Підкарпатське воєводство

Підкарпатське воєводство (пол. Województwo podkarpackie) – воєводство, розташоване на південному сході Польщі, в межиріччі Вісли і Сяну, в Сандомежській улоговині і передгір’ях Карпат. Межує на півдні зі Словаччиною, на сході – з Україною.

Герб і прапор Підкарпатського воєводства

Герб і прапор Підкарпатського воєводства

Площа 17,8 тис. км². Населення 2098 тис. чол. (2006 рік). Адміністративний центр – Жешув. Найважливіші міста – Жешув, Перемишль, Стальова-Воля, Кросно, Мелец, Тарнобжег, Дембіца.

У цьому регіоні живе населення різних віросповідань і національностей – поляки, лемки, українці. Тому тут багато православних та уніатських церков, римо-католицьких костелів. До війни на цих територіях жило також багато євреїв – від них залишилися кладовища і синагоги.

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Географія

Північна частина воєводства переважно рівнинна, південна – гориста. На крайньому півдні – гори Південні Бескиди висотою до 1348 м (гора Тарниця). Північна частина – Сандомежська улоговина – майже повністю розорана. Передгір’я сильно розчленоване долинами річок; збереглися острівні соснові і букові ліси. У горах – змішані хвойно-широколистяні ліси.

Клімат на рівнині помірний, м’який (середня температура січня -3 °C, липня +18,5 °C), в горах – більш прохолодно. З корисних копалин в межах воєводства є нафта, природний газ (у передгірній улоговині), бітум, залізні руди, гіпс, сірка (поблизу Тарнобжега).

Карта Підкарпатського воєводства Польщі

Карта Підкарпатського воєводства Польщі

Економіка

Найбільш розвинені машинобудування (Жешув, Санок, Мелец), нафтопереробна (1-ше місце серед воєводств Польщі з видобутку нафти), нафто- і газодобувна промисловість (Кросно, Ясло, Пшемисль), хімічна (Тарнобжег – виробництво мінеральних добрив), скляна (Кросно), деревообробна, легка (взуттєва, текстильна, швейна) і харчова промисловість, чорна металургія (Стальова-Воля).

Підкарпатське воєводство – один з найважливіших сільськогосподарських регіонів Польщі. Під ріллею – майже 50% території воєводства; понад 30% площі регіону займають ліси. У горах – великі лісозаготівлі; річки використовуються для сплаву лісу; в Бескидах розвинене також пасовищне скотарство, вирощується овес.

У передгір’ях і на рівнині провідну роль відіграє рослинництво. Вирощуються пшениця (в передгір’ях), жито (на півночі), картопля, тютюн, цукровий буряк, олійні культури. Садівництво; молочно-м’ясне тваринництво (велике поголів’я свиней).

З річок тільки Вісла і Сан судноплавні. По території воєводства проходять важливі транзитні залізничні магістралі.

Міста

Жешув, Ряшів

Жешув, Ряшів

Столицею Прикарпатського воєводства є Жешув – місто, засноване в 1354 році на місці старого середньовічного міста. З 1772 року Жешув знаходився в межах Австрії, після 1918 року було повернуто Польщі. Найціннішим пам’ятником Жешува вважається бернардинський костел Успіння Пресвятої Діви Марії, побудований в першій половині XVII століття.

Другим за величиною і дуже цікавим містом є Пшемисль. Ще в X столітті тут було місто, але сліди поселень датуються II століттям до н.е. У другій половині XIX століття тут були споруджені шанці і форти величезної фортеці. У місті багато історичних будівель, насамперед у Старому місті, а в їх числі кафедральний собор XV-XVI століть, перебудований в стилі бароко.

Красичинський замок

Красичинський замок

Прекрасні замки можна відвідати також в Красичині (Красичинський замок), Ланьцуті і Барануві-Сандоміжським. Красичин лежить близько в 10 кілометрах на захід від Пшемисля. Грандіозний замок, оточений пейзажним парком, є одним з прекрасних будівель цього типу в Польщі. Він будувався етапами з 1592 до 1618 року.

Інший характер має замок в Ланьцуті, чудова магнатська резиденція, побудована в XVII столітті, після переробок у формах французького необароко. У колишній каретної замку знаходиться музей екіпажів.

Ланьцут славиться своїми музичними фестивалями. Музей інтер’єрів (головним чином XVI і XVII століть) і єдиний в Польщі музей сірки поміщаються в замку в Барануві-Сандомежським – це будівля була споруджена в 1591-1606 роках.

Романтики і любителі античності можуть затриматися в Сенява, в нетиповому готелі – це прекрасний палац у стилі бароко. Палац оточений парком, заснованим на рубежі XVII і XVIII століть.

У Лежайську, в костьолі бернардинів, знаходиться славний орган, один із самих чудових в Польщі. Тут організовуються міжнародні фестивалі органної музики.

Варто побувати і в Бубрке – колисці світової нафтопромисловості. Є тут музей-заповідник імені Ігнаци Лукасевича, винахідника кирасинової лампи, який розробив процес очищення нафти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *