Мости Вроцлава
Відвідуючи Вроцлав не можна не помітити на шляху безліч мостів. «Вроцлав – місто мостів» – так вже багато років говорять про столицю Нижньої Сілезії. Ніяке інше місто в Польщі не може похвалитися такою кількістю мостів, як тут. Скільки саме? Цього ніхто не знає.
У Вроцлаві налічується понад 130 мостів і пішохідних містків, багато з яких, є сьогодні пам’яткою високої архітектурної цінності. Перед другою світовою війною їх налічувалося більше 300 (малися на увазі різні переправи, мости, пішохідні мости, естакади, переправи), після війни багато з них були знищені, але були дуже швидко відновлені.
Кожен міст має різний дизайн і зовнішній вигляд. Звичайно, головні – це Вроцлавські мости над річкою Одра – щодо цього ніхто не сумнівається. Однак слід не забувати, що це не єдина у Вроцлаві річка, є ще її притоки: Oława, Ślęza, Bystrzyca i Widawa, Dobra, над якими також є мости.
Тумський міст у Вроцлаві
Прогинається під вагою любові знаменитий Тумський міст (пол. Most Tumski) – це візитна картка Вроцлава і одне з найромантичніших місць цього міста. За оцінками фахівців, тисячі замків з ініціалами закоханих, які пари прикріплюють до старовинних сталевих перил, важать цілих 500 кілограмів. Але це зараз.
Перші відомості про більш легку (дерев’яну) переправу, що з’єднує старовинний Острів Тумський з Островом Пясек, відносяться до XII століття і пов’язані з будівництвом романського кафедрального собору. Міст був одночасно і кордоном юрисдикції церковної влади, про що повідомляв граничний стовп, а також чеський і єпископський герб. Освітлений газовими ліхтарями Міст кохання був також свідком кривавих історій, а на деяких його елементах досі можна зустріти сліди обстрілу часів облоги фортеці Бреслау в 1945 році, однієї з останніх битв Другої світової війни.
На березі, прямо при вході на міст з боку Острова, з 1983 року стоять дві неоготичні фігури – покровителі Сілезії свята Ядвіга і святий Іоанн Хреститель. Обидві скульптури створені вроцлавським скульптором Густавом Грюненбергом.
Олавський міст у Вроцлаві
Кілька століть тому тут був лише скромний дерев’яний місток, що веде на пасовища, що лежать між річками Одра і Олава. Як розповідають письмові джерела, цією переправою користувалися в основному валлонські ткачі з прилеглої частини Олавського передмістя, що називалося по імені святого, на честь якого був побудований місцевий костел – «Св.Моріц» («St.Moritz»). Звідси походить також первинна назва сьогодні існуючої споруди – міст Мауріція (Mauritusbrücke).
Олавський міст (пол. Most Oławski) був побудований в 1882-1883 роках за проектом Олександра Кауманна і його помічників, інженерів. Своєю арочною конструкцією з кам’яними гранітними опорами, колонами і майданчиками він нагадує характерні мости Риму і Парижу.
Міст оформлений ажурними, стовбчатими балюстрадами і необарочними барельєфами, які представляють міфологічні персонажі, сирен і тритонів, а також сцени, пов’язані з водою і водною стихією. Дорогу людям, що йде по мосту, освітлюють чавунні газові ліхтарі, реконструйовані за збереженими оригінальним гравюрам 1885 року. Поруч з мостом знаходиться річковий порт «Устя Олави», один з найстаріших у Вроцлаві.
Грюнвальдський міст у Вроцлаві
Це символ міста, на початку XX століття одна з найсучасніших підвісних сталевих конструкцій в світі. Будівництво Грюнвальдського моста (пол. Most Grunwaldzki), спроектованого знаменитим німецьким архітектором Ріхардом Плюддеманном, тривало два роки і закінчилося в жовтні 1910 року. На урочисте відкриття прибув сам імператор Вільгельм II.
До 1918 року міст називався Імператорським (Kaiserbrücke), після Першої світової війни, за часів Веймарської республіки, – мостом Свободи (Freiheitbrücke), в період гітлерівської окупації йому знову повернули назву Імператорський. Міст пам’ятає масові міграції населення і бомбардування, під час яких він зазнав часткового руйнування.
Одна з місцевих легенд говорить, що на початку 50-х років XX століття невідомий божевільний пілот пролетів під прольотами мосту. Швидше за все це був Станіслав Максимович, вроцлавський пілот-акробат, проте герой досі не признався в цьому відважному вчинку. Кажуть, він хотів справити враження на кохану…
Звіринецький міст у Вроцлаві
Розташований поблизу «Зали Століття», Японського саду і найбільшого в Польщі зоопарку, вроцлавський Звіринецький міст (пол. Most Zwierzyniecki) був побудований як дерев’яна переправа ще в 1655 році. Нову залізну конструкцію з кінця XIX століття прикрашає пам’ятна табличка з бронзи з написом:
«Дерев’яний, я спочивав довгі століття над ледачими водами. Тепер, із заліза і каменю, прикрашаю судноплавний шлях».
Міст мав назву також Цегельним або Пропускним. Цю останню назву міст отримав під час епідемії чуми в 1704 році, коли на ньому знаходився пункт контролю пропусків, після перевірки в якому можна було перетинати кордони міста. Прикрашений чотирма обелісками в стилі модерн, Звежинец, вночі освітлений стильними ліхтарями, з’являється у фільмі «Іспанка» Лукаша Барчика про Великопольське повстання.
Рендзінський міст у Вроцлаві
Рендзінський міст (пол. Most Rędziński) має 70 тисяч квадратних метрів бетону і вважається гордістю Вроцлава і одним з найбільш привабливих його місць. Довжина цього найбільшого в Польщі моста – тисяча сімсот сорок два метри, а пілон в формі літери H, на якому він підвішений, має висоту 122 метри.
Проектувальники цього сучасного гіганта не сумніваються, що міст б’є всі рекорди також і в інших категоріях: найдовший залізобетонний підвісний міст, найдовший однопілонний міст, міст з найдовшим залізобетонним прольотом. Конструктор Рендзінського моста, професор Яна Біліщук, навіть вважає, що у цього моста найбільша в світі площа поверхні.
Пісочний міст у Вроцлаві
Червоні перила в дзеркалі Одри – це означає, що ми знаходимося на Пісочному мосту (пол. Most Piaskowy), найстарішому мосту в місті, що зберігся і найдавніша переправа через річку.
Перші згадки про нього відносяться до початку XII століття. Дерев’яний гратчастий міст з одним підйомним прольотом і глиняною оборонною вежею вів до собору Пресвятої Діви Марії і перебував під захистом ченців, які брали мзду з купців, що прибували з Чехії та Італії. Біля цього «Pons ad Virginem Maria in Arena» перетиналися два міжнародні торгові шляхи, а в його околицях перебували корчми і заїжджі двори для купців, які рухалися по Янтарному шляхові.
У 1861 році на місці дерев’яного моста був споруджений за проектом Ернеста Убера залізний міст з частими подвійними перилами. По виду він нагадував свого трохи більш раннього попередника: перший міст такого типу був зведений на Королівському каналі між Англією та Шотландією. Вроцлавський міст був зроблений на Вроцлавському заводі сталевих конструкцій.
Міст миру у Вроцлаві
Опираючись на чотири кам’яні стовпи, цей монументальний міст був відкритий в 1875 році, після об’єднання Німеччини і виникнення Німецької імперії, як один із символів відродження держави. Сучасна конструкція, покровителем якої був призначений німецький драматург епохи Просвітництва Готхольд Ефраїм Лессінг, замінила дерев’яний «Чотирьохпфеннінговий міст» (Vierpfenigbrücke), названий так місцевими жителями через плату, яку стягував за прохід по мосту орден Паулінів.
У 1945 році під час облоги Бреслау два з чотирьох прольотів моста були зруйновані і опинилися на дні Одри, залишки моста багато років служили тільки в якості пішої переправи, і лише в кінці 50-х років було вирішено звести на цьому місці абсолютно новий міст – Міст миру (пол. Most Pokoju). На цей раз сталева конструкція вагою понад тисячу тонн була присвячена польсько-радянській дружбі.
Солодовий міст у Вроцлаві
До улюбленого місця відпочинку туристів і місцевих жителів – на захованому всередині «архіпелагові» островів на річці Одрі в історичному серці старого міста Солодовий острів – розміщений, серед інших, і Солодовий міст (пол. Most Słodowy), один з 200 міських мостів для пішоходів і велосипедистів.
Млинові та Університетські мости у Вроцлаві
«Тут дивиться імператорський палац на широке дзеркало вод. Тут перетинає всю широчінь річки міст, до якого збігаються дороги від трьох старих воріт. Міст обороняє посередині, як завжди, бастіон, зведений на палях, а також підйомна частина. Сам міст споруджений з міцних дубових балок. Немає в тому краю кращого», – писав про старі університетські мости М. Бартоломей Стенус в 1512 році в «Descripcio totius Silesie et civitatis regie Vratislaviensis».
Тоді дерев’яна споруда носила ще найменування Pons Viadri, або Одрський міст. Потім в літературі з’являється також Середній міст, або Lange Brücke – Довгий міст. У 1867 році добре знайомий вроцлавянам архітектор Фердинанд Олександр Кауманн вирішив побудувати міст, посилений кам’яними опорами зі сталевими прольотами. У такому вигляді мости проіснували 66 років. Університетські мости (пол. Mosty Uniwersyteckie) були досить сильно пошкоджені під час Другої світової війни.
Перенесемося тепер на Млинові мости (пол. Mosty Młyńskie). Дванадцятистолітній дерев’яний попередник нинішнього подвійного сталевого Мірошницького моста, що з’єднує острів Пісочний (Ostrów Piaskowy) з Млиновим (Ostrów Młyński) знаходився точно на цьому місці. У 1512 році Бартоломей Стенус писав:
Бартошовіцький міст у Вроцлаві
Це самий вузький міст Вроцлава, його ширина складає всього 5,5 метрів. Побудований в 1913-1917 роках, коли у Вроцлаві був виритий судноплавний канал для захисту від повеней. Сталева старовинна конструкція Бартошовіцького моста (пол. Most Bartoszowicki), що підсвічується в темний час була відреставрована після «повені тисячоліття». Довжина її становить 110 метрів.