Польське Різдво
Різдво у Польщі (пол. Boże Narodzenie) святкують 25 грудня. Перед Різдвом – піст, який називається адвент і триває до святої вечері. У Польщі святу вечерю називають ВІГІЛІЯ.
У костелі ставлять шопку (дерев’яний будиночок з дахом із соломи). У ній роблять яселка, в яких буде лежати новонароджений Ісус. Біля шопки – драбинка, по якій день за днем опускають статуетки маленького Ісуса. 24 грудня статуетки ложать в яселка.
У дні посту в костелі проходять служби, так звані рорати. Дуже цікаво дивитися, як двома рядами стоять хлопчики з ліхтариками, які світяться. Після служби діти підходять до ксьондза (священика). На столі лежить піднос, на якому – папірці, а на них написані прізвища хлопчиків, які брали участь у службі.
Проходить, наче розіграш: два хлопчики, які дістануть папірці зі своїми іменами, отримають статуетки Марії та Йосифа. Вдома вони будуть молитися цим статуеткам, а на наступний день принесуть в костел, щоб після служби двоє наступних хлопчика теж отримали статуетки для молитви.
У костелі, як і в наших церквах ставлять ялинки, їх прикрашають ялинковими іграшками і гірляндами. Дуже красиво прибраний сам костел, під час служби звучить орган.
Різдво у Польщі, як і у всіх країнах, святкують дуже урочисто. Як і в кожного народу, тут є свої традиції. Перед Різдвом, 24 грудня, зранку поляки готуються до святої вечері – Вігілії.
На святковому столі, повинно стояти 12 пісних страв, серед яких обов’язково повинна бути кутя, яку готують з товченої пшениці (зараз готову пшеницю можна купити в магазинах). Її заправляють медом, горіхами, родзинками.
Готують також борщ з вушками (маленькі варенички з сушених варених грибів). На різдвяному столі має бути і риба, обов’язково короп (смажений, холодець з коропа, фарширований). Також на стіл ставлять і оселедець, прикрашений кільцями цибулі і зелені.
Вареники роблять з картоплі, капусти. Подають і капусту, і квасолю, словом стараються, щоб на різдвяному столі, як вже говорилося вище, було 12 страв. На десерт подають компот із сухофруктів, пампушки (пончики).
Це, так звані вігілійні, пісні страви. Разом з тим готуються страви на Різдво. Це і холодець, і всілякі салати, традиційні флячки (страва з коров’ячих шлунків), голубці. Ці страви можна вживати тільки після 24 години, тобто коли настане Різдво.
Ось і вечір перед Різдвом. На стіл кладуть трішки сіна, це як частинка ясел, в яких народився Христос. Своїм народженням щороку, Бог нагадує нам, що він про нас не забув.
Стіл застеляють обов’язково білою скатертиною, щоб показати, що у сидячих за столом, тільки чисті помисли. На столі запалюють свічку, ставлять для кожного прилад, і ще окремий прилад для гостя, якщо хтось завітає до хати. Під ялинку ставлять подарунки для членів сім’ї (у поляків є традиція обмінюватися подарунками на Різдво).
Коли на небі з’явиться перша зірочка, всі збираються за святковим столом. У тиші звучить молитва, після якої старший в сім’ї розламує оплатек (це тоненька пластиночка випеченого тіста, яку купують в костелах). На ньому зображено Різдво.
Члени сім’ї обмінюються шматочками оплатки, бажають один одному здоров’я і щастя, просять вибачення за завдані образи. Це найважливіший момент під час святої вечері. Після обміну побажаннями всі сідають за стіл, вечеряють, співають колядки (різдвяні пісні).
Після святкової вечері сім’я обмінюється подарунками, приходять гості, що найцікавіше зі своїми оплатки. Гості та господарі обмінюються оплатки та побажаннями.
Ще однією традицією на Різдво в Польщі є служба (пастерка), яка проводиться в ніч перед Різдвом, тобто після 24 години. Всі збираються в костелі, щоб у цю святу ніч, коли народився Бог, бути разом і відчути його присутність. Після служби звучать колядки, а потім всі розходяться по домівках, щоб вранці знову зібратися на службу, почути знову колядки, орган, і привітання з Різдвом Христовим від свого священика.
Після служби родина збирається за столом на святковий сніданок, а потім, протягом дня, родичі та знайомі ходять один до одного в гості. Також можна побачити, як по вулицях йдуть вертепи (це діти, які показують театралізований виступ про Різдво). Їх запрошують в будинку, дивляться виступ, пригощають солодощами, цукерками.
Різдво у Польщі – це дуже гарне і урочисте свято. Польща береже свої традиції, а діти з малих років ходять до костелу, щоб долучатися до релігії і пам’ятати, що Бог народився, щоб усі ми були щасливі, і щоб Різдво завжди ставало в нашій душі світлим святом.
Привітання з Різдвом польською мовою
- Wesolych Swiat Bozego Narodzenia
- Wszystkiego najlepszego z okazii Świąt Bożego narodzenia!
- Z dzwiękiem dzwonów melodyjnych,
Wraz z opłatkiem wigilijnym,
W dzień Bożego Narodzenia,
Ślę serdeczne te życzenia
Zdrowia, szczęścia, powodzenia
I w Nowym Roku marzeń spełnienia. - W ten zaśnieżony, wigilijny dzień,
kiedy w kościele biją dzwony,
przyjmij życzenia pełne radości,
a w Nowym Roku szczęścia, zdrowia i pomyślności.