Як вступити до польського вузу з картою поляка

Отже, екзамен на карту поляка зданий, заповітна картка у вас на руках, віза в паспорті, що далі? Як поступити в Польщу з картою поляка?

Як вступити до польського вузу з картою поляка

Як вступити до польського вузу з картою поляка

Більшість молодих людей в останні роки складає іспити на карту поляка тільки, щоб отримати безкоштовну європейську освіту. Вступ до Польщі з картою поляка гарантує безкоштовне навчання в державних вузах. До моменту отримання карти поляка практично всі абітурієнти вже вибрали свій майбутній ВНЗ, може навіть декілька.

Якщо ні – варто цим зайнятися негайно, університети Польщі студентів з картою поляка приймають на тих же підставах, що і громадян Польщі. Але крім престижності навчального закладу є сенс звернути свою увагу на віддаленість університету від дому, ціни на житло в цьому місті, ціни на проїзд і харчування. І так, вони різняться по всій Польщі, тому є сенс зважити всі фактори, а не тільки престижність вузу.

Процес вступу до польського вузу з картою поляка

Володарям карти поляка випадає вибір: поступати самому, на тих же самих підставах, що й поляки, або спробувати скласти іспити через консульство Польщі у нашій країні.

Поступити у Польщу через консульство

Вам слід заздалегідь (приблизно в березні ще) звернутися до найближчого до вашого місця проживання консульства. Там вам буде представлений пакет документів, які слід заповнити, щоб мати можливість здати консульський іспит. Додаткову інформацію можна знайти тут: buwiwm.edu.pl

Далі Вам потрібно буде скласти іспити на знання польської мови і 2 предмета для Вашої спеціалізації. Список предметів на кожну спеціалізацію можна знайти у своєму консульстві. Іспити можуть проходити як в місті, де знаходиться консульство, так і в Польщі. Після іспиту вас також може чекати бесіда польською мовою.

За результатами іспитів комісія розподілить вас або на «зерувку», де у вас буде шанс підтягнути польську мову, звикнути до Польщі, покататися по країні і також отримати знання щодо вашої спеціалізації, або відразу в університет на перший курс – це якщо ж ви набрали достатню кількість балів.

Слід відразу попередити, що при вступі на зервуку найчастіше за вас вирішує консульство, в який університет ви потрапите. Можна, звичайно, попросити якийсь конкретний, але є сенс спробувати вчитися в різних містах.

Також вам варто підготуватися до того, що ваші документи (студентський і заліковка) можуть бути не готові, заховані за стосом паперів або ще навіть не оформлені. Це не камінь у город всіх університетів, а просто сувора реальність – університети не завжди встигають підготувати всі папери, що надійшли через консульство.

Аналогічно з гуртожитком – для свого ж спокою добре б було перед переїздом на майбутнє місце навчання написати або зателефонувати в гуртожиток і уточнити, чи зарезервовано на вас місце. Плюсом цього способу є постійна стипендія (в останні роки видається не всім, варто уточнювати в консульстві), яка точно вище соціальної.

   Самостійний вступ у ВНЗ

Якщо ж ви вирішили самі поступати, то ваша перша задача – знайти сайт університету, на ньому розклад термінів подачі заяв і сайт реєстрації. Зазвичай це називається IRK – Internetowa rejestracja kandydatów.

При реєстрації в системі найчастіше потрібно PESEL, якого у вас швидше за все ще немає. PESEL – це особистий ідентифікаційний номер, щось як наш номер паспорта. У більшості університетів в даний момент передбачений пункт «Реєстрація для іноземців», якщо ж ні – слід знайти поштову скриньку Biura rekrutacji, або ж зателефонувати їм і уточнити, яким чином вам зареєструватися. Після реєстрації система попросити вас ввести ваші дані, місце проживання, оцінки з атестату і вибрати факультет (kierunek).

Після цього, якщо в рамках вашого факультет передбачено, йде найстрашніший етап – іспити. В системі або на сайті університету будуть перераховані дні і час проведення іспитів, тому реєструватися і вибирати день екзамену варто заздалегідь, щоб зробити візу і спокійно підготуватися.

Після вибору факультету і пройдених випробувань вам потрібно внести оплату за реєстрацію (opłata rekrutacyjna). Рахунок, на який треба перерахувати гроші, з’явиться в системі. Збережіть підтвердження переказу, це може знадобитися при подачі документів. Якщо всі пункти заповнені правильно – залишилося тільки чекати результатів.

Після появи результатів, якщо ви зараховані – саме час вирушити в університет з пакетом документів. Зазвичай це паспорт, карта поляка і атестат з апостилем, та їх ксерокопії, також фото на студентський квиток. Повний список документів, звичайно буде на сторінці університету.

У деяких ВНЗ діє система “kto pierwszy – ten lepszy“, тобто приймати будуть не по середньому балу атестата, а по черзі, як принесеш документи. Після прийому ваших документів повинні видати “Decyzję o przyjęciu na studia” – документ, який підтверджує, що вас прийняли на навчання, пізніше він знадобиться при подачі документів на гуртожиток і на стипендію.

Залишилася справа за малим – з’ясувати де подати документи на місце в гуртожитку, або знайти місце проживання на найближчий навчальний рік. Гуртожиток має один великий плюс – тут не треба платити за комунальні послуги. Терміни подачі заяв на гуртожиток також варто заздалегідь з’ясувати на сайті університету.

Також, при вступі таким способом, можна отримати соціальну стипендію. Зазвичай її розмір визначається доходом сім’ї. Тобто, в Польщі мінімум на одного члена сім’ї варіюється від 850 до 900 злотих. У випадку, якщо у вас доходи на одну людину в сім’ї не перевищують ці суми – ви швидше за все отримаєте стипендію в розмірі нехватающої суми. Приміром: дохід в сім’ї на людину: 500 злотих на місяць, відповідно стипендія буде від 350 до 400 злотих на місяць.

Ще одним варіантом вступу у польські вузи, маючи карту поляка є наша допомога 🙂 .

Якщо ви маєте карту поляка і хочете навчатись у Польщі, звертайтесь до нас за контактами у розділі Навчання у Польщі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *