Гуралі

Гуралі (gόrali – горяни; пол. Górale) – етнокультурні групи поляків. Живуть в гірських областях на півдні Польщі (Малопольське та Сілезьке воєводства), на північному заході Словаччини і північному сході Чехії. Чисельність оцінюється від 0,5 до 2,5 млн. осіб.

Гуралі

Гуралі

У Малопольському воєводстві та Словаччині розмовляють на малопольському діалекті, в Сілезькому і Опольському воєводстві та Чехії – на силезькому діалекті польської мови. Поширені також літературна польська, словацька, чеська мови. Віруючі в основному католики, є протестанти (головним чином євангелісти).

Гуральські землі заселені в XII-XVIII століттях вихідцями з передгірних і рівнинних регіонів південної Польщі, змішалися з волохами, кочували з півдня уздовж Карпат. Більшість сіл було закладено на основі волоського права в XVI столітті.

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Гуралі не володіють єдиною самосвідомістю і не представляють географічної та культурної єдності, хоча в період німецької окупації Польщі (1939-1945) нацистська адміністрація намагалася виділити гуралів в окремий народ і надала їм деякі правові привілеї порівняно з іншими поляками.

Спільні риси традиційної культури обумовлені особливостями гірської території: перевага відгінного скотарства, лісодобування і промислів з переробки деревини. Характерна різноманітність молочних продуктів, зокрема сирів (бринза, осципек), а також каш, страв з картоплі, ячмінної і вівсяної муки. Одяг і взуття з сукна, хутра та шкіри (хутряні та суконні безрукавки, суконні чоловічі штани, суконні чоботи і черевики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *