Івана Купала в Польщі

Ніч на Івана Купала (пол. Noc Kupały) або Ніч Светоянська ( пол. Noc Świętojańska) традиційно відзначається в Польщі 23-24 червня. Існують різні версії походження даного свята. Одна з них стверджує, що збіг дня народження Іоанна Хрестителя, або Івана Купала, штучно підігнана під язичницьке свято, щоб непомітно витіснити собою спогади про безбожне минуле.

Ніч на Івана Купала у Польщі

Ніч на Івана Купала у Польщі

Але є і версія, яка вступає в протиріччя першої. Її прихильники дотримуються думки, що християнське позначення «Купала» сходить не до слов’янського кореня – купати (як відомо, Іоанн Хреститель хрестив людей, купаючи їх у водах річки), а до kump – стародавнього кореня, який вийшов з індоєвропейської прамови і що означає: збирати разом , групувати, об’єднувати.

Так чи інакше, на виході ми маємо ніч, багату традиціями і відзначаємо на офіційному і неофіційному рівні в ряді країн. Найбільший розмах святкувань припадає на слов’янські держави, і обрядовість і традиції в них схожі.

У Польщі ніч на Івана Купала являє собою яскраве свято, що зберігається до наших днів. Якщо врахувати красу заходів, то буде неважко зрозуміти, для чого десятки тисяч людей виходять на вулиці міст, щоб разом віддатися гулянням. Залежно від регіону види традицій дещо відрізняються одна від одної, але вогонь – присутній майже обов’язково.

Вогонь, що запалюють в ніч на Святого Іоанна має в різних регіонах свої особливості і навіть різні назви.

На сході Польщі: в Малопольщі, Сілезії і Помор’ї вогонь називають «Собутка» (пол. sobótka), в Вармінсько-Мазурському – «Паліноцка», або «Вогні Святоянскіе» – традиційні для Великопольського воєводства та Західного Помор’я.

Також, в південних регіонах Польщі палять ляльку – подібне дійство можна зустріти на Україні, в Ірландії і у Франції. Хороводи дівчат і просто запальні танці навколо багаття традиційні для Підляшшя і Білорусі. Обряд кидання вінків через голову на гілки дерева зберігся в Вармії і на Мазурах, історично він притаманний і Великопольщі з Помор’ям.

Пускання вінків на воду практикується в районі Кракова. Прикраса ж голови вінками з трав і квітів традиційно для всієї Польщі, більшості слов’янських країн, а також Данії, Німеччини, Швеції і т.д.

В ніч з 23 на 24 червня, в Вігілію Святого Іоанна, в Польщі святили воду. У костелах читали молитви, присвячені спеціально до цього свята, які прийшли до Польщі з заходу. У християнських церквах святили в цю ніч і цілющі трави, а також садові квіти. Звіробій і чебрець були невід’ємною частиною цього таїнства, так як здавна були відомі слов’янам своїми лікувальними властивостями. Гілка папороті в хаті також була покликана захищати від недуг. У скандинавських країнах свято на честь Іоанна Хрестителя навіть називався «ніч або день трав».

Але при всій різноманітності традиційного проведення часу в ніч на Івана Купала більш за все варто звернути увагу на Познань. Якщо ви 23-24 червня опинитеся саме там, то ви можете стати свідком неймовірно яскравого видовища – пускання в небо вогняних куль. У 2013-му році жителями і гостями міста був встановлений рекорд Гіннеса – за кількістю ліхтариків бажань, випущених в нічне небо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *