Мишача Вежа Крушвіцького замку
Над озером Гопло, в самому центрі перлини Куявсько-Поморського воєводства, містечка Крушвіца, самотньо височіє знаменита Мишача Вежа (пол. Mysia Wieża). Це все, що залишилося від королівського замку, побудованого в XIV столітті королем Казимиром Великим. Але, як би це не виглядало дивно, мало хто асоціює Крушвіцький замок з великим королем. Найчастіше його згадують як незмінний атрибут легенди про короля Попеля – останнього язичницького князя полян. Почнемо з самого початку…
На початку IX століття, на мальовничому березі озера Гопло, розташовувалося величезне поселення племені гоплян, які жили в тісному господарському і політичному співробітництві з полянами. Під час царювання на полянському троні Мешка I, Крушвіца в перетворилася в найважливіший торговий і культурний центр. І, звичайно ж, тут була і своя фортеця, яка виконувала оборонні функції. Однак, в XII столітті стара фортеця була зруйнована хрестоносцями, а на зміну їй в 1331 році Казимир Великий наказав збудувати потужний кам’яний замок, названий згодом Крушвіцьким (пол. Zamek w Kruszwicy).
Крушвіцкому замку випала нелегка доля. У 1518, 1951 і в 1655 роках його знищували пожежі, на початку XVIII століття були розібрані замкові стіни і повністю закопаний рів. Ось так замок, збудований для оборони Крушвіц, не зміг захистити сам себе від знищення. Від Крушвіцького замку до наших днів дожила лише одна вежа, прозвана Мишачою.
Цілих 32 метра висоти, похмурий, середньовічний інтер’єр, що замикають дух легенди і неймовірні панорами Куявії, що відкриваються з оглядового майданчика. Вежа має таку потужну енергетику, що навіть входить в список місць благословенних, які, нібито, відкривають чакри, насичуючи організм і свідомість сприятливою цілющою силою.
Назва Вежі, за легендою, пов’язана з королем Попелем, який загинув від мишей.
Легенда про короля Попеля і мишей
Багато-багато років тому, на березі Гопло правив жорстокий король Попель. Але жорстоким він був не завжди, а перетворився на деспота після одруження на красуні Герді, яка навіть у себе на батьківщині, в Німеччині, прославилася неймовірною жорстокістю.
Любов затуманила очі і розум Попеля, навіть рада старійшин племені вже ніяк не могли вплинути на самодурство князя. І, коли старійшини заїкнулися про те, що пора б Попелю від трону княжого відмовитися, в голові Герди виник підступний план. Під приводом згоди з радою, княжна запросила всіх старійшин в замок на трапезу і напоїла їх отруєним вином. Тіла загиблих були скинуті в підземеллі.
Чи то через тіла, що розкладалися, то чи через господнє втручання, але через кілька днів замок атакували полчища мишей. Попель разом з дружиною і синами закрився в восьмикутній вежі, намагаючись обдурити долю, але не тут-то було. Сірі звірі увірвалися в вежу і загризли Попеля разом з нащадками і коханою дружиною на смерть.
І ще одна легенда, пов’язана з мишачою Вежею, говорить про те, як П’ясти стали владиками полян.
Легенда про Пяста Колодзея
Однією темної і холодної ночі в замкові ворота постукали два втомлених мандрівники. Вони зажадали негайно відвести їх до князя Попеля. Однак, саме в ці дні Попель святкував день народження сина і нічні спілкування з незнайомцями ніяк не входили в його плани. Подорожнім нікуди було діватися, і вони пішли геть. На спорожнілій міській вуличці їм зустрівся якийсь бідний колодник, який запропонував їм миску юшки і нічліг.
Колодника звали… П’яст. І так вже вийшло, що і Пяст в той же день святкував день народження сина, а за слов’янською традицією саме в цьому віці у хлопчиків відрізали волосся і давали ім’я. Колодзей попросив випадкових гостей стати «хрещеними» для дитини, і вони з радістю погодилися. Волосся хлопчикові обстригли і дали йому ім’я Земовіт, а вранці – поїхали, подякувавши господарю за гостинність.
Минуло кілька днів, і в місті почали відбуватися дивні події. Людям самодурство Попеля вже стояло колом в горлі, і вони вирішили скинути жорстокого короля. Бунтарі збиралися для обговорення плану кожної ночі, а місцем збору була хатина П’яста, яка стояла біля самого підніжжя Мишачої Вежі. Бідний Колодій приймав у своєму будинку всіх без винятку, і кожного намагався пригостити якою-небудь їжею перед вирішальним повстанням. Однак, він і його дружина дуже переживали чи вистачить їм запасів, оскільки люди вони були незаможні. І яке ж було здивування П’яста, коли він помітив, що запаси в коморі не скінчалися, а навпаки – з кожним виносом все збільшуються! Раніше такого не було. Ось тільки тепер, після нічного візиту незнайомців…
Почувши про це, бунтарі в один голос проголосили П’яста своїм владикою, так як самі боги обдаровують його милістю. Попеля скинули, а П’яст запанував на полянському троні. А правнук його сина Земовіта – Мешко I, став родоначальником великої королівської династії.
Легенди красиві тим, що в них є крихітне зернятко правди. І Крушвіцький замок з його мишачою Вежею – повне тому підтвердження.