis v svidoctvi pro narodgen9 napusano tato Pol9k mogy otrumatu K Stalego pobytu??
    jaki ek3ameny, dokumenty, paru sliv pls! Duge treba- duge PROshu!!!

    • admin :

      Доброго дня! Вибачте, але великого досвіду в отримані карти побиту немаю… зверніться у консульство, вас там проконсультують.

  13. Leonid :

    Маючи kartu stalego pobytu скільки часу можу їздити на авто з польскою реєстрацією в Україні, якщо це авто моє власне?

  14. Olga :

    Zdravstvujte! Imeju vremennuju propisku v Polshe i Kartu Polaka. Mogu li ja oformit na sebja avto, i esli cherez 2 goda budu vozvrashchatsja na Ukrainu, platit nalogi pri vvoze? Mozhet budut kakie-to lgotu?

    • admin :

      Доброго дня! Карта поляка ніяких переваг при їзді на польських номерах в Україні, чи при розмитнені не дає.

  15. Андрій :

    Добрий день.
    За два місяці до закінчення робочої візи подав заяву на карту тимчасового перебування.Всі документи також подав.Був на співбесіді в уженді,час на децизію продовжили.На даний час працюю на умові праці.
    Чи можу вразі відмови карти заложити фірму?
    Дякую.

  16. karina :

    Доброго дня!
    можливо у форумі вже йшлось про те що питаю..але все ж таки)))

    маю карту сталого побиту!!планую вступати на магістратуру до польського ВУЗу!!чи є навчання безкоштовним??І чи є можливість отримувати стипндію?

  17. Ярина :

    доброго дня
    маю карту тимчасового побиту, але вже більше 3 місяців не маю умови на працю і не проживаю в польщі
    зараз маю запрошення щоб приїхати на прослуховування
    чи можу користати з карти для поїзду кордону чи маю робити візу?

  18. Alla :

    Доброго вечора, підкажіть будь ласка, скільки коштів повинно бути на карті тимчасового перебування??

  19. Олександр :

    Доброго вечора.

    маю документ прабабці який вказує що вона полька. чи маю право отримати карту поляка?

    Дякую.

  20. Віктор :

    Добрий вечір.Якщо в мене є документи,що в мене два діда і бабця була Поляками я можу зробити карту сталого побиту?Дякую!

  21. Віктор :

    А,що потрібно,щоб зробити сталу карту побиту?

  22. Віктор :

    Які документи?

  23. Павло :

    Маю карту сталого побиту чи можу я працювати в їнших країнах євросоюзу хто знає підскажіть

    • анонім :

      ні не можна, можливо як би ти мав фірму і надавав послуги то це можливо але я тільки так думаю. А так то ні я точно знаю бо сам би поїхав

  24. viktor :

    Як можна в ПОльщі отримати мінімальну пенсію при досягненні віку маючИ КП .

    • admin :

      Думаю, що право отримувати пенсію у Польщі мають тільки поляки. Хоча, якщо ви постійно проживаєте у Польщі по карті поляка протягом двох років, то можете отримати громадянство. Можливо ще відвідувачі сайту щось підскажуть…

    • анонім :

      треба зробити карту сталого побуту і отримати громадянство, іншого варіанту не знаю

  25. Наталія :

    Хоча, якщо ви постійно проживаєте у Польщі по карті поляка протягом двох років, то можете отримати громадянство.
    Підскажіть а де можна про це почитати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *