Різдво у Польщі
Різдво у Польщі (пол. Boże Narodzenie, Uroczystość Narodzenia Pańskiego) – це свято відзначають 25 грудня. Перед Різдвом у Польщі постять. Пост називається Адвент і тягнеться він до святої вечері, яка носить назву ВІГІЛІЯ.
У костелі виконують цілий різдвяний ритуал. Ставлять дерев’яний будиночок з солом’яною стріхою. Там роблять ясла, в яких повинен знаходиться маленький Ісус. По сходах кожен день опускають фігуру новонародженого Христа. А 24 грудня, у святвечір, цю статуетку кладуть у ясла.
У ці дні в польських церквах проходять також служби, так звані рорати. У цьому обряді беруть участь хлопчики, які стоять двома рядами з ліхтариками. Після закінчення служби діти підходять до священика. Далі проходить щось схоже на розіграш. Хлопчики обирають папірець на підносі столу. На кожній такій папірці написані прізвища цих хлопчиків. Двом з них, кому дістається папірець зі своїм ім’ям, даються статуетки Марії та Йосипа. Щасливі діти беруть ці фігури додому, і там моляться на них. На наступний же день статуетки приносять назад в костел і вони дістаються вже іншим двом хлопчикам.
Сам костел перед польським Різдвом прикрашають різними гірляндами та різдвяними іграшками.
У Польщі, як і в багатьох інших країнах існують свої традиції у святкуванні Різдва. На святковому столі неодмінно повинні бути присутніми 12 пісних страв. Обов’язкова кутя, заправлена медом, горіхами і родзинками.
З основних страв зазвичай присутній борщ з вушками та риба. Це повинен бути короп, наприклад фарширований або смажений. Подають на святковий стіл і оселедець, і вареники з картоплі чи капусти, і квасолю.
Це, що стосується пісних страв на польському святковому столі. Але готують частування і на саме Різдво. Наприклад, холодець і традиційні польські флячки, голубці і різні салати. До цих страв можна приступити тільки після півночі.
Цікаво, що за традицією, на різдвяний стіл кладуть трохи сіна, як нагадування історії про народження Христа. Стіл прийнято накривати білою скатертиною, як символ чистоти в помислах у присутніх. На столі за традицією горить свічка, приборів ставлять на один більше. Зайвий прибор для гостя. Під ялинку кладуть подарунки.
З появою на небі першої зірки, поляки сідають за різдвяним столом. Глава сім’ї після молитви ламає тонку пластинку з печеного тіста, так званий оплатек. Сидячі за столом обмінюються шматочками оплатки, на якому намальовано Різдво, бажають один одному щастя і просять вибачення за завдані образи.
Потім всі приступають до святкової трапези і співають різдвяні пісні. Повечерявши, всі починають вручати один одному подарунки. Гості, що прийшли зі своїми оплатками обмінюються ними з господарями будинку.
Також у Польщі на Різдво по вулицях міст ходять вертепи. Це театралізовані вистави, в яких беруть участь діти. Їх запрошують до хати, а після побаченого уявлення, пригощають всілякими солодощами.
спасибо вам
Будь-ласка 🙂
А коли починається різдвяний піст у поляків у цьому році?
Чи можна потрапити на свчткування різдва у польську родину?