Як поводитися в костелі
Поляки – глибоко віруючі люди, вважається, що більше 75 % населення в цій країні належить до Римської католицької церкви. Побувати в Польщі і не зайти хоча б в один з католицьких храмів, все одно, що не відвідувати країну зовсім. Тут костели розташовані на кожному кроці, і практично 90% з них – діючі. Життя кожного поляка тісно пов’язане з храмом, фактично жодна подія в житті не проходить без його відвідин.
Потрібно завжди пам’ятати, що будь-яка релігія – субстанція тонка і вразлива. Якщо для будь-якого допитливого туриста костел цікавий, швидше, як пам’ятник витонченої архітектури, то для віруючих людей – це місце спілкування з Богом. Як своїми відвідинами не порушити цей тонкий духовний зв’язок? Як не зрівнятися з незграбним персонажем у посудній лавці?
Поляки не мають нічого проти того, щоб туристи відвідували їхні храми, не забороняють перебувати в них під час богослужіння, але щоб не потрапити в незручну ситуацію, правила поведінки в костелі, яким навчають тут будь-яку дитину з раннього дитинства, все ж, краще знати.
Поляки, при вході в святилище, опускаються на одне коліно і хрестяться, але не так, як ми, а зліва направо. Не обов’язково повторювати за ними всі дії, але зайти в католицький храм потрібно спокійно і без суєти, всередині поводитися потрібно так само.
Якщо ви потрапили в костел під час служби, необхідно зупинитися позаду лавок або, принаймні, в кінці бічного проходу. Не треба ходити по храму, намагаючись відразу все оглянути. Щоб не відволікати віруючих від молитви, не варто безперервно фотографувати священика і оздоблення костелу, звуки камери і спалахи краще на час взагалі відключити. У деяких костелах висить при вході знак, що забороняє використання фотоспалах, але навіть, якщо його немає, краще попередньо запитати дозвіл на зйомку у служителів храму. Відмовляють дуже рідко.
Не потрібно прагнути неодмінно поставити свічки під час богослужіння, так не прийнято. Свічки біля Розп’яття, статуї Богоматері або ікон можна запалювати до молебню або після нього.
Якщо ви приїхали в костел у церковне свято або у вихідні, віруючих в ньому буде багато. У цьому випадку краще відмовитися від обширної фотозйомки або перенести її на інший час. Наприклад, найвідоміші костели Кракова (Маріацький костел), розташовані в центрі міста, проводять молебні максимум до 10:00 години, а ввечері – після 19:00. Весь інший час туристи можуть безперешкодно відвідувати їх. Якщо ж якийсь костел закрито вдень, приходити потрібно незадовго до початку служби в ньому.
Багатьом туристам подобається процес католицького богослужіння, і вони неодмінно хочуть взяти в ньому участь. Зробити це можна, якщо вести себе, як віруючі, повторюючи за ними всі дії, включаючи читання молитов і стояння на колінах. Щоб не привертати увагу, можна зайняти лавку в останніх рядах.
Весільні богослужіння проводяться під час недільної меси з 8 до 12 годин. Про те, що буде проведений обряд, священик тричі оголошує до початку служби. Але зазвичай всі присутні вже обізнані про майбутній ритуал, оскільки, на двері храму за два тижні до одруження вивішується оголошення про майбутнє весілля. Наречений і наречена причащаються нарівні з іншими віруючими.
Цікаво подивитися і обряд першого причастя, він проводяться в останні дні травня, протягом шести днів (неділя – п’ятниця). Якщо ви хочете зняти на відеокамеру якусь із урочистих служб, можна зробити це акуратно, приєднавшись до родичів і гостів.
Опинившись у Польщі на Різдво, обов’язково відвідайте костел, щоб взяти участь у передріздвяних Месах – роратах. Їх нерідко служать на сході сонця, в напівтемряві, при свічках. Світло включають лише під час виконання урочистого гімну. У богослужінні беруть участь маленькі хлопчики, вони тримають у руках запалені ліхтарики. У різдвяну ніч проходить урочиста служба – Пастерка, після неї співають колядки і вирушають додому, а вранці знову приходять до костьолу на молебень і на органний концерт.
У костелі поляки не тільки зустрічають свята, а й проводжають своїх близьких. Церемонія починається з панахиди, в якій бере участь сім’я і близькі покійного. Закриту труну з тілом встановлюють ногами до вівтаря, його накривають покривалом. Родичі займають місця в першому ряду справа, місця ліворуч призначені для почесних учасників обряду похорону. Решта розміщуються в довільному порядку. У храм входить священик з хористами і відспівування починається.
Після закінчення панахиди всі прямують до виходу з костелу, чоловіки підтримують дам під руку, останніми виходять близькі родичі. Під час процесії розмовляти не можна, короткими фразами можуть обмінюватися лише друзі померлого.
Католицька віра настільки тісно пов’язана з повсякденним життям поляків, що вивчити культуру цієї країни, дізнатися традиції і обряди, неможливо, без знайомства з основами її релігії.
яку літературу треба прочитати,щоб разом молитися,що таке причастя,чого ходять із якоюсь чашею по залі,що треба відповідати на побажання.я просто стояла в костелі ,нічого не знаю,сльози біжать,як струмки чомусь і неймовірно стидно,а я зайшла подивитись дитяче Богослужіння