Пшемисль

Пшемисль (Перемишль, пол. Przemysl, нім. Prömsel – Премзель) – прикордонне місто на південному сході Польщі, розташований на річці Сан, поблизу України. Населення складає близько 67 тисяч жителів.

Перемишль

Перемишль

Перемишль є важливою митної станцією на залізничній магістралі Львів – Краків. До 1998 року місто було адміністративним центром Перемиського воєводства, після його розформування входить до складу Підкарпатського воєводства Польщі.

Перші згадки про Перемишлі датуються 981 роком у складі Київської Русі. Після монгольського нашестя на Русь був завойований Польщею. Після поділу Польщі потрапив у володіння Австро-Угорщини як частина Галичини. До Першої світової війни Перемишль перетворився в укріплену військову фортецю з зовнішнім кільцем розміром в 45 км.

У 1914 році у фортеці було розміщено 140 000 австрійських солдатів. У 1915 році після тривалої облоги була взята російською армією і відвідана імператором Миколою II. Тим не менш, вже кілька місяців по тому була знову відвойована австрійцями та німцями.

У 1918-1939 Перемишль у складі Польщі, у 1939-1941 після пакту Молотова – Ріббентропа в основному в складі УРСР (невелика частина міста – у складі німецького Генерал-губернаторства). Місто був зайнятий німецькими військами вдень 22 червня 1941 року, але вже на наступний ранок був звільнений частинами Червоної Армії і прикордонниками. Місто утримувався до 27 червня, коли був остаточно окупований.

Звільнено 27 липня 1944 року військами 1-го Українського фронту в ході Львівсько-Сандомирської операції. Військам, які брали участь у боях за визволення Перемишля і Ярослава, наказом Верховного головнокомандувача від 28 липня 1944 оголошено подяку і в Москві дано салют 20 артилерійськими залпами з 224 гармат. У 1945 році цілком повернений СРСР до складу Польщі.

Пшемисль - Панорама

Пшемисль - Панорама

У буденному житті міста до Другої світової війни велику роль грали українці і євреї. Більшість євреїв міста загинуло в ході голокосту, а українців і лемків насильно виселили з численними жертвами в 1947 році в ході операції «Вісла».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *