Шенгенська інформаційна система (SIS)

Шенгенська інформаційна система (англ. Schengen Information System, SIS) – закрита база даних в рамках Шенгенської угоди, до якої внесені фізичні особи і предмети, які знаходяться в розшуку, особи, небажані на території однієї з держав-учасників або зниклі безвісти, а також інформація про підроблені і загублені документи і пов’язана з безпекою кордонів.

Спочатку учасниками Шенгенської угоди були: Бельгія, Німеччина, Люксембург, Нідерланди та Франція. З моменту заснування договір підписали і приєдналися до системи ще 20 країн: Австрія, Угорщина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Мальта, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Чехія, Швейцарія, Швеція і Естонія.

На даний момент Шенгенська інформаційна система використовується 25 країнами. Слід зауважити, що серед них лише Ісландія, Норвегія та Швейцарія не є членами Європейського союзу.

Ірландія і Великобританія, які не підписали Шенгенську угоду, беруть участь у Шенгенському співробітництві в рамках Амстердамського договору, який інтегрував Шенгенську угоду в право Європейського союзу, дозволяючи цим країнам брати участь у всіх положеннях або частинах Шенгенського права. Ірландія і Великобританія використовують SIS для забезпечення правопорядку. При цьому вони не мають доступу до даних про громадян третіх країн, яким відмовлено у в’їзді (стаття 96 Шенгенського права).

Не секрет те, що багато наших громадян через незнання, або з якихось інших причин досить часто порушують візовий режим багатьох країн, що входять до складу країн Шенгенської угоди

У зв’язку з цим інформацію про багатьох наших громадянах відповідні уповноважені органи країн Шенгенської угоди, вносять в інформаційну базу SIS.

Внесення даних про людину (про вантаж, майно) в систему SIS будь-якою країною Шенгенської угоди – ініціатором запису, тягне за собою досить неприємні наслідки в майбутньому для цієї людини, або власника майна.

Будь-яка країна Шенгенської угоди, отримавши інформацію системи SIS, керуючись міжнародними договорами, може і має на це право обмежити, заборонити в’їзд, транзитний проїзд, і перебування (незалежно в якому статусі) на території своєї країни, незалежно від того яка країна-ініціатор запису ініціювала цей запис (внесла дані в базу SIS) країн Шенгенської угоди.

Деякі наші співвітчизники вважають, що внесення в базу SIS інформації про них, не є яким-небудь серйозним порушенням і тут вони дуже помиляються! Дана інформація (незалежно від її типу і терміну давності) буде знаходитися в системі SIS, до тих пір, поки не буде у цій справі офіційного рішення органу, що ініціював цей запис, або рішення вищої інстанції.

УВАГА! Якщо Ви були депортовані, або з якихось інших причин інформація про Вас була внесена в базу даних SIS Шенгенської Угоди в адміністративному порядку, і після цього не анулювавши запис в системі SIS будь-яким чином Ви в’їдете на територію країн Шенгенської Угоди будь то по шенген візі або без візи … і Вас затримають на території країни, яка ініціювала запис в системі SIS, то Ви будете засуджені як кримінальний злочинець, який порушив адміністративний припис про заборону в’їзду на територію цієї країни.

УВАГА! Заміна паспортів, імені, по батькові і т. д. не допоможе вам у відкритті шенгенської візи, а також у вільному переміщенні по території країн Шенгенської угоди!

Структура бази даних SIS

У базі SIS інформація зберігається відповідно до законодавства кожної країни. У ній знаходяться більше 15 мільйонів записів, що містять наступну інформацію:

  • прізвище;
  • ім’я;
  • можливі об’єктивні і постійні фізичні характеристики;
  • перша літера другого імені;
  • дата народження;
  • місце народження;
  • стать;
  • національність;
  • будь-які, що використовуються, псевдоніми;
  • чи озброєна дана людина;
  • чи людина чинить опір (при затриманні);
  • підстави для тривоги;
  • дії, які необхідно застосувати;
  • втрачена, вкрадена або незаконно присвоєна вогнепальна зброя;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені документи ідентифікації;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені чисті документи ідентифікації;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені автомобілі;
  • втрачені, викрадені або незаконно привласнені банкноти.

Друга технічна версія системи (SIS II) знаходиться в розробці для того, щоб включити в себе нові типи даних і об’єднати нові держави – члени Союзу. Система могла б бути відкрита для великої кількості установ, наприклад цивільних властей, Європолу та служби безпеки.

Особисті дані могли б читатися на одному персональному пристрої – помічника по всій Європі, поліцією і митницею під час перевірок ідентичності. Деякі хотіли б отримати вигоду з цих технічних змін, щоб перетворити цю систему в систему розслідування, але велика кількість Держав – членів хоче, щоб ця система залишилася системою поліцейської перевірки, залишаючи Європолу цю роль в розслідуванні.

Історія бази даних SIS

Римський договір від 25 березня 1957 і угода, що визначила економічний Союз країн Бенілюкс 3 лютого 1958, ставили із самого початку метою – вільне переміщення людей і товарів.

Країни Бенілюксу, як меншість, були здатні швидко здійснити цю інтеграцію. Для Європейського Економічного Співтовариства, центром були спочатку економічні аспекти і тільки після того, як були підписані угоди Saarbrücken між Францією і Німеччиною 13 липня 1984, були зроблені істотні скорочення перевірок людей на кордонах між цими двома державами.

Приєднавшись до трьох держав – членам Бенілюксу, ці п’ять країн підписали Шенгенську угоду 14 червня 1985 для поступового переходу до вільного пересування людей і товарів між ними. Хоча все і здавалося простим, але на практиці принесло безліч труднощів. Ціна цієї свободи полягала в тому, що кожна держава повинна було залишити частину своєї автономії і довіряти своїм партнерам, щоб виконати заходи, необхідні для її власної безпеки.

Для скорочення майбутніх внутрішніх перевірок на кордоні, не порушуючи безпеки держави, оскільки Європа вже зіткнулася з реальною терористичною загрозою, повинні були бути виконані компенсуючі заходи.

Складання тексту угоди зайняло п’ять років. Тільки 19 червня 1990 року, до п’яти попередніх держав, які раніше підписали Шенгенську Угоду 14 червня 1985 (SAAC), почали поступово приєднуватись Іспанія, Португалія, Італія, Греція, Австрія і п’ять країн Скандинавської Угоди Паспортів: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія і Швеція.

Шенгенська Інформаційна система сьогодні

Юридичні аспекти і технічні характеристики

Починаючи з 25 березня 2001 п’ятнадцять держав прийняли шенгенську угоду і зняли поліцейський контроль на їх внутрішніх кордонах. Компенсаційні заходи формують основну частину угоди, але принципова частина, основа Шенгену, це створення загальної інформаційної системи в державах, що підписалися: Шенгенської інформаційної системи (SIS). Що стосується поліцейського співробітництва, ця система – новатор, як технічно так і юридично:

  • перш за все юридично, розпізнавання юридичної сили записів, переданих Шенгенськими партнерами, із зобов’язанням кожної Держави поважати дію, яка буде порушена відповідно з описом, так само як і впровадження пристрою, здатного гарантувати повагу особистих свобод і захисту персональних даних;
  • технічно – повним створенням системи обробки інформації, постійно пов’язаної з екстремально різними, різноманітними національними додатками, і маючи необхідність в оновленні національних баз даних в режимі реального часу. Поділ особистих даних з делегацією повноважень, що стосується застосування дій, може бути зроблено тільки на основі взаємної конфіденційності, яка грунтується на прозорості.

Для того, щоб це здійснити, держави підписали угоду, що гарантує правильність, законність і своєчасне оновлення інтегрувальних даних, а також використання цих даних тільки для остаточних заходів, представлених доречними в рамках статей підписаної угоди.

Дані, що зберігаються в базі SIS

Заносяться в SIS дані, що стосуються: осіб, що перебувають у розшуку, з метою їх передачі правоохоронним органам або екстрадиції до країни, звідки вони прибули; іноземців, для яких встановлено заборону на в’їзд до країн Шенгенської зони; зниклих без вісті або оголошених у розшук людей; свідків , які ухиляються від контактів з правоохоронними органами; обвинувачених; засуджених; осіб, щодо яких здійснюється прихований або особливий контроль.

У SIS можуть бути занесені наступні дані людини: прізвище та ім’я; його особливі постійні фізичні характеристики; перша літера другого імені; дата і місце народження; громадянство; інформація про те, озброєний він і чи може чинити опір при затриманні; джерело інформації про дані людини; метод, який буде застосований при її затриманні.

У SIS не можуть міститися такі дані людини: расова приналежність; політичні погляди; віросповідання чи інші особисті дані, що описують переконання; інформація про стан здоров’я та сексуальну орієнтацію.

Людина може отримати інформацію, що міститься в SIS і що стосується її особисто, якщо це не суперечить чинному законодавству.

Дані про людину можуть бути занесені в систему іншої країни, на яку поширюється Шенгенська Інфосистема. У цьому випадку відповідальний співробітник Центральної кримінальної поліції Естонії повинен до видачі цих даних дізнатися точку зору центральної установи, яка відповідає за внутрішньодержавну частину SIS відповідної держави.

У будь-якому випадку відмову у видачі даних, запитуваних людиною, необхідно обгрунтувати письмово.

Залишається додати, що SIS не є публічним регістром. До даних SIS мають доступ тільки уповноважені службовці. Дані регістра можна використати тільки в цілях, що випливають із Шенгенської конвенції.

Максимальний термін, протягом якого дані можуть зберігатися в SIS, – десять років. Будь-яка людина має право зажадати виправити або ж виключити з SIS дані, що стосуються її, якщо, на його думку, вони є неправильними або ж внесені в регістр незаконно.

Зразок запиту в базу SIS

Дякуємо Анні за відповідь – https://ostarbeiter.vn.ua/schengen-information-system.html/comment-page-17#comment-10382

Формуляри запитів до SIS

Дякуємо Роману за відповідь (тут):
Доброго вечора, у поляків є такий сайт http://udsc.gov.pl/ru/cudzoziemcy/obywatele-panstw-trzecich/wykaz-cudzoziemcow-ktorych-pobyt-na-terytorium-polski-jest-niepozadany/
де є всі формуляри для запитів.

Коментарі до статті

  1. Людмила :

    До кого можна звернутися, щоб знятися з бази, депортація була в Чехії?

  2. Мирослав :

    Писати в Прагу.Якщо вже минув термін депортації.

  3. Едуард :

    Внесений в систему SIS Польщею по 32 ст. «Фальсифікований документ на виїзд». Вважаю помилковою підставу відмови та внесення до системи SIS, так як жодних порушень з мого боку не було. Роботодавець заявляє та підтверджує, що запрошення є дійсним, і він сам надсилав запрошення на Консулат. На мої звернення по https://udsc.gov.pl/e-skargawniosek/ відповіді не отримав. Прошу Вас:
    1. надати e-mail куди треба подати скаргу;
    2. виходячи з Вашої практики, скільки часу розглядається скарга;
    3. скільки часу триває вилучення із системи SIS

  4. Vasyl :

    Доброго дня.Хто може допомогти порадою, або в когось була схожа ситуація.
    В мене проблема з поростроченою робочою польською візою.
    Термін якої закінчився минулого року кінця серпня.
    Перед закінченням візи,27 серпня,я зложив внесок на карту побиту через працедавця, який,що пізніше виявилось “кидалово”.
    Рішення по карті побиту прийшло цього року на початку квітня,але так як я подавши адрес до кореспонденції цього працедавця,довіряючи йому,неотримував від нього жодної інформації щодо децизії в моїй справі, і від квітня цього року,сам судячи з того в якій я ситуації перебуваю,по-сьогоднішній день я рахуюсь нелегалом.
    Чи дає мені право при виїзді з Польщі штамп на бланку,про зложений внесок на карту побиту,уникнути депортації та штрафів, якщо я виїду до кінця року або негайно.
    І, чи краще перетинати кордон з Україною через інші країни Європи,такі як:словаччина,чехія,іспанія,німеччина,чи все одно покарання неуникнути,і такими комбінаціями я тільки погіршу свою ситуацію.
    Буду вдячний якщо хтось небайдужий відгукнеться

  5. Наталія :

    11.10.2018 була затримана в ДЮССЕРДОРФІ за просрочку днів
    віза була в мене польська робоча на 156 днів(заїхала 14.04.18 через ПОЛЬШУ)
    підписала протокол, на руки нічого не дали,відміток в паспорті ніяких немає.
    11.10.18 Я полетіла на УКРАЇНУ. Підкажіть будь-ласка чи можу я їхати по безвіз?

  6. Наталія :

    ЯК дізнатися чи занесли тебе в базу SIS?
    Польська роб.віза(156днів) заїхала 14.04.18 через Польшу
    вилітала з ДЮССЕРДОРФА 11.10.18 затримали в аеропорту за просрочку днів;
    підписала протокол і все.
    На руки нічого не дали, відміток в паспорті ніяких немає.

    • Roman :

      Найкраще подати документи на візу і якщо ви занесені в систему, то вам видадуть листок про відмову в візі де буде вписано, яка саме країна вас туди занесла.

      • Олена :

        Не варто подавати на візу, бо приходить стандартний лист відмови у візі із зазначеним стандартний пунктом відмови. Ніякоі інформаці про те, яка краіна і на який термін вносила не надається. щоб дізнатися про термін, треба писати листа у краіну, що не відкрила візу. Почитайте дописи вище, де вказані адреси, куди писати листа. Польща і Чехія точно є.

        • Роман :

          Все правильно стандартний лист відмови, а ви його бачили і читали другий пункт, що там пише?Якщо вам відмовлють по цьому 2 пункті, то вони пишуть, яка саме країна вас туди занесла.Правда непишуть на скільки часу

          • Олена :

            Мала відмову, ніякоі інформаціі про термін та краіну у бланку відмови немає. Щоб дізнатися, треба давати офіційний запит. А ви радите людині знову витрачати гроші на документи, подавати на візу і отримати відмову знову, це гарантовано.Ніякоі інформаціі людина не отримає.

  7. Василь :

    Як дізнатися на скільки внесений до sis?

  8. Ірина :

    У мене депортація на 6 місяців.за більше перебування часу чим дозволено. В шенген зоні…чі можу я виїзжати за кордон по закінченні терміну?

  9. Олег :

    Можна дізнатися, якщо 9 років тому закінчилася депортація чи можна подавати картуполяка?

  10. Олег :

    Можна дізнатися, якщо 9 років тому закінчилася депортація чи можна подавати документи на карту поляка?

  11. Наталія :

    Доброго дня!
    Є депортація із Франції до березня 2021 р.
    Чи потрібно давати запит до Франції після закінчення депортації, оскільки ця країна занесла у систему SIS.
    Чи система сама анулює перебування там.
    Чи коли закінчиться депортація,можна їхати у Європу по безвізу.

  12. Василь :

    Добрий день як можна дізнатися на скільки у мене депортація в Польшу??

  13. Максим :

    Дорого дня можливо хтось підкаже мені дали словаки департацію за перевезення сигарет на два роки по Словакії. Є рішення суду і печать в паспорті. Після чого я на другий день переїхав границю через Польщу і поїхав до Франції де по дорозі мене зупинили Німці і сказали що в мене департація по Євросоюзу на 3 роки і її дали Словаки. Алеж печать на 2 і рішення суду теж на 2роки.Після чого вернули на Україну. Шо тепер робити?

  14. Oleh :

    Доброго дня:) ситуація наступна:Моя жінка чекає на карту побиту польщі, чекаючи на ту карту вона може офіційно працювати в польщі але вона не виїзна за межі польщі. Її мама захворіла дуже серйозно і вона мусіла приїхати в україну, так як вона живе в Ужгороді то незамислячись поїхала через словацький кордон і словаки дали їй депортацію на 2 роки вїзду до шенгену:(((… питання: чи пустять її в Польщу якщо в неї є умова о праци, зазволение, машина тут залишилась……що мож зробити в такій ситуації?:(((

  15. Марічка :

    Добрий вечір! В мене інша ситуація, може не втему. Але питання, про протилежне. Як людині закрити виїзд до Польщі? Колишній чоловік, готує карту побуту, декілька років їздить до Польщі. А тут море боргів і всі на мене списав, платити не збирається, колектори дістають та в суд подавати не спішать, накручують проценти. Боюсь поїде з кінцями, а я з малолітньої дитиною лишусь при своїх інтересах. Підкажіть, що робити???? Будь-ласка!!!

  16. Андрій :

    Анна як можна з вами зв’язатися. Дякую потрібна консультація і допомога у вирішенні проблеми.

  17. Христина :

    Доброго дня! Скажіть будь ласка чи могли б ви взнати чи занесена людина в систему СІС?

    • Олена :

      Пишіть офіційного листа у краіну, яка, на вашу дкмку, могла вас внести у базу за порушення. Ви ж точно повинні знати, де і як порушили закон. У попередніх коментарах є ссилки на Польщу Та Чехію.

    • Мирослав :

      Я можу дізнитись на який термін.

  18. Андрій :

    Доброго вечора! Летів з стокгольму в київ, мав біометрику 85 днів перебування на тер швеції… в паспортному контролі спитали чи я працював на що я сказав я турист і ніде не працював., він сказав шо мусить відрапортувати шо не зміг доказати шо я робітник так само як я шо я міліонер що відпочиває в швеції., одним слово відбитки ніхто не брав як я можу взнати чи я маю депортацію чи ні?

  19. Оксана :

    Доброго дня! Відмовили в карті побуту, через те що не подала диплом( ніхто не попередив що потрібно диплом) 10.07.2018 прийшов лист про відмову! Чи можу я зараз відкривати шенген візу і їхати на роботу до Чехії?

  20. Юрій :

    Добрий вечiр.В мене така проблема, поляки дали депортацію за просрочення 5 днів по біометрії, і сплатив штраф, але не сказали на який термін. Як можна дізнатись інфу на який термін в базі?? І чи можна якось оскаржити це?

  21. Мирослав :

    +48889473343 Viber

  22. ivan :

    работал в польской фирме дальнебойщиком. немцы внесли в базу шис . ВОПРОС в какой шис делать запрос германия или польша ?

  23. Анна :

    Доброго дня,допоможіть будь_ласка,чоловіка 2006 в італії затримала поліція,так як в нього не було документів на роботу .він негайно мав покинути ту країну,він цього не зробив і виїхав з італії в 2009 році по білому паспорті,з2010 пробував робити візи постійно були відмови тільки десь в 2015 коли подав на мадярську візу прийшла відповідь,що занесений в сіс,занесла італія,поїхав в італійське посольство писав заяву на зняття,десьза рік прийшла відповідь,що замало підтвердження що він знаходиться в україні.вони думають що він не виїхав,в звязку з переїздом в інший будинок ті відповіді і той білий паспорт загубили,ми з франківська адвоката тут що таким би займався немає,що маєм робити незнаєм,я в розпачі,підкажіть будь ласка що ще зробити можна

  24. Андрій :

    Хочемо поїхати сім’єю (Я Андрій, моя дружина (але ще не розписані), та діти на пару днів до польщі у Гданськ. (але півтора року тому моя дружина приїхала с дітьми (двоє по 8 років) з Франціі. Вона там шукала політичний притулок (була біженцем) з літа 2016 по грудень 2017 роки. Але через відмову була змушена покинути Францію у грудні 2017 року. (при виїзді дружині просто казали, що на 4 роки не можна вїзжати до Франції). В паспорті нема ніяких відміток, крім печатки про в’їзд у Німеччину. І ось зараз я хочу просто з ними поїхати у Польшу. Чи можна пробити по базі їх?

    • Олена :

      Cкоріш за все жінці дали депортацію. Чи тільки на Францію, чи на весь Шенген – то вам треба робити офіційний запит у краіну, що дала заборону. Як варіант, жінка може спробувати перетнути по біометріі кордон з Польщею. Якщо є заборона на весь ЕС – не впустять, звісно. Але натрапивши на хорошого митника, можна попросити, щоб сказав термін депортаціі. Не завжди, але можуть повідомити.

  25. Наталія :

    Доброго дня! Якщо в людини закінчився термін депортації, вона мусить писати в ту країну яка занесла в систему сіс, щоб вилучили з бази, чи база сама видалить?
    Після закінчення депортації можна буде подавати на будь-яку візу, не буде відмов?

    Запит в країну, можна подавати самому чи потрібен міжнародний адвокат, чи можна звертатися в посольство.

    • Олена :

      Знаю людей, котрі після закінчення депортаціі зразу перетинали кордон без проблем. Але є такі випадки, коли не вчасно видаляють з бази СІС після закінчення терміну. Тому для певності треба писати запит на видалення з бази СІС.Наталю, по якій краіні Ви мали депорт?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *