7 причин полюбити Гданськ

7 причин полюбити Гданськ

7 причин полюбити Гданськ

Гданськ по праву вважається одним з найцікавіших польських міст, проте багато туристів виключають його зі своєї програми, віддаючи перевагу Кракову, Вроцлава та Варшаві. Спробуємо розібратися, чому варто відвідати Гданськ і, можливо, полюбити це суворе, але надзвичайно красиве місто.

1. Багата історія

Гданськ – одне з тих міст, які відрізняються довгою і непростою історією. Перша згадка Гданська як міста відноситься до 997 року. З тих пір він встиг побувати частиною Королівства Польського, територією Тевтонського ордена, однією зі спірних земель під час Тринадцятирічної війни, повернутися в Королівство Польське, увійти до складу Речі Посполитої, а потім – Прусського королівства, перетворитися в Вільне місто Данциг, знову відійти до Пруссії , а потім до Німецької імперії і ненадовго – до Веймарської республіки; майже на 20 років повернутися в статус вільного міста, а потім стати частиною нацистської Німеччини…

Лех Валенса

Лех Валенса

Лише в 1945 році місто знову повернулося до Польщі. З нападу на півострів Вестерплатте і захоплення Польської пошти в Гданську почалася Друга світова війна, а з стрибнувшого через паркан електрика по імені Лех Валенса – рух «Солідарність».

2. Архітектура

Гданськ (в той час Данциг) був одним з міст Ганзи – яке існувало з XII по XVII ст. економічного союзу європейських торгових міст. Компанію Данцигу становили такі міста, як Кельн, Любек, Рига і Дерпт. У сьогоднішньому Гданську теж можна побачити приклади ганзейської архітектури. На жаль, будівлі не автентичні: в 1945 році під час бомбардування центр міста згорів майже повністю.

Після війни будівлі були відновлені. Сьогодні ті, хто не знайомий з історією Гданська, навряд чи здогадаються, що чарівні будиночки з трикутними дахами на вулиці Длугий Тарг – це будівлі середини ХХ століття. До речі, біля входу до деяких церков висять фотографії, на яких зображені ці споруди після бомбардування. Варто поглянути на них, щоб зрозуміти, яку величезну роботу довелося виконати реставраторам. Наприклад, гігантська Маріацька базиліка була зруйнована вщент, але навіть для її часткового відновлення потрібно було докласти величезних зусиль.

3. Море, річка і морепродукти

Длуги Тарг – головна вулиця Гданська – приведе вас на набережну річки Мотлави. Тут можна неквапливо прогулятися, зайти в один з ресторанів з терасою, звідки відкривається прекрасний вид на набережну, або сісти на кораблик і відправитися на півострів Вестерплатте. Якщо ж вас більше приваблює море, то досить сісти в будь-який трамвай, який йде в район Brzeźno – це кінцева зупинка, тому заблукати буде складно.

Влітку можна доїхати на трамваї до зупинки Stogi (трамваї туди їздять тільки в купальний сезон): це один з найпопулярніших пляжів в місті, де є лежаки і безкоштовний wi-fi. І, звичайно, якщо ви поїдете в Гданськ, обов’язково спробуйте місцеві морепродукти: у багатьох забігайлівках свіжу рибу смажать прямо при відвідувачах.

4. Цікаві райони поза центром

Гданськ – це не тільки Старе місто. Після огляду історичної частини міста варто ознайомитися і з трохи меншими туристичними куточками столиці польського Помор’я.

Район Олива (пол. Oliwa) славиться чудовим парком і собором ордена цистерціанців, заснованим в XII столітті. Тут знаходиться величезний орган, що складається з 7876 труб. Послухати орган «в дії» можна, прийшовши на месу або (влітку) на безкоштовний півгодинний концерт. Крім того, в липні і серпні в Оливі проходить Міжнародний фестиваль органної музики.

Навіть якщо вам не вдасться потрапити на концерт, відвідати собор все одно варто: його внутрішнє оздоблення нікого не залишить байдужим. А в музеї при соборі знаходиться експозиція, присвячена Оливському мирові – мирний договір, який Річ Посполита і Швеція уклали в 1660 році.

Любителі красивих видів напевно із задоволенням піднімуться на оглядову вежу, яка знаходиться неподалік від Оливського парку. А ще звідси ви швидко доїдете на автобусі в зоопарк. Дістатися в Оливу найзручніше на міській електричці SKM (зупинка Gdańsk Oliwa).

В районі Єлітково (пол. Jelitkowo) збереглися дерев’яні рибальські будиночки. Крім того, Єлітково ідеально підійде для неспішної прогулянки вздовж берега моря: звідси всього лише за годину можна дійти до Сопота – самого знаменитого морського курорту Польщі. У Єлітково їздять трамваї з Головного вокзалу (зупинка Jelitkowo, кінцева).

Вжешч (пол. Wrzeszcz) – ще один район Гданська, який колись був окремим містом. Незважаючи на страшну для багатьох іноземців назву, це цікаве місце для прогулянок. Тут є вражаючі кам’яні будинки XIX століття (особливу увагу варто звернути на вулицю Вайделот), кілька костелів і пам’ятник Оскару, герою «Бляшаного барабана».

Кілька років тому в Гданську з’явився туристичний маршрут «слідами Гюнтера Грасса», і більшість його точок знаходиться якраз під Вжешчем. Нічого дивного, адже саме тут народився майбутній лауреат Нобелівської премії.

Дістатися до Вжешча найзручніше на поїзді SKM (зупинка Gdańsk Wrzeszcz) або на трамваї: доїхати до зупинки Jaśkowa Dolina і трохи пройтися пішки.

Заспа (пол. Zaspa)- відмінний приклад того, як звичайний район з сірими панельними будинками можна перетворити в міську пам’ятку. У Заспі можна побачити найрізноманітніші Мурали: від величезного портрета Леха Валенси до зображень якихось незрозумілих істот. Потрапити сюди можна на SKM (Gdańsk Zaspa) або на трамваї.

Вестерплатте – півострів в Балтійському морі, з нападу на який почалася Друга світова війна. Зараз туристи приїжджають сюди, щоб поглянути на величезний пам’ятник полеглим при обороні півострова і ознайомитися з експозицією, що розповідає про цей історичний момент. Потрапити на Вестерплатте можна на автобусі (їздить з Головного вокзалу) або – в літній час – на кораблику.

5. Неподалік знаходяться Гдиня і Сопот

Гданськ, Сопот і Гдиня входять до складу єдиної агломерації і тому називаються Trójmiasto, тобто, в перекладі на українську, «Тримісто». Сопот – це, мабуть, найвідоміший морський курорт в Польщі. У цьому маленькому містечку є безліч барів, кафе і дискотек, а влітку прямо на пляжі проходять кінопокази під відкритим небом. Основні визначні пам’ятки Сопота – це «Кривий будиночок», Лісова опера і пірс довжиною півкілометра – найдовший на Балтійському морі. У розпал туристичного сезону за вхід на пірс доведеться заплатити кілька злотих, але поза сезоном тут можна прогулятися безкоштовно.

У Гдині варто відвідати Морський музей і Музей еміграції. А ще в Гдині є свій пірс, який знаходиться в районі Гдиня-Орлово.

6. Гданськ – столиця польського Помор’я

Поморське воєводство – це дивовижний регіон, багатий природними красотами і пам’ятками, тому рекомендується не обмежуватися одним лише «Тримістом». Наприклад, з Гдині можна зробити одноденну екскурсію в містечко Хель на Хельській косі. Цей відомий курорт славиться розкішними сосновими лісами і чистим морем. А головне, заради чого варто відправитися в Хель, – це, звичайно, розплідник балтійських тюленів (fokarium). У сезон на півострів можна дістатися на кораблику з Сопота або Гдині, а в холодну пору року – доїхати з Гдині потягом.

Ще одне місце, яке неодмінно варто відвідати, якщо ви опинилися в Поморському воєводстві, – Словінський національний парк з його приголомшливими дюнами. Якщо ви пересуваєтеся громадським транспортом, то зручніше за все буде сісти в поїзд SKM в Гдині, доїхати до міста Лемборк (Łębork), а потім пересісти на потяг або автобус, який довезе вас до міста Леба (Łeba).

Дорога від вокзалу до парку займе зовсім небагато часу, проте до дюн доведеться пройти ще кілька кілометрів (в’їзд на машині заборонений). Втім, бажаючі можуть взяти напрокат велосипед або сісти в один з паровозиків, які курсують по парку.

7. Цікаві музеї

Не розчарує Гданськ і любителів культурного життя. Тут є не тільки Національний музей, в якому зберігається відоме полотно Ганса Мемлінга «Страшний суд», а й Музей бурштину, Морський музей або Історичний музей, який складається з декількох філій. Особливий інтерес представляє музей Вільного міста Данцига на вулиці Длугий Тарг, де представлені побут і інтер’єри тієї епохи.

Відкрита для відвідування і частина знаменитої Гданської судноверфі, де працював Лех Валенса і де зароджувалася «Солідарність». У 2016 році з’явився мобільний додаток «Солідарність – це жінка», за допомогою якого можна знайомитися з судноверф’ю, слухаючи розповіді жінок, які колись тут працювали. На території судноверфі також знаходиться Європейський центр солідарності. Постійна виставка музею присвячена історії опозиційних рухів в Європі.

У січні 2017 року, після восьми років підготовчих робіт, в Гданську відкрився Музей Другої світової війни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *