Цікаві факти про Перемишль
Гордий і стародавній красень Пшемисль ось вже тисячі років стоїть на березі величного Сана. Розповідати про це дивовижне і неймовірно колоритне містечко можна довго. Його історія, багатокультурність, заслужене звання «Східних Воріт» Польщі – теми для не одного десятка статтей.
Спробуємо подивитися на Перемишль трохи іншим поглядом, і зрозуміти, чому ж він до цих пір зачаровує своїх гостей. Представляємо вашій увазі список найцікавіших фактів про Перемишль.
У Перемишлі досі існує найстаріший в Європі аматорський театр, заснований ще в 1896 році Драматичним Співтовариством імені Олександра Фредро. Театр розташований в будівлі Казимирового замку і відомий під назвою «Фредреум».
Найвища точка міста – Копець (курган) Татарський, який височить над Перемишлем на висоті 352 метра над рівнем моря. Старовинна легенда свідчить, що на цьому місці похований татарський хан, що загинув під час битви в першій половині XVI століття.
У період від вересня 1939 року по червень 1941 року, Пшемисль одночасно знаходився на території двох держав. Територія на правому березі Сана належала Радянському Союзу, а лівий берег – Німеччині.
Головна міська площа – похила і позбавлена західного боку і ратуші.
Пшемисль, як і Рим, лежить на семи пагорбах.
У кінофільмі Анджея Вайди «Хроніка любовних пригод», Пшемисль «зіграв роль» Вільнюса.
Перемишль – «офіс» відразу двох метрополій: римсько-католицької (архієпископ Юзеф Міхалік), і візантійсько-української (архієпископ Ян Мартиняк).
Хоча Пшемисль знаходиться на відстані 800 кілометрів від моря, саме житель цього міста, капітан Генріх Яскула, є одним з найвідоміших мандрівників Польщі. Він був першим поляком, що обігнули земну кулю самотужки на яхті «Дар Пшемисла» (Пшемисл – князь, на честь якого названо місто), без зупинки в портах. Круїз почався в Гдині, 12 травня 1979 року, тривав рівно 344 дня і закінчився в тій же Гдині.
Пшемисль – єдине місто в Польщі, до якого доходить широкорельсная залізниця з України, обслуговуюча пасажирські перевезення. При цьому, головний міський вокзал – це справжній витвір мистецтва.
У Перемишлі, в XI столітті зафіксований перший «юридично» оформлений дозвіл на проживання євреїв у Польщі.
Музей Курильних Трубок і Дзвонів – єдиний в Польщі.
У Польщі існують усього два Центри Японської Культури, один з яких знаходиться в Перемишлі. Центр був заснований в 1909 році Співтовариством Друзів Науки і вважається одним з найстаріших на території Польщі.
Північно-східна башта Казимирового замку була побудована тевтонцями, взятими в полон під час Грюнвальдської битви.
Першим футбольним тренером, який привів збірну Польщі на Чемпіонат Світу з Футболу (1938 рік), був уродженець Перемишля Юзеф Калюжа.
Перемишль, разом з Медикою і Журавицею (пункти пропуску через державний кордон Польщі і України), є найбільшим в Європі «сухопутним портом».
Швидкий поїзд «Пшемишлянин» долає найдовший маршрут у Польщі – від Перемишля до Свиноуйсьце.
Прототипом пана Міхала Володиєвського, з трилогії Генріха Сенкевича, був зброєносець з Пшемисля, якийсь Єжи Володиєвський (1620-1672 р.)
У Перемишлі був встановлений перший у Польщі пам’ятник Пілсудському. Він стояв на площі Легіонів і був повністю зруйнований у воєнні роки.