Закон Польщі про допомогу громадянам України
Увечері 12 березня 2022 року президент Анджей Дуда підписав закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави» (пол. – Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa), а 26 березня 2022 року підписав зміни до цього ж закону. Нові положення набрали чинності з дня публікації у «Віснику законів» та будуть застосовуватися заднім числом, починаючи з 24 лютого 2022 року.
Для того, щоб отримати підтримку, не потрібно подавати документи на біженство.
Найважливіші положення спеціального закону про допомогу громадянам України
Легалізація перебування біженців на 18 місяців.
Закон гарантує законність перебування громадян України, а також їх подружжя, яке не має українського громадянства, яке в’їхало в Польщу з України з початку російського вторгнення – з 24 лютого 2022 року.
Перебування громадян України (а також їх подружжя, яке не має українського громадянства) у Польщі вважатиметься законним протягом 18 місяців. Легальним стане і перебування дітей, народжених у Польщі.
Згідно із Законом, через 9 місяців біженці, перебування яких визнано законним, можуть подати заяву на отримання тимчасової посвідки на проживання строком на 3 роки.
Біженці з України зможуть отримати номер PESEL і налаштувати довірений профіль.
PESEL – у Польщі є ідентифікаційним особистим номером людини (аналог ІПН).
Profil zaufany (довірений профіль) – електронний профіль на сайті держ. послуг, який дозволяє підтвердити свою особистість онлайн при вирішенні різних питань з державними установами. Профіль містить персональні дані людини (ім’я, прізвище, дата народження і номер PESEL), завдяки чому через інтернет можна вирішувати різні офіційні питання: підписувати листи, які потрібно відправляти в державні установи, автоматично обмінюватись даними, які призначені тільки для користувача даного профілю.
Як отримати номер PESEL для біженців
Для тих, хто в’їхав до Польщі після 24.02.22, буде полегшена процедура отримання номера PESEL. Його можна отримати із 16 березня 2022 року.
Що необхідно, щоб отримати номер PESEL:
- заповнити заяву (видаватиметься в уряді міста Urząd Miasta)
- фото 3,5х4,5
- здати відбитки пальців. Процедура ця робиться безпосередньо в уряді.
- надати в уженд документ (необхідний присяжний переклад даного документа), який підтверджує особу іноземця (паспорт, картка поляка, свідоцтво про народження. За відсутності документів, зазначених вище, заявник підписує декларацію про кримінальну відповідальність при поданні неправдивої інформації (підписується в ужонді).
Діти до 12 років звільнені від здавання відбитків пальців.
Матеріальна допомога для біженців з України.
Громадяни України, які приїхали до Польщі, починаючи з 24 лютого, матимуть право на отримання одноразової допомоги у розмірі 300 злотих на особу. Для цього потрібно буде подати заяву до уряду гміни або міста. Крім того, вони матимуть право на отримання допомоги за програмою «Добрий старт» (300 злотих на підготовку дитини до школи) та допоміжні виплати малозабезпеченим сім’ям.
Як отримати допомогу у Польщі
Для того, щоб отримати допомогу не потрібно набувати статусу біженця. Сума у розмірі 300 злотих є підтримкою у початковий період перебування громадян України у Польщі.
Посібник призначений для покриття найнеобхідніших витрат на їжу, одяг, засоби особистої гігієни та проживання. При цьому немає вимог документального підтвердження цих витрат або процедури контролю з боку держави, як було витрачено допомогу у розмірі 300 злотих. Одержувач допомоги не повинен збирати рахунки та чеки з магазину.
Щоб отримати допомогу для біженців у Польщі, потрібно подати заяву до підрозділу гміни за місцем вашого перебування – до центру соціальної допомоги, до центру соціальних послуг (у разі перетворення центру соціальної допомоги на центр соціальних послуг), в іншу організаційну одиницю, зазначену гміною.
Список таких місць у вашому місті можна знайти на офіційному сайті:
Rejestr Jednostek Pomocy Społecznej
Умови отримання допомоги для біженців у Польщі:
- законне перебування на території Польщі
- отримано номер PESEL
Допомога виплачується на кожну людину окремо, також можна отримати допомогу на дітей. Заява від імені дитини подається батьком, тимчасовим опікуном або особою, яка фактично опікується дитиною.
Єдиного формату заяви, затвердженого закону немає, тож установи самі надають такі заяви.
Як заповнити заявку на допомогу
Заявки заповнюватимуться на місці (латиницею). Для заповнення будуть потрібні такі дані, які потрібно буде ввести в заявку (свої та неповнолітніх дітей):
- ім’я та прізвище
- дата народження
- громадянство
- стать
- поточна адреса перебування.
При собі також мають бути документи (свої та дітей).
- документ, який є підставою для перетину кордону – вид, серія та номер документа (наприклад, паспорт)
- інформація про дату в’їзду на територію Польщі
- номер PESEL (у вас мають бути сповіщення про присвоєння номера PESEL, видані мерією)
Крім того, просять надати такі дані, які полегшать контакт і прискорять оплату (якщо вони мають):
- номер телефону польського оператора
- адреса електронної пошти
- номер рахунку у польському банку
Постанова також дозволить виплачувати допомогу тим, хто забезпечуватиме харчування та проживання громадян України. Гроші будуть виплачені протягом максимального періоду 60 днів, але його можна продовжити в обґрунтованих випадках. Виплати повинні виплачуватись на підставі договору, укладеного з комуною, однак після прийняття поправки Сенату на підставі заяв про таку допомогу.
Громадяни України, які приїхали до Польщі після 24 лютого, матимуть право на безкоштовну психологічну допомогу та продуктову допомогу. Її повинні забезпечити уряди міст і гмін. Батьки, що працюють, зможуть претендувати на знижки за оплату дитсадків або інших місць денного перебування дитини. Поки що важко сказати, як саме діятиме ця норма, адже кожен приватний дитсадок чи інший заклад повинен сам визначитися з розмірами знижок.
Робота для біженців у Польщі
Біженці також зможуть працювати у Польщі та отримати доступ до медичного обслуговування.
Громадяни України, які приїхали до Польщі після 24 лютого 2022 року, незалежно від наявності документів, зможуть легально працевлаштуватися у Польщі.
Етапи легального працевлаштування виглядають так:
- Пошук роботи.
- Підписання договору.
- Початок роботи.
- Протягом 14 днів з початку роботи роботодавець повідомляє онлайн повітовий уряд праці (PUP), що працевлаштував українця.
- Продовження роботи без оформлення будь-яких дозволів.
При цьому слід звернути увагу, що відсутність повідомлення в уряд праці протягом 14 днів зробить працевлаштування нелегальним.
У разі виконання сезонних робіт, українці, які перебувають на підставі Спецзакону або отриманого на його підставі виду на проживання, не обмежені у строках роботи (обмеження 270 днів на рік на них не поширюється).
Громадяни України, які приїхали до Польщі після 24 лютого, зможуть легально займатися приватним підприємництвом за тих самих умов, що й громадяни Польщі. Але лише після отримання номера PESEL. Так само можна буде відкривати ТОВ (спілку) без отримання окремого дозволу на роботу, однак потрібно буде повідомити про це уряд праці.
Безкоштовна медична допомога для біженців у Польщі
Громадяни України, які приїхали до Польщі, починаючи з 24 лютого, матимуть право на безоплатну медичну допомогу у рамках Національного фонду охорони здоров’я (NFZ).
Школярі та студенти зможуть продовжити навчання у польських школах та університетах і матимуть право на соціальну стипендію та студентський кредит. Навчання школярів буде безкоштовним.
Більшість положень акту не поширюються на українців, які до війни легально проживали у Польщі.
Продовження легального перебування у Польщі
Громадяни України, які приїхали до Польщі після 24 лютого, зможуть проживати тут та легально працювати протягом 18 місяців (вважається з 24.02.2022 року) з можливістю продовження цього терміну ще на 18 місяців.
Якщо під час в’їзду до Польщі прикордонники з якихось причин не поставили штамп у закордонний паспорт (або в’їзд пройшов без закордонного паспорта), то громадяни України мають 60 днів, щоб зареєструвати своє перебування в країні. Для цього потрібно буде подати заяву.
Громадянам України, у яких легальне перебування в Польщі на підставі національної візи або карток побуту спливає після 24 лютого, автоматично буде продовжено дозвіл на перебування до 31 грудня 2022 року. Водночас це не дасть права таким особам перетинати кордон Польщі.
Громадянам України, які в’їхали до Польщі по безвізу до 24 лютого, після закінчення терміну дії безвізу також автоматично продовжать дозвіл на легальне перебування в країні до 31 грудня 2022 року.
Крім того, відповідно до спеціального закону в бюджеті буде створено спеціальний резерв у Bank Gospodarstwa Krajowego.
Закон також посилює покарання за злочини, пов’язані з торгівлею людьми та сутенерством, скоєні під час війни в Україні.
Хто може щось доповнити чи поділитись власним досвідом у даній темі, прошу писати все в коментарях, можливо, це комусь допоможе.
Добрий день! Прошу українців, які вже прибули до Польщі поділитись інформацією щодо порядку перетину кордону та переліку продуктів та речей, які можна ввозити до Польщі.
Зачасно дякую.