Свентокшиське воєводство

Свентокшиське воєводство (пол. Województwo świętokrzyskie) – воєводство, розташоване на південному сході Польщі. Центром і найбільшим містом є місто Кельце. Населення 1,281,796 чол. (на 2003 рік)

Герб і прапор Свентокшиського воєводства

Герб і прапор Свентокшиського воєводства

Межує з 6 воєводствами: з Мазовецьким на півночі, з Люблінським на сході, з Підкарпатським на південному сході, з Малопольським на півдні, з Сілезьким на південному заході і з Лодзьким на північному заході. Утворено 1 січня 1999 року в результаті виділення із колишнього Келецького воєводства.

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Регіон воєводства, розташований між Віслою та її притокою Пилицею, званий Келецькою землею, є північною частиною історичної Малопольщі. Він завжди відігравав значну роль в історії Польщі. Слов’янське плем’я віслян ще в IX столітті мало тут свою державу, а близько 880 року – тобто за 86 років до хрещення Мешка I – воно прийняло християнство.

До складу держави, утвореної Мешко I, вісляни увійшли в 990 році. У Келетчині є багатовікові промислові традиції – в Кшеменках поблизу міста Островець-Свентокшиський знаходилися в епоху неоліту найбільші розробки кременю, з якого виготовлялися знаряддя.

Свентокшиське воєводство - Адмніністративний поділ

Свентокшиське воєводство – Адмніністративний поділ

У першому тисячолітті нашої ери існував на цій землі один з найбільших в Європі центрів виробництва заліза (відкрито тут близько 300 тис. печей, які називали димарками). У середньовіччі добувалися тут також мідь, срібло і свинець, що використовувались для виготовлення монет, а згодом також мармури і пісковики, працювали славетні майстерні мулярів.

У XIX столітті тут діяв металургійний округ, який називали старопольським промисловим басейном. Зараз видобуваються мармури, вапняки, гіпс, пісковики, біла глина, руди, скляні піски.

Свентокшиське воєводство дає багато видів самоцвітів, використовуваних в ювелірній справі. На початку XIX століття для потреб промисловості, що динамічно розвивалась, в місті Кельце було засновано перший на польських землях вищий технічний навчальний заклад – Академічна гірська школа.

Кельце

Кельце

Кельце (з XI до кінця XVIII століття був у власності краківських єпископів) є столицею і головним промисловим центром Свентокшиського воєводства. Від колишніх власників залишився чудовий палац краківських єпископів, який вважається найпрекраснішим архітектурним пам’ятником міста. Іншою цінною пам’яткою є бароковий кафедральний собор, з збереженими ще фрагментами романського храму.

Кафедральний Собор у Кельце

Кафедральний Собор у Кельце

Палац єпископів у Кельце

Палац єпископів у Кельце

Інші більш значні міста воєводства це Островець-Свентокшиський, Сандомеж, Стараховіце, Скаржіско-Каменна. Найстаршим із них є Сандомеж: ще в X столітті це було відоме місто, а з XI століття воно стало одним з найважливіших центрів в Польщі. Зараз Сандомеж захоплює ринковою площею з ренесансною ратушею і будинками городян, готичним собором, реконструйованим в період бароко, монастирем домініканців та багатьма іншими будівлями.

На території воєводства збереглося багато пам’яток минулого, як творів сакральної архітектури (Вонхоцк – романський-готичний ансамбль Цистерціанського абатства; Свенти-Кшіж – давнє язичницьке святилище, на місці якого виник славний монастир бенедиктинців; Свента-Катажина), так і світського зодчества (палац в Курозвенках, міські стіни Шідлува, етнографічний парк в токарному).

Різні епохи залишили нашим дням також багато пам’яток промисловості (в Кшеменках – крем’яні копальні, в місцевості Нова-Слупа – “димаркі”, в Самсонуві – залишки металургійного заводу початку XIX століття). Про колишнє багатство регіону говорять руїни величезного, оточеного укріпленнями, замку Кшіжтопур в місцевості Уязд, колись славився своєю пишністю. Над Хенцінамі височіють руїни іншого замку, який деякий час належав польським королям.

Північна частина воєводства розташована на Келецько-Сандомежській височині, вищою частиною якої є Свентокшиські гори. Цей район привабливий для туристів, він має безліч цікавих місць, в які ведуть добре позначені пішохідні стежки. Є тут таємничі печери (для відвідувань відкрита печера Рай), історичні пам’ятки.

Охороняються державою Свентокшиський національний парк і багато заповідників. Південна частина регіону займає Нідінська западина – ці місця славляться лікувальними джерелами. Найбільш відомі курорти – Буско-Здруй та Солець-Здруй. На території воєводства є пам’ятки природи, в їх числі найславетніший дуб в Польщі – Бартек.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *