Опольське воєводство

Опольське воєводство (пол. Województwo opolskie) – воєводство, розташоване на південному заході Польщі. Опольське воєводство створено в 1950 році в результаті поділу Сілезького-Домбровського воєводства на Опольське і Катовицьке воєводства.

Герб і прапор Опольського воєводства

Герб і прапор Опольського воєводства

Найменше польське воєводство, що займає площу близько 9,5 тис. км2. Північні і західні райони воєводства розташовані на Сілезькій низовини, частину якої, що знаходиться на північ від Ополе, називають Опольською рівниною.
На півдні лежать Опавські гори. Історія цих територій має багато спільного з історією Нижньої Сілезії. Як і інші сілезькі князівства, Опольське князівство в якості чеського лена опинилося під владою австрійських Габсбургів, а потім перейшло до Пруссії.

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

На цих територіях проживає значна кількість автохтонного населення німецького походження. У якого школи, організації та представники в Сеймі. Крім того, тут живуть чеські і українські меншини.

Столицею воєводства є Ополе, що засноване на початку XIII століття на місці більш давнього міста. У Ополе є історичне старе місто з ринковою площею, оточене будинками городян у стилі бароко, з готичним кафедральним собором, залишками міських стін і Пястовською вежею, що підноситься над містом.

Ополе

Ополе

Ополе відомо щорічно організованими фестивалями польської естрадної пісні. Цікава мальовнича забудова берега відгалуження Одри – Млинувки, – цей район називають Опольською Венецією.

Другим за величиною містом регіону є Кендзежин-Козле, що виникло в 1975 році в результаті об’єднання чотирьох міст: Кендзежин, Козлов, Клодніци і Славенціц. Значний центр являє собою Ниса, яка, незважаючи на руйнування під час останньої війни, є одним з прекрасних сілезьких міст. Старе місто Ниси вважається найціннішим історичним ансамблем Опольської Сілезії.

Як і Ниса, багато міст Опольської Сілезії незважаючи на війни зберегли свій історичний вигляд і багато цінних пам’яток минулого. Прикладом тут є Бжег з ренесансним замком, який називають сілезьким Вавелем, будівлею Пястовської гімназії (1564), цінною в Сілезії ренесансною ратушею і костелами.

Такий і Глогувек зі своїм старим містом, ратушею, церквами і зруйнованим замком. Пачкув славиться готичними оборонними стінами з 19 баштами і 4 воротами і готичним укріпленим костелом з колодязем всередині. У Отмухуві зберігся ренесансний замок з так званими кінськими сходами. Це місто відоме також, як місто де влаштовуються щорічно фестивалі квітів.

На південь від Ополе знаходиться місцевість Калитка – тут гідний відвідування еклектичний палац, Опольського воєводства Польщі, а в кінному заводі розводяться коні чистокровної англійської породи. Одним з найцінніших пам’яток Опольської Сілезії є готичні поліхромні розписи в інтер’єрі костелу в Малуевіцах, що прекрасно збереглися.

Також, уваги  заслуговує нетиповий дерев’яний храм в Олесьно, що споруджений, як це не дивно, на плані фігури, що нагадує п’ятипелюсткову квітку. На південний схід від Ополе знаходиться відомий санктуарій – гора Святої Анни. Спочатку тут було місце язичницького культу, нині – бароковий монастирський ансамбль з тридцятьма каплицями на шляху пристрастей Господніх. Гора Святої Анни впродовж століть є найважливішим в Сілезії місцем паломництв.

Визначні місця Опольського воєводства

Старовинне п’ястівське місто Ополе

Найцікавіші пам’ятки міста: пястівська вежа 13-го століття, готичний кафедральний собор св. Хреста, храм і монастир ордена францисканців з П’ястовською каплицею – мавзолеєм П’ястів.

Кафедральний Собор Святого Хреста. Ополе

Кафедральний Собор Святого Хреста. Ополе

Ратуша збудована за зразком флорентійського Palazzo Vecchio і барокові кам’яниці, що оточують Ринкову площу в Старому місті. В Опольському амфітеатрі організовується фестиваль польських пісень.

В районі Берковіц знаходиться музей опольського села. У етнографічний музей-заповідник перенесені будинки з опольського регіону. У будівлі колишньої єзуїтської колегії влаштований музей Опольської Сілезії.

Замок П’ястів Сілезьких в стилі ренесансу. Бжег

До найцікавіших архітектурних пам’яток відноситься ренесансний замок Сілезьких П’ястів, з триярусною галереєю. Готична каплиця св. Ядвіги з оздобленням інтер’єру у стилі рококо. У замку розмістився музей Сілезьких П’ястів, в зборах музею знаходяться саркофаги Легніцко-Бжеських князів і середньовічний мисливський лук 14-го століття.

У замку організовуються концерти в рамках фестивалю “Vratislavia Cantans”, концерти віденської музики та вечори, присвячені музиці Ліста.

Великий амфітеатр. Гора Святої Анни

На вершині гори монастирський комплекс францисканців з готичним костелом св. Анни 15-го століття, перебудованим в 17-му столітті. У головному вівтарі чудотворна фігура св. Анни 15-го століття, на схилах височини на шляху хресного ходу каплиці.

Місце паломництва і релігійно-патріотичних урочистостей. Недалеко від святого місця кам’яний амфітеатр з пам’ятником, що підноситься над ним, який присвячений подвигу повстанців.

Казковий замок. Калитка

Палацово-парковий комплекс, колишня резиденція німецької родини Теле-Вінклер. Будівництво почалося в половині 17-го століття. У палаці 365 приміщень, 99 веж, площа – 7 тис. кв. м., кубатура 65 тис. куб. м. Нагадує англійські замки, що будувалися при Єлизаветі. В даний час тут працює готель. Варто побувати на кінному заводі, де розводять коней арабської породи.

Монументальний храм. Ниса

Зберігся середньовічний план забудови Старого міста. На ринковій площі і її околицях ренесансні та барокові кам’яниці. Дім “Міських Терезів” 1604 р. – приклад нідерландського ренесансу, бароковий фонтан зі скульптурами дельфінів і тритона 1701 року.

Самий примітний пам’ятник в місті – монументальний пізньоготичний храм св. Якуба і Агнешки 15-го століття з порталом. Крім того костели в стилі бароко св. Петра і Павла, Вознесіння ПМД і єпископський палац 17-18 ст.

Польський Каркассон. Пачкув

Місто розташоване на туристському шляху, що веде з Сілезії і Малої Польщі в район Клодської улоговини. Найбільш цікаві історичні об’єкти: кам’яні готичні кріпосні стіни завдовжки 1200 м з двома вежами і чотирма воротами, костел св. Іоанна Євангеліста 14-го ст. з унікальним внутрішнім колодязем 16-го ст., будинок ката.

Старі дерев’яні костели. Добжинь-Вельки, Бердзани, Ляськовіце, Олесно

Маршрут, який з’єднує Ополе і Олесно довжиною 80 км., Проходить по місцевостям Опольської Сілезії, уздовж якого розташувалися дерев’яні костели, збудовані в 17-18 ст.

З 70 костьолів найвідоміші знаходяться в місцевостях: Добжинь-Вельки, Ляськовіце, Ополе-Бедрковіце, Чарновонси, Олесно, Бердзани, Коляновіце, Вендринь, Хотяновіце.

Середньовічна поліхромія. Бжезінa, Бежув, Погожелa, Крушінa

В районі місцевості Бжег скупчилися найцінніші пам’ятники настінного живопису в сільських костелах. Маршрут довжиною 55 км. веде від села Бжег через Бжезіни, Зеленціце, Малуевіце, Балон-Бжеско, Бежув, Пшілесе, Кшіжовіце, Погожеле, Лосюв, Стшельнікі, жостір і завершується в Бжег.

Більшість розписів зроблено анонімними місцевими художниками з т.зв. майстром бжеських поклонінь трьом волхвам.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *