Кельце

Кельце (пол. Kielce) – місто в центральній Польщі. До 1999 р. Кельце було столицею Келецького воєводства, після адміністративної реформи 1999 р. столиця Свєнтокшиського воєводства. Крупний вузол автомобільних і залізничних доріг. Населення – 209 962 людини на 2004 рік.

Кельце

Кельце

Місто Кельце знаходиться в південній частині Польщі. Приблизно в 170-ти кілометрах від Варшави. Це досить великий транспортний вузол країни. Також Кельце є одним з найстаріших міст у Польщі, і тому місто багате архітектурними пам’ятками.

Історія міста Кельце

З заснуванням Кельце пов’язана наступна легенда. Місто було засноване князем Мешком І, який якось полював в цих місцях. Під час полювання на Мешка напали розбійники. Князь був бравим воякою і тому без проблем зміг розібратися з ними.

Один розбійник здався Мешку в полон і запропонував князю воду зі своєї фляги. Однак вода була отруєна. Ось тут то і сталося диво. З’явився Святий Войчех, який вдарив своєю палицею по землі, і в тому місці забило джерело з чудовою водою.

Після цього Мешко наказав побудувати костел Святого Войчеха в цьому місці, а згодом навколо цього місця виросло справжнє місто.

Однак за свідченням археологів поселення в цьому місці існувало задовго до княжіння Мешка – ще за часів присутності в цих місцях кельтів. Але в справжнє місто Кельце перетворилося на рубежі 11-12 століть.

Палац єпископів у Кельце

Палац єпископів у Кельце

У 1641 році в Кельце був побудований палац єпископів, який до середини 17 століття став зразком суміші резиденції і оборонної споруди. Ініціатором будівництва був єпископ Кракова Якуб Задзік, який по закінченню будівництва влаштував розкішний бенкет з цього приводу.

Під час цього бенкету ще один вельможа Кельце запросив Якуба до себе в будинок з візитом у відповідь. Однак Якуба не прийняв запрошення, тому що на думку єпископа будинок вельможі не був достатньо хороший для цього. У відповідь вельможа побудував свій палац у Кельце, який за красою не в чому не поступався, а може навіть і перевершував палац єпископа.

Після третього поділу Польщі Кельце увійшов до складу Австро-Угорської Імперії. Наполеон приєднав місто до Герцогства Варшавського, а далі, до набуття Польщею незалежності, Кельце входило до складу Російської Імперії.

Кафедральний Собор у Кельце

Кафедральний Собор у Кельце

Серед визначних пам’яток Кельце також слід виділити Кафедральний Собор міста і міську ратушу.

Визначні місця Кельце

  • Палац єпископів. Побудований в 1641 р. Один з не багатьох видатних пам’яток польського бароко, які пережили другу світову війну. Нині тут розташовується Національний музей (експозиція історичних інтер’єрів, галерея польського живопису, виставка національних ремісничих виробів).
  • Кафедральний собор. Перший храм споруджений в 1171 р. в романському стилі, потім кілька разів перебудовувався; остання переробка відноситься до епохи раннього бароко.
  • Церква св. Трійці. Побудована в 1640-1644 рр..
  • Міський ринок. XVIII століття.
  • Синагога
  • Будівля ратуші (1848 р.)
  • Гарнізонна Микільська церква (1904 р.)

Особливо варто відзначити туристичну привабливість Свентокшишських гір, з мальовничими долинами, мінеральними джерелами і безліччю прогулянкових маршрутів.

Центр культури - Кельце

Центр культури - Кельце

Цікафі факти про Кельце

  • Торговий ярмарок Кельце є другою за величиною торговою виставкою країни після Познанської міжнародної ярмарки.
  • Кельце – великий медичний центр. Свентокшиський онкологічний центр – найсучасніший у Польщі.
  • Серед тринадцяти університетів і коледжів міста виділяються Келецький технологічний університет, Свентокшиська академія, Вища школа комерції, Вища школа економіки та управління.

Міста-побратими Кельце

  • Вінниця (Україна)
  • Дніпродзержинськ (України)
  • Нітра (Словаччина)
  • Евле (Швеція)

Відомі уродженці і жителі Кельце

  • Віленський Костянтин Михайлович – музичний директор драматичного театру ім. Стефана Жеромського.
  • Рафал Ольбінський – польський художник.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *