У Польщу на Різдвяні ярмарки
Куди поїхати на Різдво? У Польщу, звичайно! Тут вас чекають незабутні різдвяні ярмарки. Багато хто думає, що ярмарки це доля Франції або Німеччині, але це лише частково так.
Традиція влаштовувати перед різдвом Weihnachtsmarkt і справді зародилася саме в Німеччині. З плином часу явище поширилося по всій Європі. В останні кілька років яскраві, гучні, кумедні, загадкові і чарівні Bożonarodzeniowe jarmarki (так звучить польською мовою «різдвяний ярмарок») радо наповнюють площі стародавніх польських міст передріздвяним настроєм.
Давні часи
Традиція різдвяних базарів прижилася в Польщі з вельми практичних міркувань поляків. Справа в тому, що сам ярмарок в цю пору року завжди була справою досить потрібною: людям було необхідно запастися на зиму всім необхідним, щоб спокійно дочекатися весни.
Такі ярмарки влаштовувалися в Польщі не тільки на Різдво. Вони проходили протягом всього року і були прив’язані до костьольних свят, зазвичай випереджаючи їх. Перші письмові свідчення про ярмарки в Польщі сягають XII сторіччя. Досить точно простежується історія їх поширення. Уже до XIII століття вони влаштовувалися по всій країні.
Вчені вважають, що саме явище йде корінням ще глибше – в раннє середньовіччя. Ярмарки проходили як в великих, так і в більш дрібних містах. Найвідомішими в той час були ярмарки Гданська і Вроцлава. Пізніше вони з’являються у Львові, Гродно і Вільно. Саме явище впливало на розвиток торговельних зв’язків і на зростання добробуту міст, в яких ярмарки проходили.
Ідея різдвяного ярмарку в тому вигляді, в якому ми знаємо її зараз, була завезена до Польщі із західних її територій і перетекла в польську традицію з традицій німецьких. Для різдвяних ярмарків спільною рисою є урочистість і святковий настрій, що закладені в оформлення торгових місць крамарів і вуличок ярмарки. Згодом яскраве оздоблення ярмарків вплинуло і на підготовку міст до Різдва.
У наш час різдвяні ярмарки влаштовуються в Польщі всюди.
Різдвяний ярмарок у Вроцлаві
18 листопада – 22 грудня, Вроцлавська Ринкова площа (головна площа)
18 листопада у Вроцлаві буде урочисто відкрито один з найкрасивіших Різдвяних базарів. Вроцлавський Ринок в черговий раз стане казковим фоном святкового міського пейзажу. Головну площу міста знову наповнять приємні запахи глінтвейну, пряників і, зрозуміло, хвої.
Організатори обіцяють цікаву і велику програму, повну сюрпризів і розваг для маленьких і дорослих, а тому будівництво майданчиків почнеться за тиждень до старту ярмарки.
Любителі кулінарних вражень, безумовно, знайдуть щось для себе в тому розмаїтті смакоти, яке буде представлено в цьому році. Це будуть не тільки перлини польської кухні, але і не менш цікаві новації з Угорщини, Туреччини, Литви.
Крім частувань в цьому році гостей ярмарку чекає новинка. Відвідувачам буде запропоновано познайомитися з культурою африканських країн: Замбії, Мозамбіку, Танзанії, Конго і Уганди. На прилавках виявляться різноманітні прикраси і незвичайні аксесуари ручної роботи, привезені з цих країн.
Звичайно, і інші країни представлять публіці свої ідеї подарунків на Різдво. Гамма пропозицій буде традиційно широка. Ніхто не піде з порожніми руками – ні любитель техніки, ні любитель народних промислів. Ну а насичена розважальна програма створить святковий настрій всім, хто завітає у Вроцлав в ці дні.
Різдвяні ярмарки у Варшаві
25 листопада – 23 грудня з 11:00 до 20:00
Закохайся в святкову Волю! – Такий девіз Різдвяного ярмарку у Варшаві в цьому році.
Мікрорайон Варшави Воля вважається одним з найбільш динамічно розвивающихся. Цього року місто над Віслою готове це продемонструвати всім, хто вирішить приїхати в столицю Польщі на Різдво. Влада району обіцяє гостям занурення не тільки в атмосферу свята, але і в польські традиції.
Почавши з улаштування дерев’яних будиночків-крамниць ярмаркових торговців і закінчуючи асортиментом подарунків і частувань, які будуть запропоновані гостям ярмарку. Гаряче вино з ароматними спеціями і корінням – традиційний польський гжанець, гаряче пиво – ще одна форма гжанця, прикраси та сувеніри ручної роботи на будь-який смак – все це чекає тих, хто приїде на варшавський різдвяний ярмарок.
Організатори повідомили, що урізноманітнюють пейзаж ярмарки у Волі і лавки учасників. І, хто знає, можливо, фантазія учасників буде настільки безмежна, що доведеться влаштовувати конкурс на кращий кіоск.
Проведення різдвяних ярмарків у Кракові
25 листопада – 26 грудня 2016 року
Різдвяний ярмарок у Кракові пройде в цьому році на місці, яке вже давно стало традиційним, – на головній площі старого міста. На просторі минулих років видно, що ярмарок є значущою подією не тільки з точки зору традиції. Він вносить істотний внесок в культуру міста. Щорічно в дні ярмарку на ньому виступають різні колективи, що представляють різні регіони Польщі та зарубіжні країни, міряються силами кулінари, ремісники і навіть святий Миколай.
Більше 80 кіосків та крамниць з різноманітними подарунками та частуваннями розташуються навколо головної ялинки Кракова. Повітря знову наповниться запахами смаженого каштана, горіхів і яблук в карамелі, традиційних ковбас, смальцю зі шкварками, хліба, пряників і звичайно, краківських бубликів. Звичайно, як і всі ці роки не обійдеться без глінтвейну та гарячого шоколаду.
Програми для дітей тут настільки різноманітні й цікаві, що часом стає справжньою проблемою відвести дитину з ярмарки. На кожному кроці тут їх чекають пригоди з казковими героями, помічниками Святого Миколая і, звичайно ж, сам добрий Миколай, який дарує подарунки і виконує бажання.
Різдвяні ярмарки у Гданську
Вугільний Ринок. З 3 по 23 грудня, в будні дні з 11:00 до 20:00, по п’ятницях, суботах, неділях з 11:00 до 21:00 години
Пара вхідних воріт з гігантськими ялинковими кулями, п’ятиметрова карета бажань, вісімдесят крамниць, сотня ялинок і тисячі гірлянд – це тільки мала частина того, що можна буде побачити, відвідавши Гданськ в дні проведення, на Вугільному Ринку (Targ Węglowy).
Гданськ, як і інші міста Польщі, в дні різдвяних ярмарків, перетвориться в чарівну країну, де і діти, і дорослі відчують себе героями казки.
Святкові ілюмінації доповняться широкоформатними проекціями на стінах будівель, Казкова карета, що світиться тисячами лампочок, буде приймати тих, хто в минулому році загадав в ній бажання і воно збулося. Млин Ангелів здивує тих, хто шукає кохання і примирення. Вважається, що ті, хто любить один одного, під нею цілуються, а ті, хто в сварці, – примиряються.
Традиційний різдвяний глінтвейн буде передбачений і для тих, хто приїде до Гданська на машині. У ньому не буде вина, тільки ароматні спеції змішані з безалкогольним сидром.
У минулому році всі, хто купував глінтвейн на гданському різдвяному ярмарку, за доплату в 10 злотих могли залишити кухлі від нього собі на пам’ять. Цей досвід так сподобався організаторам і гостям свята, що було вирішено продовжити його і в цьому році, зробивши частиною святкової традиції.
Різдвяний ярмарок в Гнєзно
Ярмарок в історичній столиці Польщі розгорнеться 6 грудня в традиційному для себе місці – на головній площі старого міста Гнєзно. Вона знову наповниться світлом гірлянд, затишним запахом імбиру з корицею і співом Колендо. Тут, як і в інших містах Польщі, зберуться кухарі, ремісники, музиканти і художники, щоб подарувати гостям ярмарку ідеї для подарунків близьким.
Захід задасть настрій на всі майбутні свята. У цьому організатори ярмарку впевнені на сто відсотків, незважаючи на те, що в Гнєзно ярмарок триватиме лише кілька днів – до 11 грудня.
Тут згадана лише невелика частина міст, в яких проводяться різдвяні ярмарки. В останні роки в Польщі важко знайти навіть невелике селище, в якому жителі не влаштували б святкового базару. Адже атмосфера Різдва об’єднує людей, дає їм можливість перейнятися казкою і помріяти про майбутнє.
Гарного вам передсвяткового і святкового настрою і прекрасного відпочинку в Польщі!
Дорогі друзі, якщо окрім ярмарків (особливо після Кракова) вам хотілося би провести активно час на українське Різдво – запрошуємо Вас на лижний відпочинок в Закопане!
Якщо Вас цікавлять лижі, подібні тури ми організуємо також з середини січня до кінця лютого в Закопаному і Білому Дунайці
Запрошуємо!