Сілезьке воєводство

Сілезьке воєводство (пол. Województwo śląskie, Шльонське воєводство) – воєводство, розташоване на півдні Польщі. Центром і найбільшим містом є місто Катовіце. Населення складає 4,654,115 чоловік (2008).

Герб і прапор Сілезького воєводства

Герб і прапор Сілезького воєводства

Його створено 1 січня 1999 року на основі колишніх Катовіцького, Ченстоховського та Бельсько-Бялського воєводств в результаті реформи 1998 року.

Сілезьке воєводство – це найбільший промисловий регіон країни, розташований в південній частині Польщі. Воєводство безпосередньо пов’язане із загальноєвропейською транспортною мережею. На його території перетинаються головні трансєвропейські магістралі (III коридор: Берлін – Вроцлав – Катовіце – Краків – Львів, а також IV коридор: Гданськ – Катовіце – Жиліна).

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Регіон межує з Опольський, Лодзьким, Свентокшиським і Малопольським воєводствами, а на півдні – з Чеською і Словацькою Республіками. У радіусі 600 км від м. Катовіце розташовані шість європейських столиць: Варшава, Прага, Братислава, Відень, Будапешт і Берлін.

У цьому найбільш індустріалізованому воєводстві країни, площею 12,3 тис. км2, числиться близько 4,7 млн. жителів. Перерахунок цих цифр показує, що це регіон з найбільшою щільністю населення в Польщі. На півдні воєводство межує з Чехією і Словаччиною.

Особливо розвинені тут кам’яновугільна, металургійна, машинобудівна і хімічна промисловість. Найбільше промислових центрів зосереджено в Верхньосілезькому промисловому окрузі, а також в околицях міст Бельсько-Бяла, Рибнік та Ченстохова.

Катовіце – столиця воєводства – це одне з наймолодших міст Сілезії (міські права з 1865 року). Своїм виникненням місто зобов’язане бурхливому розвитку промисловості в XIX столітті. У центрі міста привертає увагу Пам’ятник сілезьким повстанцям.

Три крила пам’ятника символізують три сілезьких повстання -1919, 1920 та 1921 років. Незвичайним місцем, яке варто відвідати, є Катовицький район Нікішовец – приклад робочого селища з характерними будинками для декількох сімей – “фамілоками”.

Інші великі міста Верхньосілезького промислового округу це Хожув, Сосновець, Домброва-Гурнича, Битом, Забже, Тихи, Глівіце.

У місті Тарновські Гури, в срібному руднику XVIII століття, туристам дана можливість відвідати штольню Чорної форелі, з якою можна познайомитися, плаваючи човном по затопленому штреку(горизонтальна (з кутом нахилу не більше 3 градусів) гірнича виробка, яка не має безпосереднього виходу на денну поверхню і розміщена за простяганням крутих та похилих родовищ та в будь-якому напрямку на горизонтальних родовищах).

В Забже можна відвідати гірничопромисловий музей-заповідник на території вже не діючої шахти “Королева Луїза”, яка була відкрита в 1791 році.

Хожув славиться найбільшим у Польщі парком культури і відпочинку – на 600 гектарах знайшли для себе місце планетарій, Національний стадіон, великий луна-парк, центр водного спорту, комплекс плавальних басейнів, підвісна канатна дорога, наземна вузькоколійка, зоосад, етнографічний парк із зразками сільської архітектури Верхньої Сілезії.

Прекрасні архітектурні пам’ятники знаходяться, зокрема, в Бендзині (замок), Цєшині (романська ротонда XI століття, костели, ринкова площа з ратушею, готична укріплена башта), Пщина (старе місто, палац з парком і етнографічним музеєм на відкритому повітрі), Щекоцінах (палац XVIII століття в стилі бароко), Живці (замок з внутрішньою площею, оточеної галереями), Бєльсько-Бяла (замок XV століття, еклектична ратуша, забудова в стилі модерн).

Монастир Ясна Гура. Ченстохова

Монастир Ясна Гура. Ченстохова

На території воєводства знаходиться відомий у Польщі санктуарій Діви Марії з чудесним образом Богоматері – монастир на Ясній горі в Ченстохові. Особливо важливим для жителів Сілезії центром релігійного культу є місто Пекари-Шльонські.

Ченстохова

Ченстохова

У межах Сілезького воєводства знаходяться привабливі для туристів території – частина Краківсько-Ченстоховської височини і гірські масиви Сілезьких, Живецьких та Малих Бескидів. На піднесених територіях цікавий туристичний Маршрут орлиних гнізд, що дозволяє відвідати середньовічні фортеці – Ольштин, Мірув, Боболіце, Огродзенец, а також Маршрут юрських фортець.

В Ольштині поблизу Ченстохови щорічно влаштовується захід на відкритому повітрі – показ феєрверків, з’єднаний з естрадним концертом. Популярні туристичні центри в Бескидах знаходяться в Щирку, Корбелюві, Віслі, Устронє, Бренне. Істебна і Конякув – це села, відомі народними промислами, зокрема, виготовленням найтонших мережив.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *